PC

2020 Yılında Oynanan En iyi Ücretsiz Steam Oyunları

2020 Yılında Oynanan En iyi Ücretsiz Steam Oyunları

Son dönemde çıkan büyük çaplı oyunların cep yakması ile artık oyuncular olarak ücretsiz oyunlara iyice yönelmeye başladık. Neyse ki Dünyanın en büyük oyun platformlarından olan Steam bir birinden farklı ücretsiz oyunları bize sunuyor. Aralarından uzun süre önce çıkmış oyunlar olmasına rağmen aktif olarak içerik üretilen ve oynanan oyunlar bulunmakta. İsterseniz hızlıca listemize geçelim.

1 -) Paladins: Champions of the Realm

Paladins, tahmin edebileceğiniz Blizzard’ın takım tabanlı olan shooter oyunundan hemen sonra çıktı ve benzerlikleri görmek zor değil. Yine de, bu oynaması ücretsiz FPS oyunun zaman ayırmaya değmediği anlamına gelmez. Sizlere ücretsiz bir şekilde eğlenceli ve ödüllendirici bir oyun deneyimi katmakta.

Overwatch ile biraz benzerliği olsa bile, zamanınızı geçirmek için keyifli bir oyun deneyimi sunuyor.

2 -) Idle Big Devil

Erken Erişim’de olan bu RPG oyunu Steam oyuncularından oldukça fazla olumlu yorumlar aldı. Kolayca ilerleyebileceğiniz bir oyun olmasına rağmen yapmanız gereken çok fazla şey var, bu yüzden asla sıkıcı olmuyor. Ayrıca oyunun başlarında bir ton ücretsiz para kazanıyorsunuz ve yeni oyunculara hızlı bir şekilde ilerleme şansı veriyor.

Oyundan bahsetmek gerekirse kral tarafından kötü ruhların ele geçirdiği tam olarak ölmemiş olan varlıkları ve yaratıkları öldürmek ile görevlilerin lordu olarak atanırsınız. Yanınıza topladığınız 5 kahraman ile görevleri gerçekleştiriyorsunuz. Kıtayı gezerken, yağma yapmaya izin veren farklı etkinliklere katılabileceğiniz gibi, günlük olarak ödüllendiren görevleri de tamamlayabilirsiniz. Ayrıca kahramanlarınızı güçlendirmek ve kalenizi yükseltmek için kaynaklar toplayabiliyoruz.

Idle Big Devil ilerledikçe biraz karmaşıklaşıyor ve zorlaşıyor ve oyunda para harcamak veya daha yavaş bir ilerlemeye katlanmak isteyip istemediğinize karar vermeniz gereken bir noktaya geleceksiniz büyük ihtimalle. Ancak, para harcamadan da zamana yayarak oynayabilirsiniz.

3 -) Warface: Blackout

Warface FPS türünde dört farklı sınıfla ve devasa özelleştirilebilir mühimmat deposuyla yoğun PvP modları, zorlu PvE görevleri sunuyor. EA ve Activision pahalı oyunlarına göre ücretsiz güzel bir seçenek olarak duruyor.

Warface online oyun içi ekonomisini de geliştirdi ve size ve para yatırmadan önce silahları ve teçhizatı test etmenizi sağlayan bir kiralama sistemi var. Türkiye sunucuları kapanmış olsa bile aksiyon ve içerik açısından zengin bu oyuna bakmak iseyebilirsiniz.

4 -) Crusader Kings II

Karşınızda inanılmaz detaylı bir harita strateji oyunu daha, bu tarz oyunları seveni gerçekten çok seviyor ama inanılmaz ön yargı ile yaklaşan bir kitle de bulunmakta. İlk görünüşte oyunun yapısı ile sıkıcı bir tarzı olduğu düşündürebilir ama hiç de öyle değil.

Crusader Kings II 2012 yıllında çıkmış olan ve hala oynan ender oyunlardan biri ve tam anlamıyla bir ortaçağ Avrupa’sı oyunu. Dolayısı ile oyunun temeli de bu devletler üzerine geliştirilmiş. En erken 15 Eylül 1066’da başlayan ve 1453 tarihinde biten oyunda yine dilediğiniz tarih aralığından başlayabiliyorsunuz. Oyunda size aktarılmak istenen şey bu dönemde Avrupa ülkelerindeki siyasal yapının nasıl bir entrika zinciri içinde yer aldığını anlatmak. Bu yüzden oyunda sadece Hristiyan devletleri veya aileleri yönetebiliyorsunuz.  Sevgilinizden olan varisinizi, karınız çay içirip zehirleyebiliyor. Ya da salgın olunca sarayın kapılarını kapatıp aç kalan insanları yamyamlığa teşvik edebilirsiniz. Kızlarınızı nüfuslu kişilere evlendirerek ittifaklarınızı çoğaltabilirsiniz.

Tekrar tekrar oynanabilirlik sunması ile tarihi de bir yandan size öğretiyor. Bu tarz oyunları sevmediğinizi düşünüyorsanız bile bir bakmaya değer.

5 -) Art of War: Red Tides

Art of War: Red Tides, klasik MOBA yapısını ele alıyor. Pc oyuncuları ile akıllı telefon oyuncularını tek bir adil platformda birleştirmeyi amaç edinmişler. Oyunda 3v3 modu en verimli ve stabil şekilde oynanabilir ve genellikle hangi takım en iyi komboyu yaptıysa o sonucu belirleyici bir halde. İos üzerinden oyun şu anlık ülkemizde mevcut değil ve Android için henüz çıkış yapmamış ancak Steam üzerinden oyuna göz atabilirsiniz.

6 -) Star Conflict

Star conflict uzay savaşlarını konu alan bir oyun. Oyun dört ana moda ayrılmıştır : PvP, Açık Alan, Sector Conquest ve Missions. Klasik ölüm maçlarında diğer oyuncuları savaşabilir, Açık Alan’da etkileyici bir geniş evreni keşfedebilir veya Görevlerde biraz PvE  için diğer oyuncular ile ortak çalışmaya başlayabilirsiniz. İsterseniz arkadaşlarınızla özel savaşlar ayarlayabilirsiniz. Gemilerin farklı tasarımlarında ise oyun tarzınıza bağlı olarak farklı özellikler sunmakta. Tabi ki neredeyse her free-to play oyunundaki gibi para ile hızlıca ilerlemek mümkün ama parasızda geminizi geliştirebilirsiniz.

7 -) Warframe

Warframe, PC’deki oynaması oldukça eğlenceli olan bir diğer yakın dövüş-nişancı oyunu.

Kılıç kullanan bir uzay Ninja’sını kontrol ediyoruz, oyun For Honor ve Destiny 2 arasında bir yerde gibi hissettiriyor ve PvE ve PvP maç modları ile oldukça uzun zaman harcayabileceğiniz bir oyun. Hikaye modu bile var ve biraz benzer yerlerde dolaşsak da oynanışı oldukça eğlenceli.

Geliştiriciler sürekli, yeni yükseltmeler, etkinlikler ve genişlemeler sunan düzenli güncellemeler getiriyorlar. Yapımcı ekip kendini bu oyuna adamış denilebilir.

8 -) Atlas Reactor

Oyun çok farklı bir türde karşımıza çıkmış. Sıra tabanlı MOBA türündeki bu oyun strateji üzerine. Rakibinizin yaptığı ve yapacağı hamlelere düşünerek neler yapmanız gerektiğinizi düşünüyorsunuz. Adeta bir satranç hissi veren bu oyun diğer MOBA oyunlardan farkını bu şekilde ortaya koyuyor. Oyun mekanikleri ve görselli gayet iyi denilebilir.

Oyun benzerliği ile Xcom’u andırmıyor değil. Oyundaki kahramanınız seçip ona komut veriyorsunuz. tur sonunda tüm oyuncuların komutları sırayla işlenmeye başlıyor. oyunda belirli roller mevcut, tank, damage ve support gibi. karakterlerin her yeteneğine ek özellikler seçebiliyorsunuz.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu