Önümüzdeki Sene Çıkış Yapması Beklenen 8 İzometrik Sıra Tabanlı RPG

2023 yılında çıkış yapmasını beklediğimiz 8 ader izometrik sıra tabanlı RPG oyununu siz değerli okurlarımız için derledik.

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
4 Dk Okuma Süresi
RPG

1990’ların popüler türlerinden olan sıra tabanlı RPG, sert ve klasik etkisinden sıyrılıp göz korkutuculuğundan kurtulmayı başardı. Satırlar dolusu metin, yerini görsellikle yıkanmış modern işlere bıraktı.

2022’nin geri kalan kısmı ve 2023’te çıkmasını beklediğimiz sıra tabanlı izometrik RPG’lere bir bakalım dedik. Unutmadan diyelim ki Baldur’s Gate 3 ve Colony Ship gibi erken erişim yapımları bu listede yer almayacak.

Keşfedilecek devasa dünyalar, arada kalınacak kararlar ve ne tarafa gideceğini kestiremediğiniz sonlar… Deneyimin dibini yaşayın!

2022-2023’te gelmesi beklenen 8 İzometrik Sıra Tabanlı RPG

Hard West 2

Weird West’ten sonra okültizm ile harmanlanmış kovboy aksiyonuna hala daha doymadıysanız başka bir “West” yapımı bizlere kucak açıyor. “Yeehaw!” demek isterdim ama çok mu klişe kalır?

Hard West serisinin bir sonraki oyunu olan yapımda büyücü ve kanun kaçaklarının trenleri soymasını engelleyin, gizli mistik güçlerle agresif bir şekilde savaşın ve ruhunuzu çalmış şeytanı avlamaya çalışın.

Cyber Knights: Flashpoint

Shadowrun ve Cyberpunk 2077’den birisini seviyorsanız müjde, Cyber Knights: Flashpoint de usulca kütüphanenize girmeye çalışacak.

Seçkin askerlerden oluşmuş bir ekibe liderlik ederek yüksek teknolojili dünyada soygunlar yapın. Yanlış giden soygun, ekibinize kalıcı etkiler bırakabilirken onların kişisel hikayelerine de büyüteç tutun.

Warhammer 40,000: Rogue Trader

Sıra tabanlı RPG türü deyince Owlcat Games’in geliştirdiği Warhammer 40K yapımları ve evreni hemen aklınıza gelmeli. Özellikle Pathfinder: Wrath of Rightheous’tan sonra Rogue Trader, emin ellerde…

Oyun hakkında pek bir bilgi sahibi olmasak da düşmanlar karşısında oldukça işe yarayacak ikonik 40K cephaneliğinden silahlar görebiliriz. Özgürce ardına kadar açılmış galakside yolculuğa çıkın ve kaderinizi çizin.

Zoria: Age of Shattering

Konu fantezi temalı RPG’ler olunca barındırılan evren ve mekanlar da bir o kadar detaylı oluyor. Hal böyleyken karşımda titizlikle hazırlanmış diyarlar görmek isterim doğrusu.

Sekiz karakter sınıfı ve her karşılaşma için çeşitli yaklaşımlarla bu oyundaki sıra tabanlı savaşlar, oyunculara sonsuz seçenekler ve tekrar oynanabilirlik sunacak. Bilinmeyene yapılan yolculuk için hazırlanın.

Broken Roads

İzometrik RPG oyunlarının çoğu benim çocuğum gibidir ama Broken Roads için burada bir ayrım yapmam lazım. Kendisi listede en çok beklediğim yapımdır.

Post-apokaliptik bir zaman ve mekan kisvesine sahip oyun, fütüristik tehditler ve ahlaki ikilemlerle bizi baş başa bırakıyor. Karakter özelleştirmede sınırsız seçenekler ve felsefi yönelimler de olunca tadından yenmez!

Revolution: The Spark

Gün geçtikçe eskiyi yad eden temalar da önem kazanıyormuş gibi gelmiyor mu? Özellikle steampunk teması, Revolution’da olduğu gibi izometrik sıra tabanlı türünde oldukça çok seçiliyor.

Yozlaşmış hükümete karşı isyan edenleri tek bir çatı altında toplamak ve aksiyon almak gerekiyor. Unutmamak gerek ki oyunda bir de ahlak sistemi yer alıyor. Yağmurdan kaçarken doluya yakalanmayalım misali siz de diktatöre dönüşmeyin aman dikkat!

Urban Strife

Zombi teması, çöken bir toplum, yalnız başına hayatta kalmaya çalışan biz ve inşa etmek istediğimiz üs. Kulağa çok tanıdık geliyor…

Tema diğer yapımlara göre çok farklı olmasa da silah ve cephanelerin, kombat sistemini ve sizin gidişatınızı derin bir şekilde etkileyeceğe benziyor. Yani bir pistol ile koca bir zombi ordusunu temizleyemezsiniz, anlatabildim umarım…

The Way of Wrath

Tunç Çağı’nın başlarında bir kabilenin savaş şefisiniz. Kana susamış bir ordu yolda ve on gün içinde kapınıza dayanacaklar. Liderliğiniz ve hayatta kalma içgüdünüz ile kabilenizi kurtarın, ya da on gün boyunca yan gelip yatın ve bir katliama merhaba deyin.

İnsanlarınızı keşif, avlanma ve malzeme toplamaya gönderin. Düşman geldiğinde onların; hayatta, donanımlı ve savaşmaya hazır olmalarını sağlayın.

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir