Abandoned’ın Senaryosundan Bir Kesit Sızdırıldı

Fütüristik bir çağda geçen Abandoned'ın senaryosunun temeli bilgisayarların icadına dayandırılmış

Ömer Sefa Taşkın
Ömer Sefa Taşkın - Yazar
4 Dk Okuma Süresi

Blue Box Studios’un geliştirmekte olduğu ve konsepti yüzünden birçok tartışma ve teoriye konu olan Abandoned, hikayesinin detayları bakımından hala gizemini korumaya devam ediyor. Oyun hakkında birçok teori ortaya atıldı ve bu teorilerin temelinde yatan şey ise Abandoned’ın gizli bir şekilde geliştirilen Silent Hill devam oyunu olabileceğiydi.

Bilindiği üzere ilk oyunu 1999’da geliştirilen Silent Hill markası Konami bünyesi altında Team Silent tarafından geliştirildi. İlk oyun ile birlikte marka, hem hikayesi ile hem de korku temalı atmosferinin başarısı ile kısa bir zamanda geniş bir hayran kitlesine ulaşmayı başardı. Ancak 2014’te markaya Hideo Kojima ile birlikte P.T. kod adlı yeni bir oyun üretme sürecinde iken Konami ile Kojima’nın arasındaki anlaşmazlıklar sebebiyle demo hali yayınlanan son oyun asla tam sürüme ulaşamadı.

Blue Box Studios’un kuruluş yılı olan 2015 yılında ise hala Silent Hill P.T.’nin çıkıp çıkmayacağı veya oyunun gizliden gizliye geliştirilip geliştirilmediği merak konusuydu. Böylesine yeni bir stüdyonun konsept olarak hayatta kalma korku oyunu geliştirmesi ve oyunun temasının Silent Hill’i andırması birçok oyuncunun ilgisini Abandoned’ın üstüne çekti. Bunun sonucu olarak da stüdyonun CEO’su Hasan Kahraman mecburiyetten kamera karşısına geçip Abandoned’ın, Silent Hill ile alakası olmadığını belirtmişti.

Abandoned’ın hikayesinden bir kesit sızdırıldı

Artık Silent Hill ile bir alakası olmadığını anladığımız Abandoned’ın nasıl bir evrende geçeceği merak konusu olmaya devam ediyor. Bir Reddit kullanıcısı olan leabandonedleek, kısa süre önce bir hikaye senaryosundan bir ekran görüntüsü, hareket yakalama animasyonu ve oyun içi bir ekran görüntüsü paylaştı ve hepsinin Abandoned ile ilgili olduğunu iddia etti. Bu sızıntıların Blue Box’ın yaklaşmakta olan oyunuyla ilgili olduğuna inanmak zor olsa da, Xbox sızıntılarıyla tanınan güvenilir içeriden Shpeshal Nick, bu sızıntıların hepsinin doğru olduğunu ve Abandoned’dan alındığını doğruladı. Hareket yakalama videosu ve oyun içi ekran görüntüsü, oyun hakkında pek bir şey açıklamasa da senaryo, hikaye hakkında bazı önemli bilgiler paylaşıyor.

abandoned screenshot
abandoned senaryo

Senaryonun paylaşılan kısmı bir grup yüksek profilli insan arasında geçiyor ve görünüşe göre bu grup Zero Cell ismini verdikleri bir biyolojik silah sayesinde insanların korkularını kullanmayı amaçlıyor gibi görünüyorlar. Yapay zeka tarafından geliştirilen bu silah dünya üzerinde bulunan tüm bilgisayarlar içerisinde gizli bir şekilde bulunuyor ve veri topluyor. Yani dünya üzerinde ne kadar fazla insan bilgisayar kullanırsa Zero Cell o kadar güçleniyor.

Bu biyolojik silahın geliştirilme hikayesi ise 1974’lere dayandırılıyor. O yıl Amerikan hükümeti tarafından kurulan Team 74 adlı dünyanın en üst düzey bilim insanlarına ev sahipliği yapan bir ekip kurulmuş. Bu ekipten ise Blue Box adında bir proje ortaya çıkarılmış. Zero Cell, bu projenin bir ürünü olarak oyunda yer alıyor.

Bu sızıntılar Abandoned’ın dünyası ve temel korku konseptinin ne olacağı hakkında bizlere güzel ipuçları sunuyor. Kaynakların resmi olmaması sebebiyle oyunun hikayesinin tam olarak böyle çıkacağından emin değiliz. Ancak şundan eminiz ki yapımcı firma oyunu geliştirmeye devam ediyor. Yani ileride bu senaryonun gerçek olup olmadığını hep beraber göreceğiz.

Bu makaleyi paylaş
Tam zamanlı çamaşır makinesi, yarı zamanlı MisteRNOOB'ta yazar.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir