Activision Call of Duty İçin Hile Üreten Siteye Dava Açtı

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
2 Dk Okuma Süresi

Activision, dün itibariyle ABD Bölge Mahkemesi’ne Kaliforniya Merkez Bölgesi için bir dava açtı. GamesIndustry.biz’de ortaya çıkan olayda okların yöneldiği site ise Call of Duty: Warzone ve Halo Infinite gibi shooter oyunları için hileler satan popüler web sitesi EngineOwning. Davanın sebebi ise “özellikle de [Call of Duty] oyunları için kötü niyetli hileler ve hack’lerden oluşan bir portföyün geliştirilmesi, satışı, dağıtımı, pazarlaması ve istismarı.” 

activisionchea

Activision’un EngineOwning’e Savaş Açtı

Nişan alma yardımından düşmanların yerinin ortaya çıkarılmasına ve silah geri tepmesini ortadan kaldırmaya kadar çok çeşitli hileler sunan Almanya merkezli EngineOwning, elbette oyunculara online oyunlarda haksız avantajlar sağlıyor. Şirket ise bu sitenin faaliyetlerine bir son vererek illegal dağıtımı ortadan kaldırmak istiyor. Hatta sanıkların kendi kurallarını çiğnediklerinden haberdar olduklarını ama buna rağmen hile dağıtmaya devam ettiklerini de söylüyor.

Activision ayrıca, bu tür hilelerin dağıtımının şirketin “iyi niyet ve itibarında büyük ve onarılamaz bir zarara uğramasına ve önemli gelir kaybetmesine” neden olduğunu savundu. Bu yüzden EngineOwning’in örnek teşkil edecek bir tazminat cezası almalarını istiyor.

Güncel olarak şirket, Call of Duty: Warzone ve Vanguard’da hile kullanan hesaplara karşı ciddi anlamda bir savaş açmıştı. Öyle ki sonunda anti-hile sistemi Ricochet’i tanıtan şirket, 48.000’den fazla hesabın kapatıldığını duyurmuştu. Dava esnasında da yüz binlerce hileci hesabın bulunup ban atıldığı da belirtiliyor.

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir