Activision Warzone İçin Yeni Anti-Cheat Sistemi Ricochet’i Tanıttı

Brz Konuk
Brz Konuk
3 Dk Okuma Süresi

Özellikle Warzone’da bitmek bilmeyen hilelerin çözümünde çok da etkili olamayan Activision, oyunlarında karmaşık ve sürekli gelişen hile sorununu çözmeyi amaçlayan yeni anti-cheat sistemi Ricochet’i tanıttı.

anti-cheat sistemi ricochet

Peki Nedir Bu Yeni Anti-Cheat Sistemini “Ricochet”

Ricochet Anti-Cheat adındaki sistem, hileleri tespit etmek için analitiği izleyen sunucu tarafı araçları, hilecileri ortadan kaldırmak için sağlam soruşturma süreçleri ve hesap güvenliğini güçlendiren güncellemeler de dahil olmak üzere çeşitli yeni özelliklerle hilecilerle mücadele etmeyi amaçlıyor.

Sistem, Call of Duty serisi için dahili olarak geliştirilen ve ilk olarak bu yıl içinde Call of Duty: Warzone için piyasaya sürülecek olan PC çekirdek seviyesinde bir sürücü ile gelecek. Sürücü, oyunla etkileşime girmeye ve oyunu manipüle etmeye çalışan yazılım ve uygulamaları inceleyerek hilecileri belirleme sürecini iyileştirecek ve sunucunun güvenliğini güçlendirecektir.

Çekirdek sürücüsü yalnızca PC’ye çıkacak olsa da, konsol kullanan oyuncular, PC’deki oyunculara karşı çapraz (cross-play) oynarken de bu eklentiden faydalanacak. Warzone’daki ilk çıkışının ardından, çekirdek seviyesindeki sürücü, Call of Duty: Vanguard içinse daha sonraki bir tarihte yayınlanacak. Activision, Ricochet SSS’lerinde sistemi; “Çekirdek düzeyinde bir sürücü, bilgisayarınızda yüksek ayrıcalıklarla çalışan, sisteminizdeki tüm kaynaklara çalışırken sisteminizdeki tüm kaynaklara erişebilen bir bilgisayar kodudur” diye açıklıyor. “Çekirdek düzeyindeki sürücüler genellikle, grafik kartınızın sürücüleri gibi genel bilgisayar donanımınıza erişime izin vermek için kullanılır. Oyunlar gibi tipik yazılımlar, kullanıcı düzeyinde çalışır ve çekirdek düzeyine ve diğer kullanıcılara sınırlı erişime sahiptir.”

vanguard

Benzer Bir Sisteme Valorant’ta Sahip

Bir oyuncunun sisteminde bu düzeyde izinlere sahip hile karşıtı yazılımlar Riot’un geliştirdiği Valorant’ta zaten bulunuyor ve olması da çokça tartışılmıştı. Zira Valorant’ın hile önleme sistemi, BattlEye veya Easy Anti-Cheat gibi yalnızca oyun oynarken çalışan diğer çekirdek düzeyindeki hile önleme sistemlerinin aksine, özellikle makineniz başlatıldığında etkin olduğu için tepki topladı. Bu sistemde de “çekirdek düzeyinde” kelimelerinin bulunmasından dolayı firma, sürecin tartışmalı geçmesini bekliyor.

Çekirdeğe erişmek aslında hackerlar tarafından istenilen bir durum, zira onu kullanıcıları gözetlemek için kullanabilirler. Ancak çekirdek düzeyinde korumaya erişim vermek, bir geliştiricinin hile yapan bir oyuncuyu banlayabileceği ve ardından bu oyuncunun yeni bir hesap oluşturup tekrar hile yapmasını engelleyebileceği anlamına geliyor. Geliştiricilerin yüz binlerce oyuncuyu banladığı Warzone’un en büyük sorunu da buydu zaten. Zira hileciler tekrar tekrar hesap açıp oyuna dahil olabiliyor ve keyif kaçırabiliyorlar.

Bakalım bu sistem Warzone’da çekilmez bir hal alan hilecilerin önünü kesecek mi? Bekleyip görmekten başka çaremiz yok.

Bu makaleyi paylaş
Takip et
Hayatı Oyun Olanların Platformu...
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir