Oyun Haberleri

Adı “Çok Olumlu” Olan Bir Geliştirici, Steam’den Ban Yedi

Steam’de adı “Very Positive’ (çok olumlu) olan bir geliştirici, geliştirdiği oyunla birlikte platformdan kaldırıldı. Kaldırılma sebebi ise oyuna gelen yorumları ve kullanıcıları manipüle etmek.

Emoji Evolution adlı oyunun bağımsız geliştiricisi Vice‘a verdiği bir röportajda , “Yayıncı / geliştirici adının incelemelere çok yakın olduğunu ve aynı renge sahip olduğunu fark ettim ve bunu kendi amaçlarım için kullanmaya karar verdim,” dedi.

Stüdyonun sahibi bunu söylemekte herhangi bir sakınca görmese ve sorun olmayacağını düşünse de Valve, insanları manipüle edip kandırmak suçundan geliştirici hesabını kapattı ve oyunu Steam’den kaldırdı.

Stüdyo ban aldıktan sonraki şaşkınlığını böyle dile getirdi. ,

“Valve, geliştirici hesabımı “inceleme manipülasyonları” nedeniyle yasakladı. Bu suçlamaya kesinlikle katılmıyorum.”

https://twitter.com/verypositivedev/status/1360513647903186945?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1360513647903186945%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.ign.com%2Farticles%2Fdeveloper-uses-the-name-very-positive-on-steam-gets-banned

İnceleme ve yorumlar şüphesiz kullanıcılar üzerinde büyük bir etkiye sahip. Bir oyunu indirmeden ya da satın almadan önce çoğumuz incelemelere göz atıyoruzdur. Geliştiricinin yaptığı bu durum ne kadar etik ya da banlanmayı hak ediyor mu ayrı bir tartışma konusu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu