AMD, 200$ Fiyat Etiketine Sahip RX 6500XT Ekran Kartını Duyurdu

Emre Özcan
Emre Özcan - Editor
3 Dk Okuma Süresi

Teknoloji devi AMD, CES 2022 fuarında yeni ekran kartlarını duyurdu. Şirketten şu anlık tepe seviyesinde kartlar göremesek de giriş ve orta seviyede oldukça iddialı olan ve Nvidia’nın GTX 1650 GPU’suna göre %59 daha hızlı olduğu yeni ekran kartı geldi.

200$ fiyat etiketine sahip olan RX 6500XT, 2 hafta sonra yani 19 Ocak tarihinde raflardaki yerini alacak. Düşük bütçeye sahip olan kullanıcıların oldukça sevineceği fiyat etiketine sahip olan GPU, umarız ki beklentileri karşılayabilir. Yakın zamanda bütçe dostu bir sistem dizmek isteyen oyuncular bu karta yoğun ilgi gösterebilir.

Fiyat açısından oldukça iddialı olan ekran kartının teknik özelliklerine bakıldığında ise şirket sessiz kalmayı tercih etti. Çok fazla teknik detay açıklanmasa da 16 işlem birimi, 16MB sonsuz önbellek ve “şimdiye kadarki en hızlı sürekli GPU saat hızları” olarak betimlenen 2.6GHZ oyun işleme hızına sahip. 1.024 RDNA 2 çekirdeğine sahip ekran kartı abileriyle kıyaslandığı zaman RX 6600 XT’nin çekirdeklerinin yarısına ve düz RX 6600 GPU’suna göre biraz daha fazla hıza sahip.

AMD

Bu ekran kartında AMD’nin cimri davrandığı kısım ise video belleği. Lenovo tarafından onaylanan bilgilere göre günümüz şartlarında oldukça düşük olarak kabul edilen 4GB GDDR6 video belleğine sahip. Bu değer 1080p oyunculuk için dahi oldukça düşük bir değer. Şirket hala daha birçok oyuncunun GTX 1650 ve RX 570 ekran kartlarına sahip olduğunu ve yeni tanıttıkları ekran kartının bu kartlara göre %59 daha hızlı ve daha iyi 1080p oyun deneyimi vaat ettiğini söyledi.

AMD’nin Radeon RX 6000 Serisi Dizüstü Sistemlere Geliyor

AMD, CES 2022 fuarında gerçekleştirdiği etkinlikte yeni tanıttığı RX 6500 XT ekran kartının dışında yeni mobil ekran kartlarını da tanıttı. Şirket, Nvidia ile yaşadıkları rekabeti mobil cihazlarda bir üst noktaya taşımaya çalışıyor.

5 yeni ve farklı model ile karşımıza çıkan RX 6000M serisi özellikle rakibi Nvidia’nın mobil GPU’larını hedef alıyor. Serinin en güçlüsü olarak karşımıza çıkan RX6850M XT grafik kartı, bir önceki neslin en güçlü mobil grafik işlemcileri RX6800M modeline göre %7, RX 6600M modeline göre %20 daha hızlı olacak. Şirket, rakibinin muadili kartları ile arasında ki performans değerlerini ise henüz açıklamadı.

AMD

CES 2022’de AMD yüksek performans yerine inceliğe önem verenlerin tercihi olacak olan Radeon RX 6000S serisi grafik kartlarını tanıttı. “S” takısına sahip olan ekran kartı ailesi adının da hakkını vererek ince ve hafif donanıma sahip dizüstü bilgisayarlar için geliştirildi.

AMD

Diğer grafik kartları ile karşılaştırıldığında yüzde 20 daha ince olan Radeon RX 6000S serisi, performans konusunda oldukça iddialı görünüyor. Serinin en güçlüsü olarak karşımıza çıkan RX 68000S modeli 100W güç değerinde 100 FPS üzerinde bir oyun deneyimi bizlere vaat ediyor.

Bu makaleyi paylaş
By Emre Özcan Editor
Takip et
Kendi yolumu bulmak için yazıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir