Söylentilere Göre Assassin’s Creed Rift Ertelenmiş Olabilir

Geliştirici stüdyonun planlarının, Rift'in çıkış tarihinin çok gerisinde kaldığı söyleniyor.

Ömer Sefa Taşkın
Ömer Sefa Taşkın - Yazar
3 Dk Okuma Süresi
Assassin's Creed

Assassin’s Creed serisine yeni eklenecek oyunlar ile ilgili söylentiler devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Assassin’s Creed Valhalla’dan tanıdığımız Basim karakterinin hikayesini konu alacak olan Rift’in Bağdat’ta mı yoksa Aztekler Meksikası’nda mı geçeceği konuşulurken, diğer tarafta canlı servis oyunu olarak tasarlanan Infinity’nin Japonya’da geçen bir hikaye sunup sunmayacağı merak konusu oldu. Serinin yapımcısı Ubisoft bu söylentiler ile ilgili resmi bir açıklama yapmamış olsa da eskilerinin üzerine yeni söylentiler eklenmeye başladı bile.

Rift kod adlı Assassin’s Creed oyunu ertelendi

İlk etapta Valhalla’ya ek bir DLC olarak tasarlanan ancak geçtiği ortam neticesinde yeni bir tam sürüm oyun olarak çıkarılması planlanan Rift kod adlı oyunun ertelendiği söyleniyor. Haberimizin kaynağı ise oyun medyasında saygın bir yer edinmiş olan gazeteci Jason Schreier. Schreier, Bloomberg’te yayımladığı bir haberde önümüzdeki Şubat ayında çıkması planlanan oyunun yaklaşık 3 aylık bir erteleme ile 2023’ün Mayıs-Haziran aylarında ertelendiğini belirtti. Bu gecikmenin ana sebebi olarak da Rift’i geliştiren Ubisoft Bordeaux ekibinin oyunu geri plana atmaları olduğunu söylüyor. Görünüşe göre Rift’in gelişim süresi ekibin planladığı sürenin çok gerisinde kalmış.

Diğer yandan Ubisoft’un Disney ile anlaşması sonucu geliştirmeye başladığı Avatar: Frontiers of Pandora’nın ilk etapta 2022 Sonbahar’ına çıkarılması planlanırken 2023’ün belirsiz bir tarihine kadar ertelendiği de Ubisoft tarafından açıklanmıştı. Tüm bunları göz önünde bulundurursak; Ubisoft’un elinde mali yılın ikinci yarısı için Ekim ayında çıkması planlanan Nintendo Switch için geliştirdiği “Mario + Rabbids Sparks of Hope” ve Kasım ayında çıkarılacak Skulls & Bones’tan başka oyun kalmıyor.

Bu gecikmeler en nihayetinde şirketin Mart ayında sona erecek olan mevcut mali yılından diğerine geçerken Ubisoft’un bilançosunu etkileyecek. Ubisoft hisseleri, pandeminin neden olduğu gecikmiş oyun lansmanlarıyla ilgili endişelerle bu yıl yaklaşık %4,5 düşmüştü. Ubisoft’un CEO’su Yves Guillemot, hala pandemi nedeniyle çalışanların ofise sık sık gelemediği için çalışma koşullarının zor olduğunu söylese de Screier, diğer birçok oyun firmasının bu duruma çoktan adapte olduğunu da belirtiyor. Yani hem son yarıyıl içerisinde fazlaca bir oyun olmaması hem de pandemi adaptasyonunu sağlayamaması nedeniyle Ubisoft hisselerinin daha da düşeceği tahmin ediliyor.

Ubisoft gecikmeler ile ilgili söylentilere hala cevap vermiş değil. Ancak şirketin Eylül ayında düzenleyeceği Ubisoft Forward Showcase’de bu söylentilerin doğru olup olmadığını öğrenebileceğiz. Ayrıca Rift ve Infinity gibi Assassin’s Creed oyunlarının net çıkış tarihinin de bu showcase’de açıklanacağı tahmin ediliyor.

Bu makaleyi paylaş
Tam zamanlı çamaşır makinesi, yarı zamanlı MisteRNOOB'ta yazar.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir