Bayram Tatilinde İzleyebileceğiniz 5 Film Önerisi

Ramazan Bayramı tatilinde boş vakitlerini film izleyerek değerlendirmek isteyenler için 5 film önerisi hazırladık.

Meriç Topal
Meriç Topal
7 Dk Okuma Süresi

Öncelikle MisteRNOOB ekibi olarak tüm okurlarımızın Ramazan Bayramınızı kutlar, sevdiklerinizle beraber mutlu ve huzurlu bir bayram geçirmenizi dileriz. Bu bayramda eş dost akraba ziyaretlerinden fırsat bulanlara veya bolca boş vaktim var, bayram tatilinde ne izlesem? diyenlere tavsiye edebileceğimiz 5 filmi listeledik.

Bayram Tatilinde İzleyebileceğiniz 5 Film Önerisi   

1- American Psycho(2000): 

American Psycho

Çoğumuzun yukarıdaki resimden tanıdığı bu film, Psikoloji türünün en başarılı yapımlarından birisi. Ana karakteri canlandıran Christian Bale, gayet başarılı bir iş çıkarıyor. Christian Bale bu filmin çekimleri sırasında set dışında da Amerikan aksanı ile konuşarak rolüne olan bağlılığını sürdürüyor ve bu harika performans ile birlikte film sizi hikayesi ile birlikte alıp götürüyor. 

Christian Bale’ı bu kadar övmüşken diğer oyuncuların da hakkını vermek lazım. Willem Dafoe, Jared Leto, Josh Lucas gibi birçok ünlü isim bu filmde birlikteler. Christian Bale kadar olmasa da, onlar da rollerinde gayet başarılılar. 

Konusu ise şöyle: 

Patrick Bateman, aileden zengin bir adamdır. Gençliği ve yakışıklı olması, kendisine hem işinde hem de sosyal hayatında avantajlar sağlamaktadır. Oldukça sıradan bir hayata kapılıp gidiyormuş gibi görünen Bateman’ın hayatının karanlık tarafın ise oldukça derinliklidir. Bateman, insanları sebepsiz yere öldürmekten hoşlanan ve öldürdüğü insanların vücutlarından hatıra olarak aldığı parçaları evinde saklayan bir akıl hastasıdır. Bunu kendisi dışında kimse bilmemektedir. 

Yönetmen koltuğunda Marry Harron’un oturduğu American Psycho‘nun süresi 1 saat 41 dakika.  

2- Piyanist (2002): 

piyanist

Öncelikle Piyanist, çoğu listede bulunan kült filmlerden bir tanesi. İzleyip beğenmeyen neredeyse çok az. Bu yüzden eğer izlemediyseniz kesinlikle bir şans vermeniz gerekiyor. 

Başrol oyuncusu, En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülüne sahip Adrien Brody, filmin her anında içimize işleyen bir performans sergiliyor.  

2002 yılında Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü alan filmin konusu ise şöyle: Piyanist, İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan gerçek bir dramı konu alır. Polonya’lı ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman’ın anılarını anlattığı aynı isimli kitaptan sinemaya uyarlanan film, Nazi işgali altındaki Polonya’da yaşamanın imkansızlaştırıldığı bir dönemde, bir şekilde esir kampına gitmekten kurtulan ünlü piyanistin Varşova’nın kenar mahallelerindeki hayatta kalma mücadelesine odaklanır. Varoşlarda tam anlamıyla sefil bir hayat süren müzisyen, diğer halkla birlikte, kıtlığa ve aşağılanmalara maruz kalsa da kahramanca mücadele edecektir. Günü gelip oradan kaçma şansı bulduğundaysa başkentin harabelerine sığınacak, beklemediği bir anda gelen bir yardımla umudunu yeniden kazanacaktır. 

Yönetmen koltuğunda Roman Polnaski’nin oturduğu Piyanist‘in süresi 2 saat 28 dakika. 

3- The Wolf of Wall Street (2013): 

Bayram Tatilinde İzleyebileceğiniz 5 Film Önerisi

Bir Martin Scorsese efsanesi olan filmin oyuncu kadrosunda Leonardo DiCaprio,Margot Robbie,Jonah Hill gibi isimler bulunuyor.  

Gerçek bir yaşam öyküsünü konu edinen The Wolf of Wall Street‘in konusu ise şöyle: 

Jordan Belfort 24 yaşında genç ve hırslı bir adamdır. Para kazanma arzusuyla Wall Street borsasında önce komisyoncu ve ardından Stratton Oakmont adında bir yatırımcı firmasında zengin olmak için her şeyi yapmaya hazır bir CEO olur. 90’ların en hızlı günleridir ve New York işlem salonunda her şey olabilmektedir. Önemsiz tahvillerle birçok yatırımcıyı aldatarak, Belfort kısa zamanda bir para makinasına ve aynı zamanda bir harcama makinasına dönüşür. Bir günde hesapları milyon dolarlarla doldururken o gece hepsini aynı hızda harcayabilir. Profesyonel hayatının yanı sıra uyuşturucu, fahişeler, son derece pahalı lüks fantezilerle dolu kirli bir oyunun içindedir. Bu karakterin hayatındaki her şey abartılı bir şekilde devam ederken, çöküş ise çok uzakta değildir. 

Ayrıca filmin orijinal taslağı tam olarak 2742 dakika. 46 saate, yani neredeyse 2 güne tekabül eden film 3 saatlik bir süre ile bizlerle buluşuyor fakat buna rağmen yine de her şeyi eksiksiz bir şekilde anlatmayı başarıyor. 

4- Nightcrawler(2014): 

Nightcrawler

Dan Gliroy’un ilk yönetmenlik denemesi olan Nightcrawler filminde ana karakteri Jake Gyllenhaal canlandırıyor. 

Bir suç filmi olan Nightcrawler’ın konusu ise şöyle: 

Lou Bloom kariyer peşinde, genç ve hırslı bir adamdır. Hayatta “amaca giden her yol mubahtır” düsturunu benimseyen bu hırslı adam, geceleri şehirde yaşanan suç olaylarını tüm açıklığı ile kamerasına kaydetmeye başlar. Şehrin önde gelen televizyon kanallarından birinde gece muhabiri olarak işe girmesi de uzun sürmez. Fakat ne var ki, kariyerinde benimsediği yolun da bir faturası elbet olacaktır.

Filmi izlerken gözünüze çarpan bariz mantık hataları var. Örneğin ana karakterin çoğu yere koskoca polisten daha önce gidebilmesi, gizli bir şey yapıldığı yerde hiçbir şekilde mobese kaydı olmaması gibi. Fakat bunlara göz yumabilirseniz Nightcrawler sizin için güzel bir ders çıkarıp izlerken keyif alabileceğiniz bir film. Süresi ise 1 saat 57 dakika. 

5- Whiplash (2014): 

Whiplash

İnanılmaz performanslar filmi diye tanımlayabileceğimiz Whiplash filmi, oyuncu kadrosunda J.K Simmons, Miles Teller ve Melissa Benoist gibi isimleri bulunduruyor. 

Yönetmen ve senarist koltuğunda Damien Chazelle oturduğu, izleyenlerin herkese önerdiği Whiplashin konusu ise şöyle: 

Whiplash, genç bir müzisyenin öykünü anlatıyor. Küçük yaşlardan itibaren bateri çalmaya başlayan Andrew, işinde tam anlamıyla bir usta olmak ister. Üniversite tercihinde de ülkenin en iyi müzik okulu olarak gördüğü Shcarffer Konservatuarı’na girer. Henüz 19 yaşındadır ama dersler harici var gücüyle antrenman yapar. Bir gün, okulun en sert hocalarından biri olan caz duayeni Terence Fletcher’ın dikkatini çeker. Fletcher Andrew’ü okulun en parlak öğrencilerinin seçildiği ve sürekli yeni yarışmalara hazırlanan “studio band”e seçer. Başarısı kadar acımasızlığıyla da ün yapmış olan Fletcher, Andrew’un kapasitesinin sonuna kadar kullanmadan asla başarmış saymayacaktır. Genç bateristin önünde sadece mesleki bir test değil, psikolojik bir sınav da vardır. 

Whiplash, 1 saat 47 dakikalık bir süreye sahip. 

Bu makaleyi paylaş
Takip et
“Düzenim bozulur, hayatım alt üst olur diye endişe etme. Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?”
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir