Beyond Good & Evil: 20th Anniversary Edition İncelemesi

Beyond Good & Evil efsanesi modern dokunuşlarla geri döndü.

Ülvi Gardaşov
Ülvi Gardaşov - Yazar
5 Dk Okuma Süresi
Beyond Good & Evil
8.8
Beyond Good & Evil: 20th Anniversary Edition

Ubisoft son zamanlarda oyuncular tarafından tamamıyla beğenilen kararlar alıp projelere imza atamasa da bu durum bir zamanlar öyle değildi. Firma oyun sektörüne birçok köklü seri ve beğenilen tekil işler bırakmış. Kimisi bu güne kadar süregelmeyi bilmiş kimisi ise diğerleri kadar şanslı olamamıştı ne yazık ki. Beyond Good & Evil ise şanssız tarafta yer alanlardan yalnızca biri idi.

Beyond Good & Evil yaklaşık 21 sene önce çıkmış, eleştirmenlerden ve oyunculardan oldukça iyi geri dönüşler almıştı. Lakin devam oyunu, firma için öyle zorluklar çıkardı ki 8 sene önce duyurulan oyunun halen daha geliştirilme aşamasında olduğu biliniyor.

Tüm bunların ışığında Ubisoft, ikinci oyunu bekleyenler için pek de beklenmedik bir karar aldı. İlk oyunun 20. yılına özel bir remastered sürümünü piyasaya sürdü. 13 sene önce çıkan oyunun HD remaster sürümünden farklı olarak bu yeni sürüm; oyuna yeni eklentiler ve hatta 4K 60 FPS desteğini, hem yeni hem de eski nesil platformlara getiriyor. Dolayısıyla bu inceleme, haliyle kısa bir inceleme olacak ve orijinal oyuna pek de dokunmayacaktır.

20 yıllık Beyond Good & Evil Efsanesi modern bir deneyime kavuşmuş

BGAV201

Beyond Good & Evil’in 20. yıl dönümü sürümü, oyunu modernleştiren çeşitli yeniliklere sahip. Orijinal oyunun öne çıkan özelliklerinden birkaçı, oyunun süregeldiği mekan Hillys’in ilginç deniz dünyasında geçen etkileyici hikayesi ile akılda kalıcı karakterleridir. Biraz daha detaylandıracak olursak ana karakterimiz Jade’in uyuz ama tatlı üvey amcası Pey ve cesur ama saf Double H gibi karakterler, oyunculara zengin kişilikler ve hikaye sunuyor. Bu etmenlerin orijinaline sadık kalınarak korunması pekala takdire şayan.

Teknik detaylar ve yeni içerikler

Yeni sürüm, 4K çözünürlük ve 60 FPS desteğiyle hem grafik hem de performans açısından önemli iyileştirmeler içeriyor. Ayrıca oyunun konsol sürümlerinde daha iyi kalite almak için kalite modu ve daha iyi performans için ise performans modunu aktifleştirebiliyorsunuz. Lakin bu iki modun arasında gözle görülebilir bir fark olmadığını söyleyebilirim.

Bu sürümle beraber en işlevsel özelliklerden olan otomatik kayıt, sinematikleri atlama, kontrolcü ve klavye/fare desteği eklendi. Ayrıyeten, orijinal oyunun müziklerini besteleyen Christophe Héral’in doğrudan gözetimi altında yeniden kaydedilen müziklerle ses deneyimi de güncellenmiş durumda. Belirtmem gerekir ki oyunun bazı kısımlarında FPS düşüşü yaşadım ama bunun güncellemelerle halledileceğini umut ediyorum.

BGAV20

Oyunun ışıklandırmalarını ise bir hayli beğendiğimi söylemeliyim. Güncelleştirilmiş ışıklandırma sayesinde oyun bazı kısımlarda öyle hoş gözüküyor ki oturup sadece izlemek istiyorsunuz. Yükleme sürelerinin ise orijinaline kıyasla kısaldığını, yaklaşık olarak 1-2 saniye sürdüğünü gözlemledim. Oyuna tamamen girmek ise tahminen 15-25 saniye sürüyor.

Hazır Beyond Good and Evil 2 çıkmamışken oyunu güncel platformlarda modernleştirilmiş bir şekilde oynayabilmenin büyük bir nimet olduğunu düşünüyorum. Bu sürümle beraber Jade’in hikayesini deneyimleyebilmek çok daha keyifli. Serinin devam oyunu için eklenen beş adet ara sahnenin olması da Beyond Good & Evil 2’ye dair hoş detaylar arasında.

Ayrıca Ubisoft, oyunlarında ilk defa gördüğüm speedrun modunu da eklemiş. Sanırsam firma, bu sürümü boş bırakmak istememiş. Ek olarak oyuna 20’den fazla yeni başarım eklenmiş. Oyunun hayranlarının ilgisini çekeceği galeri bölümü, oyuna dair hiç paylaşılmamış bilgiler, görüntüler ve konsept çizimleri de bu sürümde mevcut.

Beyond Good & Evil

Keşke oyunu yeni nesle uyarlarken titreşim daha iyi kullanılsaymış. Oyunda bazen çok gereksiz sahnelerde kontrolcü titrerken oyunun can alıcı oynanış kısımlarında neredeyse hiç titremiyor. Ayrıca orijinal oyunda bulunan kamera sorunları hala daha düzeltilmemiş.

Özüne sadık, hem hayran hem de yeni oyuncu dostu

Özetle Beyond Good & Evil’in 20. yıl dönümü sürümü; hem oyunun hayranlarının tekrardan göz atmak isteyeceği hem de oyunu hiç oynamamış oyuncuların oyuna şans vermesini olağan kılan bir sürüm olmayı bilmiş.

Grafik ve ses iyileştirmeleri, yeni modlar ve ek içeriklerle oyun; modern standartlara uygun hale getirilmiş bu sürümle. Ubisoft, orijinal oyunun üstünde bir iş çıkarmış. Yapımın tamamen Ubisoft Connect’e entegre edilmiş durumda olduğunu söylemekte de fayda var. Ubisoft Connect’e giriş yaparak mücadeleler ve ücretsiz bir hediyeden yararlanabilirsiniz.

Ubisoft tarafında geliştirilen ve yayınlanan Beyond Good & Evil: 20th Anniversary Edition, 25 Haziran 2024 itibariyle piyasaya sürüldü. Eğer okuyacak farklı bir inceleme arıyorsanız Elden Ring’in zorlayıcı DLC’si Shadow of the Erdtree incelememize göz atabilirsiniz.

Beyond Good & Evil
Beyond Good & Evil: 20th Anniversary Edition
8.8
İnceleme 8.8
Bu makaleyi paylaş
By Ülvi Gardaşov Yazar
Takip et
Dünya adlı bu gezegende, kapladığım mekanın hakkını, yazmakla veriyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir