The Medium Geliştiricisi Bloober Team, Rusya ve Belarus Pazarından Çekildi

Ülvi Gardaşov
Ülvi Gardaşov - Yazar
2 Dk Okuma Süresi

Dün Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov’un oyun geliştiricilerini ve eSpor platformlarını Rusya ve Belarus’a olan desteklerini geçici bir süre durdurma çağırısından sonra The Medium ve Layers of Fear serisinin yapımcısı Bloober Team’den hamle geldi.

Bloober Team, “Rusya’nın Ukrayna’nın sebepsiz işgaline devam etmesi ve hem savunucuları hem de sivilleri öldürdüğü” gerekçesi ile Rusya ve Belarus pazarından çekildiğini resmen duyurdu. Stüdyonun tüm oyunları Steam’den başlayarak Belarus ve Rusya’da satıştan kaldırılacak.

Stüdyo, bunun savaş ile alakası olmayan Rus ve Belarusları da etkileyeceklerinden haberdar olduklarını ama bunun savaşı durdurmaya yardımcı olabileceğini düşündüklerini açıkladı.

Bloober Team - The Medium

Bloober Team’in Yaptığı Duyuru Metni

Rusya’nın Ukrayna’yı sebepsiz yere işgali devam ederken, savunucuları ve sivilleri aynı şekilde öldürürken, Bloober Team olarak bizler tüm platformlarda Rusya ve Beyaz Rusya’da oyunlarımızı satmayı bırakmaya karar verdik.

Bu ülkelerdeki mağazalardan oyunları indirmek için ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz – yasak ilk olarak Steam’de yürürlüğe girdi.

Kalbimiz Ukrayna halkıyla birlikte ve bu, şu anda onları desteklemek için attığımız birkaç adımdan biri.

Kararımızın bu işgale dahil olmayan birçok Rus ve Belaruslu oyuncuyu etkileyebileceğini anlıyoruz, ancak savaşı durdurmaya yardımcı olabilecek her adımın atılmaya değer olduğuna inanıyoruz – buna Ukrayna halkıyla hem kelimelerle hem de eylemlerle tam dayanışma göstermek de dahildir, bunun yanı sıra Rus ve Belarus kamuoyu üzerinde baskı yaratıyor.

Küresel bir ortak direnişin bir fark yaratmaya yardımcı olabileceğine inanıyoruz. Savaş çığırtkanlığına göz yummayan bir dünyanın parçası olmak istiyoruz. Ve insan hayatı tehlikedeyken tarafsız kalmayacağız.

Bloober Team

Bu makaleyi paylaş
By Ülvi Gardaşov Yazar
Takip et
Dünya adlı bu gezegende, kapladığım mekanın hakkını, yazmakla veriyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir