Cyberpunk’ın Yapımcısı CD Projekt Red, Rusya ve Belarus Pazarından Çekildi

Ülvi Gardaşov
Ülvi Gardaşov - Yazar
2 Dk Okuma Süresi

The Medium ve Layers of Fear gibi oyunların geliştiricisi Bloober Team‘den sonra Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov’un çağrısına geri dönen bir diğer oyun şirketi CD Projekt Red oldu. Savaşın ilk günlerinde Ukrayna’nın belirli bağış derneklerine 240 bin dolar destekte bulunan CD Projekt Red, Rusya ve Belarus pazarından çekildiğini resmen duyurdu.

Şirket, kendi oyunlarının ürünlerinin fiziksel/dijital satışlarını ve hatta GOG platformunda yayınlanan tüm oyunların satışını Rusya ve Belarus için askıya aldıklarını açıkladı. Karar, bugünden itibaren yürürlüğe girdi…

Şirket, Ukrayna’nın işgali ile hiçbir ilgisi olmayan Rusya ve Beyaz Rusya’daki oyuncuların bu karardan etkileneceğinin farkında olduklarını, ancak bu eylemle birlikte küresel toplumu Avrupa’nın kalbinde neler olup bittiği hakkında konuşmaya daha fazla teşvik etmeyi planladıklarını açıkladı.

CD Projekt Red’in Duyuru Metni

Komşu ülkemiz Ukrayna’daki Rus askeri işgali ışığında, bir sonraki duyuruya kadar CD PROJEKT Group, oyunlarımızın Rusya ve Beyaz Rusya’ya tüm satışını durdurma kararı aldı. Bugün, CD PROJEKT Group ürünlerinin ve ayrıca GOG platformunda dağıtılan tüm oyunların Rusya ve Beyaz Rusya topraklarına dijital satışlarını ve fiziksel stok teslimatlarını durdurmak için ortaklarımızla birlikte çalışmaya başlıyoruz.

Tüm CD PROJEKT Group’u, Ukrayna halkının yanındadır. Devlet meselelerini doğrudan etkileyebilecek siyasi bir varlık olmasak ve öyle olmayı arzulamasak da, ticari varlıkların birleştiklerinde sıradan insanların kalplerinde ve zihinlerinde küresel değişime ilham verme gücüne sahip olduğuna inanıyoruz. Ukrayna’nın işgali ile hiçbir ilgisi olmayan Rusya ve Beyaz Rusya’daki oyuncuların bu karardan etkileneceğini biliyoruz, ancak bu eylemle, küresel toplumu Avrupa’nın kalbinde neler olup bittiği hakkında konuşmaya daha fazla teşvik etmek istiyoruz.

Anavatanları için savaşan kardeşlerimize – güçlü kalın!

Слава Україні!

CD Projekt Group

Bu makaleyi paylaş
By Ülvi Gardaşov Yazar
Takip et
Dünya adlı bu gezegende, kapladığım mekanın hakkını, yazmakla veriyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir