CD Projekt RED’in Değeri, Cyberpunk 2077’nin Çıkışından Bu Yana Eridi

CD Projekt RED, artık Polonya'nın en değerli oyun geliştiricisi olmayabilir.

Emre Özcan
Emre Özcan - Editor
2 Dk Okuma Süresi
cd projekt red

Polonyalı geliştirici CD Projekt, The Witcher serisi ile oyun dünyasına kendini kanıtlamayı başarmış ve oyuncular tarafından taktir görmüştü. The Witcher 3 ile ününe ün katan Polonyalı geliştirici, oyuncuların büyük beklentiler içerisine girdiği yeni oyunu Cyberpunk 2077’yi 2020 yılının sonlarında piyasaya sürdü. Ancak bu oyun oldukça büyük sıkıntılara ve sorunlara sahip olarak çıkış yaptı.

Cyberpunk’ı satın alan oyuncuların bir kısmı oyunu geri iade etmeyi tercih ederken bir kısmı ise elbet bir gün düzelir umudu ile oyuna şans vermeyi tercih etti. Geliştirici ekip oyunu düzeltmek için büyük çaba sarfetse de yatırımcıların gözünde hala daha iyi bir konumda bulunmuyor.

CD Projekt, Polonya’nın para birimi olan Zloti’den daha iyi bir piyasa değerine sahipti. Hatta Avrupa’nın en değerli oyun şirketi unvanı ile anılan şirket, oldukça sıkıntılı bir dönemin içerisine girdi. Business Insider Polonya’nın yayınladığı yeni raporlara göre şirket, 2017 yılındaki haline geri dönmüş durumda. Cyberpunk 2077’nin piyasaya sürülmesinden bu yana da Polonyalı geliştirici %75 değer kaybetti.

Cyberpunk piyasaya sürülmeden önce şirketin hisse senetleri, 400 Zloti’nin üzerinde seyrediyordu. Hatta oyunun çıkışından bir hafta kadar önce şirketin hisse senetleri 433 Zloti seviyelerini gördü. Cyberpunk çıkış yaptıktan sonra ise şirketin hisse senedi değerleri düşmeye başladı.

CD Projekt RED

Yatırımcıların güven kaybetmesinden dolayı şirketin değeri geçtiğimiz yılın Mart aylarında neredeyse yarıya kadar inmişti. Bu düşüş ise aradan geçen 1 yılı aşkın sürede hız kesmeden devam ediyor. Hatta şirketin değeri geçtiğimiz yılın değerinin yarısına kadar geriledi.

Ayrıca diğer bir Polonyalı geliştirici ve Dying Light oyunlarının arkasındaki stüdyo olan Techland’ın da CD Projekt’in tahtını devralarak Polonya’nın en büyük geliştiricisi olduğu da iddia ediliyor. Her ne kadar Techland halka açık ve arz edilen bir şirket olmasa da değerinin 10,6 milyar Zloti olduğu tahmin ediliyor.

Bu makaleyi paylaş
By Emre Özcan Editor
Takip et
Kendi yolumu bulmak için yazıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir