EA Sports FC 24’ün Kariyer Modundaki Yenilikler Neler?

EA Sports FC 24'ün çıkışının yaklaşmasıyla beraber kariyer moduna ilişkin yenilikler paylaşıldı.

Berke Sönmez
Berke Sönmez - Editör
10 Dk Okuma Süresi

EA Sports FC 24‘ün çıkış tarihinin git gide yaklaşıyor olması, oyundan paylaşılan detayları da günden günde artırıyor. Çıkış tarihinden kapak yıldızına, oyunun fiyatından sistem gereksinimlerine derken pek çok detay paylaşıldı. En merak edilen kısımlardan biri olan kariyer moduna ilişkin bilgilerse bugün elimize ulaştı.

EA Sports FC 24’ün Kariyer Modu Ne Gibi Yeniliklere Sahip?

Oyuncu Kariyeri

Hatırlayacağınız üzere EA Sports, FIFA 17 ile beraber başlatmış olduğu ve 3 yapım süren “Journey” kısmından aldığı özellikleri, “Oyuncu Kariyeri”ne teker teker getiriyordu. Bu geleneği yine bozmamış ve bir önceki oyunda Pro Clubs‘a eklemiş olduğu özelliği, nihayet kariyer moduna getirmiş. Artık oyuncu kariyeri yaparken karakterimize dövme(ler) ekleyebileceğiz. Tek yenilik tabii ki bu mu? Elbette hayır ancak bir yerden başlamak gerekti.

EA Sports FC 24

Oyuncu kariyerinin sahip olduğu tek yeni kişiselleştirme seçenekleri dövmelerle sınırlı değil. Yüz koruyucuları veya gözlükler bunlara birer örnek. Tamamına erişmeyi arzu ederseniz “Sahadan Notlar” ismiyle paylaşmış oldukları tüm yeniliklere resmi sitelerinden ulaşmak mümkün.

Bir futbolcu için en mühim şeylerden biri olan antrenmanlar konusundaysa bazı tatsız durumlar ortadan kalkmış. Zamanı geçirirken yanlışlıkla antrenmanı unutmak ve devam ettirmek sonunda dert olmaktan çıkıyor. Artık her maçtan önce antrenman seanslarına katılabilirsiniz. Bir sonraki maça ilerlediğiniz için bir antrenmanı kaçırma konusunda endişelenmenize gerek yok. Bunun yanı sıra antrenmanlardan kişilik puanların da kazanılabileceği bilgisi verildi.

EA Sports FC 24

Kendi oyuncu kariyerimizi yaşayacaksak bunu dünyanın en büyük takımında bir yıldız oyuncu olarak yapmak da, çocukluğumuzun takımında bir efsane haline gelerek yapmak da bizim elimizde. Bu sene EA Sports FC 24 ile beraber bu konuda kolaylık sağlanmakta. Artık menajerimiz aracılığıyla kendimizi kulüplere önerebiliyor ve belli şartlar sağlanması halinde transfer olabiliyoruz. Bu menajer sadece bizim dediklerimizi yapmanın yanı sıra kariyerimize nasıl devam etmemiz konusunda da önerilerde bulunabilecek düzeyde ve maaş noktasında da sıkı bir pazarcı.

Dilediğimiz kulübe transfer olma konusundaki şartlara da gelecek olursak oldukça çeşitli olduğunu söyleyebiliriz. Kontratı hak etmekten tutun opsiyonel şartlarla beraber alacağınız maaşı güçlendirmeye kadar pek çok seçenek bulunuyor. Gitmeyi hedeflediğiniz takımın oyun planına ve anlayışına uygun hedefler doğrultusunda sezon boyunca teste tabii tutulup alacağınız sonuç, transferin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini belirleyecek.

İyi bir takımda oynamayı hayal bile etmenin gerekliliklerinden biri de elbette başarı. Yeteri kadar iyi performans sergileyemezseniz bırakın daha iyi bir takıma gitmeyi mevcut takımınızda bile sorun yaşayabilirsiniz. Bu noktada yeterli olana dek daha farklı takımlara kiralanmak ve yükselişe geçmek, ihtimallerden biri olsa da sınıfta kalıp mevcut kulübünüzden bile gönderilmeniz mümkün. O yüzden dilediğiniz takımda dilediğiniz gibi top koşturmak istiyorsanız yapmanız gereken şey, iyi bir performans sergilemek ve kulübün isteklerine yerine getirmek olmalı.

Takım değiştirmekten fazlasıyla bahsetmiş olmamıza rağmen son bir şey daha değinmek gerekiyor. Günümüz futbolunun da içerisinde yer alan bir nevi açık kapı. Sözleşmesi biten futbolcunun bonservis bedeli ödenmeden bir takıma transfer olabilmesi, artık oyuncu kariyerinde de mevcut. Renklerine bağlı olduğunuz kulübe çok da bağlı hissetmiyorsanız sözleşme yenilemeyip daha fazla maaş alabilmek uğruna, bonservissiz bir şekilde takım değiştirebilirsiniz.

Sahanın dışından içeriye asıl iş üstünde olduğumuz kısma sonunda gelebildik. Bu seneki oyuncu kariyeri, bizzat kendimize odaklanan yeni bir kameraya sahip. EA Sports FC 24’e eklenmiş olan PlayStyles özelliği ise eşsiz bir oyuncu oluşturma tarafında önemli bir etken. Peki bu özellikleri neye göre oyuncumuza verebileceğiz? Kariyerimiz boyunca şekillenecek oyun stilimizin ve kişiliğimizin bu noktada birtakım etkileri olacak. EA Sports FC 24, PlayStyles ve oyuncunun kişilik özelliklerini ele alarak birbiri ile etkileşimli bir sistem yaratmış.

Oyuncu kariyerindeki yenilikleri yeni ve çeşitlendirilmiş sinematik sekanslar ile noktalayacağız. Bu yeni sahnelerin ne yazık ki yalnızca yeni nesil platformlarda olacağı bilgisini verip örneklendirmeye geçelim. EA Sports FC 24, futbol dünyasının en prestijli ödülü olan Ballond’or ile resmi partner. Bu da demek oluyor ki eski oyunlardakinden katbekat daha iyi sahneler oyuncuları beklemekte olacak. Futbol dünyasının önde gelen isimlerinin dahil olacağı etkinlikte ödül almak eskisinden daha keyif verici olacak.

EA Sports FC 24

Bireysel ödüllerin yanı sıra kulüp ve milli takım düzeyinde sergilenen başarılar da kendine has dinamik sahnelere sahip olacak. Takım otobüsü ile çıkılacak geçit törenleri veya sezonun ödüllerine takım ile beraber geçmek gibi örnekler sıralanabilir. Bazı sahneler menajer veya oyuncu kariyerine has olsa da iki modun da ortak kullanacağı sahneler olacak.

Menajer Kariyeri

Bu modun belki de en büyük eksilerinden birinin EA Sports FC 24 ile giderilmesi planlanıyor. Eskiye nazaran daha efektif ve kafa yorma gerektiren ama nihayetinde sonuç veren pek çok yeni taktik seçeneği biz menajerin kararına bırakılıyor.

Sahaya yansıtmak istediğiniz oyunu 7 ana oyun anlayışı üzerinden şekillendirebileceksiniz. En güç kuvvet yetişmeyen oyun stillerinden biri olan Tiki-Taka‘dan tutun epey irite edici arkaya yaslanma taktiği “Otobüsü Park Et“e değin pek çok seçenek oyunda yer alacak. Menajer kariyeri modunun yeniliklerinden bir diğeri, bir başka yeniliğin içerisinde bulunmakta.

EA Sports FC 24

Oyun anlayışınızın oyuncularınız üzerinde gözle görülebilir etkileri olacak. Kimi oyuncu o stil için tamamen uyumlu olmayıp onu yontmanız gerekecekken kimi oyuncu o stil sayesinde zirveye oynayan bir performans yakalayabilecek. Bu da yapmak isteyeceğiniz transferlere farklı bir boyut kazandıracak.

EA Sports FC 24’de gerçekleştirebileceğiniz tek transferler oyuncular değil. Teknik ekibe transfer yapma olayı bu sene daha derinleştirilmiş. Önceden yalnızca size genç oyuncular bulabilecek yetenek avcılarını bünyenize katabiliyorken artık tüm bir teknik ekip katabileceksiniz. Yetenek avcılarından ise belirleyebileceğiniz PlayStyle’a sahip oyuncular ve oyun anlayışına sahip oyuncular getirmesini isteyebileceksiniz.

EA Sports FC 24 Scouting

Teknik ekibe dahil edebileceğiniz koçlar da yetenek avcıları gibi belli konularda uzman belli konularda ise daha yetersiz niteliklerde olabilecek. Bu noktada oyun anlayışınıza uygun ancak yeri geldiğindeyse esnek davranabilecek bir teknik ekip oluşturmanızda fayda var çünkü oyuncularınızın gelişimine katkıları bulunuyor. Oyuncuların yanı sıra benimsemiş olduğumuz taktik hususunda da birtakım iyileştirmeler sunabiliyorlar. Geliştirici ekip buna örnek olarak antrenmanlarda denemiş olduğunuz orta varyasyonlarının maç esnasında oyuna nasıl yansıyabileceğini gösterdi.

EA Sports FC 24

Geniş bir teknik ekibe sahip olmanın artılarından biri de her bir oyuncuya yeterli vakti ayırabilmek olsa gerek. Oyuncuların bireysel gelişimi ve oyun görüşü anlamında ne denli başarılı olabilecekleri de teknik ekibimizde yer alan koçlara da bağlı. Oyuncularınızda tam anlamıyla bir gelişme görmek istiyorsanız paraya kıyıp işinin ehli bir koçu renklerinize bağlamalısınız. Zaten şu günlerde paranın satın alamadığı pek fazla şey de kalmadı.

İşin zahmetli kısmı geride kaldı denebilir. Sıra geldi daha ufak ama tatlı yeniliklere.

Yeni bir kamera açısına kavuşan tek mod oyuncu kariyeri modu değil. Menajer kariyeri de maç esnasında dilediğimiz gibi değiştirebileceğimiz kamera açılarına sahip. Saha kenarından tutun seyircilerin arasına pek çok seçenek eklenmiş bulunuyor.

Önceden de yer alan fakat birtakım iyileştirmelere sahip olan bir başka kısımsa maç öncesi hazırlıklar tarafında. EA Sports FC 24, daha önce hiç olmadığı kadar veri sunuyor. Maç öncesi raporu, rakibinizin kilit oyuncularından oyun stiline ve onlara karşın nasıl oynamanız gerektiğine dair ipuçlarını içeriyor. Tüm bunlara ek olaraksa maçtan önceki antrenman ile bunları pekiştirmenize fırsat veriyor.

Kendi kulübünü oluşturma modu da yeniliklerden nasibini almış bulunuyor. Daha fazla kişiselleştirme seçeneğiyle EA Sports FC 24’te yer alacak. Bir başka iyileştirme yer alan kısım pek çok kişinin bu modu bir müddet sonra kolay ve sıkıcı bulmasını önlemek üzerine.

Yapay zeka artık daha tutarlı olacak. Özellikle transfer görüşmelerinde ve kulübün koymuş olduğu hedefler mevcut takımınıza göre farklılık gösterecek. Real Madrid gibi bir takıma yetenek avcısıyla beraber katacağınız oyuncunun geleceğin yıldızı olması beklenecek kısacası.

Velhasıl EA Sports FC 24’ün sahip olacağı kariyer modu beklenen bazı yenilikleri beraberinde getirmiş. Öncekilere kıyasla daha etkileşimli özellikler üzerine kurulmuş bir sisteme sahip olduğu yorumunda bulunabiliriz.

EA Sports FC 24’ün Kariyer Modu Yeniliklerine Odaklanan Videosu:

Bu makaleyi paylaş
By Berke Sönmez Editör
Takip et
"Praise The Sun"
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir