Electronic Arts, Hikayeli Battlefield Serisini Geliştirecek Yeni Stüdyosunu Duyurdu

Kendi bünyesine birçok tecrübeli hikayeli FPS geliştiricisi katan EA, Battlefield serisini yeniden ayağa kaldıracak gibi görünüyor.

Ömer Sefa Taşkın
Ömer Sefa Taşkın - Yazar
3 Dk Okuma Süresi

Battlefield gibi çeşitli popüler oyun serilerine ev sahipliği yapan Electronic Arts, yoğun eleştiri bombardımanına tutulan Battlefield 2042’de yaptığı hataları telafi etmeye çalışıyor. Öncelikle Battlefield’ın geliştirici stüdyosu DICE’ın yönetim kadrosunda değişikliğe giden şirket, daha sonraları bu seriye eklenecek yeni oyunda bir “Hikaye Modu” da olacağını da söyleyerek hayranların gönlünü almaya çalışmıştı.

Şirket, bu bağlamda geçtiğimiz Ekim ayında Seattle’da yeni bir stüdyo açmış ve alımlar yapmaya başlamıştı. Stüdyonun iş ilanlarında “Battlefield evreninde unutulmaz karakterlere ve güçlü deneyimlere sahip zengin, heyecan verici hikayeler.” oluşturabilecek geliştiriciler araması da stüdyonun, bir sonraki oyunun hikaye işini ciddiye alacağının göstergesiydi. En nihayetinde Electronic Arts, yeni ekibini toplamayı başardı ve kendi resmi sitesinde yeni stüdyosunu duyurdu.

battlefield Ridgeline games

EA’in yeni Battlefield stüdyosunun adı Ridgeline Games

Ridgeline Games adı ile kurulan stüdyonun en dikkat çeken isimlerinden biri de oyun direktörü Marcus Lehto. Lehto, Xbox Games Studios’un meşhur FPS aksiyon serisi Halo’nun kurucularından biriydi. Electronic Arts’ın ekibine katılmadan önce Lehto, aynı zamanda Destiny serisinin geliştiricisi olan Bungie Studios’ta 15 yıl görev almıştı. Halo’nun ilk oyunundan Halo: Reach’e kadar geliştirme ekibinde bulunan direktör, 2012’de stüdyodan ayrılarak bağımsız oyun geliştiricisi olarak hayatına devam etmişti. Şimdi ise hem Ridgeline Games’in başkanı hem de oyun direktörü olarak Electronic Arts çatısı altında görev alıyor.

battlefield Marcus Lehto

DICE ve Ripple Effect ile işbirliği yapma ve Battlefield serisindeki anlatı, hikaye anlatımı ve karakter geliştirme fırsatlarını genişletme sorumluluğuna liderlik etme fırsatına sahip olmak büyük bir onur.

Marcus Lehto

Geçtiğimiz Aralık ayında Electronic Arts, “birbirine bağlı bir Battlefield evreni” oluşturma konusunda çalışmalara başladığını duyurmuştu. Yeni stüdyo Ridgeline Games ise bu yeni evrenin temellerini atma konusunda hem DICE hem de Ripple Effect ile birlikte çalışmalarını yürütecek.

Diğer yandan Lehto, Electronic Arts’ın bulunan tek “tecrübeli hikayeli oyun direktörü” değil. Geçtiğimiz aylarda DICE’ın eski genel müdürü Oskar Gabrielson’un stüdyodan ayrılması ile Vince Zampella, hem stüdyodan hem de seriden sorumlu gözetmen rolüne getirilmişti. Zampella hem Apex Legends, Star Wars Jedi: Fallen Order ve Titanfall serisi gibi oyunların yapımcısı olan Respawn Entertainment’ın kurucusu ve CEO’su hem de Call of Duty serisinin en sevilen oyunlarını geliştiren Infinity Ward’un kurucusu olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla Zampella’nın hem FPS oyun türünde hem de hikayeli oyun türünde çok tecrübeli birisi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Zampella, Ridgeline Games hakkında bugün yaptığı açıklamada, “Yeni yetenekler ve bakış açıları getirerek Battlefield markasının geleceğine yatırım yapmaya devam ediyoruz” dedi. “Marcus ve Ridgeline Games’teki ekibi, halihazırda mevcut olan birinci sınıf küresel ekibe katılıyor, Battlefield başarılı olmak için en güçlü konumda.

Bu makaleyi paylaş
Tam zamanlı çamaşır makinesi, yarı zamanlı MisteRNOOB'ta yazar.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir