DICE’ın Yeni Ekip Lideri Coutaz: Battlefield Dışındaki Projelere Zaman Yok

Yakın zamanda DICE'ın genel müdürlük görevini üstlenen Coutaz, ekibinin sadece Battlefield 2042'ye odaklandığını belirtiyor.

Ömer Sefa Taşkın
Ömer Sefa Taşkın - Yazar
5 Dk Okuma Süresi
battlefield-2042-Exodus-dice

Electronic Arts bünyesinde bulunan DICE, yönetim kadrosunda yakın zamanda değişikliğe gitmişti. DICE Studios ekibinin genel müdürü olan Oskar Gabrielson, 2 Aralık 2021’de Electronic Arts’ın, Respawn Entertainment’ın kurucu ortağı ve Ripple Effect Studios’un başkanı Vince Zampella’nın Battlefield serisini yöneteceğine karar vermesi üzerine ekipten ayrıldı. Ekibin yeni genel müdürü ise Ubisoft Annecy’nin genel müdürlüğünü yapmış olan Rebecka Coutaz oldu. 

Oskar Gabrielson, 2011 yılından itibaren hem Battlefield hem de Star Wars: Battlefront serilerinin oyunlarında görev aldı. İlk yıllarda sadece yapımcı olarak başlasa da ilerleyen zamanlarda DICE’ın başına geçti ve bu görevdeyken Star Wars: Battlefront II ve Battlefield V’i oyun dünyasına katmayı başardı. Ancak ne yazık ki, bir sonraki Battlefield oyunu olan Battlefield 2042’nin geliştirilmesi, Respawn Entertainment’dan Vince Zampella’ya verilince ekipten ayrılmaya karar verdi.

Rebecka Coutaz, bu göreve gelmeden önce Ubisoft’un, Assassin’s Creed ve Tom Clancy’s The Division serilerinin oyunlarında 10 yılı aşkın bir süre görev aldı. Şimdi ise DICE’ın yeni genel müdürü olan Coutaz, gameindustry.biz ile stüdyonun geleceği ve izleyeceği yol hakkında bir röportajda bulundu.

dice rebecka coutaz

DICE’ın Battlefield dışındaki projelere zamanı yok!

DICE her ne kadar Battlefield serisi ile tanınıyor olsa da, zaman zaman Star Wars Battlefront ve Mirror’s Edge gibi seriler ile de karşımıza çıktı. Ancak 2016’da çıkan Mirror’s Edge Catalyst ve 2017’de çıkan Star Wars Battlefront II oyunlarından beri bu serilere yeni eklenmeler yapılmadı. Özellikle gereğinden çok erken çıkmış olan Battlefield 2042’nin enkazı, malesef DICE’ı oyun dünyasının kötü karakteri haline getirmiş durumda.

Bu konuda konuşan Coutaz, şu anda tamamen Battlefield 2042’ye odaklandıklarını ve başka hiçbir oyuna zamanları olmadıklarını belirtti. Ekip içerisinde Battlefield’tan tecrübeli insanlar bulunduran Coutaz, tüm ekibin Battlefield için tutkuyla çalıştığını dile getirdi. Ayrıca Coutaz, bir türlü oyuna getirilemeyen ve ertelenen Battlefield Sezon 1’in, ekibin 6 aylık sıkı çalışmasının ardından Haziran ayının başına yetiştirebileceklerinden o zamandan beri emin olduğunu söyledi. Nitekim öyle de oldu. Coutaz’ın şimdiki hedefi ise üç yıl içerisinde DICE’ı bir FPS oyunu devi haline getirmek.

Ekibin Battlefield 2042 ile gerçekten gurur duymasını istiyorum. Muhteşem bir ekibimiz var ve bu ekiple birlikte sihir yapacağız!

-Rebecka Coutaz

Rebecka Coutaz’ın, Ubisoft Annecy’de iken Assassin’s Creed serisinde uzunca bir süre çalışmış olması (ki bu serüven Revelation ile 2011’de başlamış ve Syndicate’a kadar devam etmiş) insanlara onun Battlefield gibi bir FPS oyuna uygun biri olmadığını söylüyor olabilir. Ancak Coutaz, 2016 yılından itibaren The Division serisinin iki oyununun da geliştirilmesinde ekip liderliği yapmıştır. Ayrıca bir diğer Tom Clancy oyunu olan Ghost Recon Breakpoint’te de Ubisoft Paris ekibine destekte bulunmuş, projenin içerisinde yer almıştır. The Division serisindeki oyunların Metacritic puanlarının gayet yeterli olduğunu düşünürsek de Coutaz, DICE’ın yeni can suyu olabilir.

Ancak şundan da bahsetmek gerekir ki söz konusu Battlefield iken DICE’ın sahibi Electronic Arts’ın pek sağlıklı düşündüğünü söyleyemeyiz. EA’in, Battlefield 2042’nin başarısız çıkış yapmasının ardından denemeye çalıştığı çok da gerekli olmayan hamleler doğal olarak hem kendi ekibini hem de DICE’ı yordu. Diğer yandan yine EA’in, beklenmedik oyunların çıkışı üzerine kendi oyunlarının popülaritesinin düştüğünü iddia etmesi de, başarısızlığını başkalarına yıkmaya çalışma denemesi gibi görüldü. Tüm bu olaylar eğer Rebecka Coutaz döneminde de devam ederse maalesef ki Coutaz’ın ekibinin başarılı olma ihtimali çok düşük görünüyor.

Sonuç olarak

DICE’ın masasında uzun bir dönem boyunca sadece Battlefield 2042 olacakmış gibi görünüyor. Bu da Star Wars Battlefront ve Mirror’s Edge hayranı oyuncuların yeni oyunlar için uzun bir süre bekleyecek olmaları anlamına geliyor. Gereğinden fazlaca erken çıktığı için stüdyonun imajını zedeleyen Battlefield 2042, şu anda yeni bir ekibin elinde ve ekibin başarılı olup olmayacağını hep beraber ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Bu makaleyi paylaş
Tam zamanlı çamaşır makinesi, yarı zamanlı MisteRNOOB'ta yazar.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir