İncelemelerIndie

10 Tanrının 1 İnsana Karşı Savaşı – Eldest Souls İncelemesi

Indie kategorisi altında oyun incelemelerimiz son hızıyla devam ediyor.

Pixel grafikli oyunlar bana şirin gözükür ve ben de bu oyunlara mutlaka bir şans veririm. Nitekim bugünkü oyun bir Souls türünün varisi olunca ve benim de neredeyse oyuncu hayatımda souls oynamadığımı düşününce bir intihar gibi gelmişti incelemesini yapmak. Buna rağmen siftahı yapmakta kararlıydım, umutlarım vardı. Hepsi hemencecik söndü, pixel grafikler beni yarı yolda bıraktı. Türünden dolayı bir kenara atıp bakmamak bana ve indie oyunlara yakışmayacağı için tüm zorluklara rağmen kendimi Eldest Souls rüzgarına bıraktım.

Eldest Souls ne anlatıyor?

İnsanlar ve tanrıların aynı anda var olduğu bir dünya düşünün, onun dengesini ve iki varlık arasındaki sinerjiyi… Ne yazık ki bu ilişki, Eksyll adlı bir tanrının entrikaları sayesinde bozulmaya uğrar ve insanlar, birer köleden ibaret olurlar. Elbette Marksizm kendini gösterir ve insanlar isyan ederek tanrıları Citadel’e kapatır. Eksyll, tekrar ortaya çıkarak diğer tanrılar üzerinde bazı iğrenç deneyler yapar ve insanlığın neredeyse yok olmasına neden olur. 10 tanrıdan başka hiç kimse ve hiçbir şeyin olmadığı bu dünyada ise tüm sorumluluk, büyük boy bir obsidyen kılıcına sahip son bir kahramana kalır. Derin bir oh çekelim!

Eldest Souls, bu noktada aslında türdaşlarına göre oldukça farklı bir noktada duruyor zira souls türünün temsilcisi her oyun, boss olarak da bilinen zor ve uzun soluklu savaşa gelene kadar çeşitli düşmanlar veya oyuncuyu zinde tutacak elementler koyar. Eldest Souls ise herhangi bir ara düşman koymamakla beraber keşfedilecek küçük ama oyuncuyu içine çeken bir mekanla birlikte yan karakter ve görev bile denemeyecek bir diyalogları oyuncuya sunuyor. Riskli bir hareket olmasına karşın oyuna başarı getiren de bir özellik de oldu denebilir zira oyuncunun, yalnız hissettiği bu mekanda iki kelam edebilmesi ve bir tılsım alması savaşa girmeden önce o yoğun gerginliği az da olsa kırıyor.

Ölümün kaçınılmaz olduğunu biliyoruz ama bu oyunda ölüm, size her zaman yakın olacak. 10 tanrı arasında koşuşturduğunuz için ve ilk seferde şanslı değilseniz eğer boss’un birkaç hareketini anlayıp ölecek ve kendinize sinirlenme aşamasına girmiş olacaksınız. İkinci, üçüncü, dördüncü, beşinci… “Kaç kere denemem gerek ulan?” diyerek sinirlenecek ve oyunu bir kenara atacaksınız. Buna rağmen aklınızın bir ucunda o savaş duruyor olacak. Souls oyunlarının bağımlılık özelliği de kendini burada gösterir: İnsanoğlu kendi doğası gereği bir işten galibiyetle ayrılmadan rahat edemez. Geçen birkaç rahatlatıcı saatin ardından, (belki birkaç video izledikten sonra ki ara not atayım önermem, yaratıcılığı öldürüyor) tekrardan sandalyeye oturacaksınız. Oynanış anlamında pek yenilik getirmeyen bu oyun, belki de insanoğlu içgüdüleri ve artistik tasarımı sayesinde kendini oynattırıyor. Türlü yeteneklere sahip Eldest Souls, her öldükten sonra oyuncunun yeteneklerini tekrar ayarlamasına da imkan tanıyor. Böylelikle hem çeşitlilik hem de özgürlük verilmiş oluyor.

Eldest Souls

Oyunun bana göre en can sıkıcı noktası toy savaşçılara acıma duymaması. Zaten birkaç parça yeteneğe sahip oyuncuları, belli bir cana düştükten sonra “prime” haline getiren boss’ların önüne atmak inanın ki moral ve motivasyonu yok ediyor. Buna rağmen oyunun en büyük ve bana göre en güzel ikilemi de bu savaşlarda meydana çıkıyor. Örnek vermek gerekirse oyunda; basit atak, dash, güçlü atak ve “Bloodburst” denilen dört saldırı tipi var. Genelde bu tür oyunlarda benimsenen sistem vur-kaç üzerine kurulu olsa da Eldest Souls, Bloodburst atağına ilginç bir ikilem yüklemiş. Bloodburst sırasında ataklar, karakterin canını yükseltse de bunun için boss’a “çok” yakın olmanız gerekiyor. Bu doğrultuda “birkaç atak fazla vurayım” demeler, hüsranla sonuçlanabiliyor. Taktiksellik bu savaşlarda ister istemez kendini ortaya çıkaran da bir unsur.

Artılar

  • Souls türüne yeni bir perspektif getirmiş.
  • Mekanlar ilgi çekici tasarlanmış.
  • Zorlu savaşlar ve kolay kavranan kombat mekanikleri
  • Boss tasarımları özgün

Eksiler

  • Yetenek ağacı dizaynı daha iyi yapılabilir.
  • Oyuncunun kimi zaman anlamadığı “yan görev” misali diyaloglar var.
  • Türün çömezleri için pek dost sayılamaz.

Eldest Souls; Nintendo Switch, Xbox Series, PlayStation 5, Xbox One, PlayStation 4 ve PC için 29 Temmuz tarihinde çıkış yaptı.

Eldest Souls

Hikaye - 8
Oynanış - 8.5
Atmosfer - 8.5
Grafik - 8
Mekanikler ve Oynanış - 8.5

8.3

Eldest Souls, sizi birden kez oynattıran ve bir boss'u alt etmeden rahata ermenize izin vermeyen bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Pixel grafiklerinin tatlılığına rağmen verdiği atmosfer ve zorluk, monitör başında şekilde şekle girmemize neden olsa da souls hayranlarının mutlaka kaçırmaması gereken de bir yapım.

User Rating: 3.68 ( 3 votes)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu