Electronic Arts Oyunları Şıp Diye Açabilecek Bir Teknoloji Üzerinde Çalışıyor

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
1 Dk Okuma Süresi

Electronic Arts, oyunların indirmesinin bitmesini beklemeye gerek kalmadan hemencecik açabilecek yeni bir teknoloji üzerinde çalıştığını duyurdu.

Diskteki onlarca hatta yüzlerce GB alanı kaplayan oyunlar için indirme süresini minimuma indirmek adına EA, akış (streaming) teknolojisini kullanmayı hedefliyor. Şirketin asıl amacı, oyuncuların oyunlar disklerinde görünmeden önce oynamaya başlayabilmeleri ve oyunu arka planda indirebilmeleri olarak belirtiliyor.

Bu tür bir teknoloji için münhasırlık talebi EA tarafından ABD patent ofisine iletildi ve bu yıl 16 Şubat tarihinde de onaylandı. Eğer ki bu proje başarıya ulaşırsa bekleme süreleri yüzünden bilgisayar başında harap olanların yüzü az biraz gülecektir.

Teknolojinin planı ise şu şekilde olacak: Sürücüsüne daha önce hiç oyun yüklememiş bir kullanıcı, oyunu çalıştırmaya başladığında harici sunucuya bildirimde bulunacak ve oyunu cihazına aktaracaktır. İstemcinin bağlantısı yeterince iyiyse, oyun arka planda indirilmeye başlayacaktır. Tüm dosyalar diskte olduğunda sunucu, oyunun kontrolünü buluttan yerel cihaza sorunsuz bir şekilde devredecektir. Tabii ki bu tarz bir teknolojiden yararlanmak isteyen ama internet hızları iyi olmayanlar çoğunlukla hayal kırıklığına uğrayacaktır.

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.