Far Cry 6 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Anıl Er
Anıl Er
9 Dk Okuma Süresi

Ubisoft’un Far Cry 6’yı duyurmasının üzerinden epey zaman geçti ancak şimdi, bazı gecikmelerin ardından oyun neredeyse çıkış yapmak üzere. Elbette serinin son oyunu da en bilinen özelliği olarak açık dünya kargaşasını sonuna kadar vermeyi vaat ediyor.

Bir gerilla isyancısı olarak mücadele edeceğimiz oyunda Ubisoft gerçek hikayelerden temel fikirleri ve ilginç olayları oyuna aktarmak istiyor. 7 Ekim’de çıkış yapacak Far Cry 6 hakkında bilmeniz gereken birkaç önemli ayrıntıdan bahsedeceğiz.

Far Cry 6 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

HİKAYE

Far Cry 6 hakkında bilmeniz gerekenlerin içine öncelikli olarak tabi ki hikayeyi koymalıyız. Oyun bize, Küba’dan ve tarihinden ilham alan kurgusal bir Karayip ülkesi olan Yara’nın hikayesini anlatıyor. Yıllardır Anton Castillo’nun baskıcı yönetimi altında olan Yara, yer altında başlayan bir devrim yaratma arzusunda. Uzun yıllar dünyanın geri kalanından tamamen kopmuş olan Yara ulusu Castillo’nun yönetimi altında sürekli acı çekmeye devam ediyor. Oyuncular, Castillo rejimine karşı tomurcuklanan bir gerilla devrimine gönülsüz katılan Dani Rojas’ın yerine geçecek ve tiranı devirme girişiminde daha da derinlere inecekler.

CASTILLO AİLESİ

far cry 6 hakkında

Vaas Montenegro’dan Pagan Min’e kadar Far Cry, hikayelerini karizmatik, unutulmaz kötü adamlarla destekleme geçmişine sahip. Breaking Bad, Better Call Saul ve The Mandalorian baş kahramanlarından Giancarlo Esposito, Far Cry 6 için Anton Castillo’yu canlandıracak. Anton’a ek olarak, oğlu Diego da hikayenin önemli bir parçası olacak. Babasının ayak izlerini takip etmesi ve bir gün Yara’ya liderlik etmesi beklense de, 13 yaşındaki Diego, babasının şiddet yöntemlerinden oldukça hayal kırıklığına uğramış ve Anton ile olan ilişkisi hikayenin ilginç bir parçası olacak gibi gözüküyor.

VIVIRO

far cry 6 image 10 768x432 1

Anton Castillo’nun ana planının önemli bir parçası, Yara’nın küresel etkisini artırmanın bir yolu olarak kullanmayı planladığı devrim niteliğindeki yeni bir kanser tedavisi olan Viviro’dur. Ancak planları, kirlilikten zorunlu çalışmaya, ordunun yetkilerini kötüye kullanmasına kadar korkunç etkileri olan agresif genişleme ve amansız üretimi içeriyor. Castillo’nun Viviro projesini sabote etmek ve planlarını bozmak, Dani rejimini yıkmaya çalışırken hikayenin önemli bir parçası olacak.

DANI ROJAS

far cry 6 image 768x432 1

Far Cry, oynanabilir karakterlerini son yıllarda çok fazla vurgulasa da, Far Cry 6’daki ana karakter Dani Rojas oldukça fazla dikkat çekiyor. Oyuncular Dani’nin erkek ve kadın versiyonları arasında seçim yapabilecek. Fakat her iki durumda da ana karakter, kendi kişiliği, motivasyonları, arka planı ve hikaye boyunca büyümesi ile bir gözlemciden ziyade hikayeye çok daha aktif bir şekilde katılacak gibi görünüyor. Far Cry 6, seride üçüncü şahıs ara sahneleri olan ilk oyun olacak ve bu önemli hikaye hareketleri sırasında Dani’yi görebilmek hikaye anlatımı açısından kesinlikle bir yenilik olacak.

ÖZELLEŞTİRME

Far Cry 6 image 5 768x432 1

Far Cry 6’nın merkezi gerilla devrim hikayesi oyuna birçok yönden etki edecek. Oyunda kapsamlı özelleştirme seçenekleri olacak. Oyuncular, çevreden malzeme ve parçalar toplayabilecek ve kendi silahlarını yaratabilecek, farklı Supremo sırt çantaları kullanabilecek ve çeşitli farklı mod ve cephane türleri ile silahları özelleştirebilecekler. İlginçtir ki, aracınız için zırh kaplaması veya savaş sırasında kullanmak üzere bir kalkan gibi savunma amaçlı üretimler de yapabileceksiniz.

CO-OP

Far Cry 6 image 3 768x432 1

Far Cry 6, Co-Op özelliğini merkeze koyacak gibi duruyor. Ubisoft, tüm hikayenin 2 oyunculu Co-Op olarak oynanabileceğini onayladı. Elbette arkadaşlarınızla oynayabileceksiniz, ancak bunun yanında diğer oyuncular ile de hikayeye devam edebileceksiniz. Loot, XP ve ilerleme düzeyleri, solo ve co-op deneyimlerine sorunsuz şekilde dengeleneceği söyleniyor. Çıkış sonrası gelecek içeriklerde de Co-Op destekleneceği şimdiden açıklandı.

MÜTTEFİKLER

Far Cry 6 image 768x432 1 1

Dani Castillo rejimine karşı gerilla devrimini yaymak amacıyla tüm Yara’yı dolaşacak. Bu sırada hikaye boyunca her biri kendi benzersiz arka planlarına sahip müttefikler ve gruplarla tanışacağınız anlamına geliyor.  Ubisoft’un bazı değindiği gruplar; bir tütün çiftçisi ailesi olan Monteros, eski gerilla devrimcilerinden oluşan bir grup olan Legends of 67, Castillo’nun baskısına karşı savaşan genç gruplar Maximus Matanzas ve La Moral gibi birçok grup ve aile olacak.

KAMPLAR

Far Cry 6’nın oyun için merkezi gerilla motifini kullanmasının avantajlarından biri, Yara’nın açık dünyasında bulunabilen gerilla kampları olacak. Bunlar, Dani ve devrimin diğer üyelerinin dinlenmek, gelecekteki hareketlerini planlamak ve silahlar, teçhizat, araçlar gibi şeyleri toplamak için bir araya geldikleri gizli köşelerde saklanmış kamplardır. Gerilla kampları yükseltilebilir olacak ve onları çeşitli farklı ihtiyaçlara hizmet edecek şekilde özelleştirebileceksiniz. Gerilla kamplarında kışla, silah deposu gibi çeşitli yapıları inşa edip yükseltebileceksiniz.

SEASON PASS

Ubisoft, Far Cry 6 için çıkış sonrası planlanan detayları kapsamlı şekilde açıkladı. Kasım, Ocak ve Mart aylarında çıkacak olan Insanity, Control ve Collapse adlı üç DLC olacak. Season Pass aldığınız takdirde bu içerikler de dahil olacak. Her birinde, önceki Far Cry oyunlarının her birinden bir kötü adam olarak oynamanıza izin verecek. Bu bölümler rogue-like bir yapıya sahip olacak. Ek olarak, Season Pass sahipleri Far Cry 3: Blood Dragon’a da sahip olacak.

ÇIKIŞ SONRASI ÜCRETSİZ İÇERİK

far cry 6 image 3 768x432 1 1

Bu arada, bol miktarda ücretsiz içerik eklemesi de olacak. Yeni başlayanlar için, kendi görev yol haritasına sahip üç çapraz etkinlik olacak. İlki, baş karakter Dani Rojas’ın aktör Danny Trejo ile takım kurduğunu ve kendini oynadığını görecek. Sonraki ikisinde Rambo ve Stranger Things ile geçişler olacak, ancak bunlarla ilgili ayrıntılar şu anda yetersiz. Oyun ayrıca, oyunculara Anton Castillo için çalışan silah tüccarlarından son derece dengesiz kimyasal silahlar çalmak ve daha sonra güvenli bir şekilde çıkarma noktasına ulaşmakla ilgili görevler verecek. Bu görev içeriklerinde yeni alanlarda altı özel operasyon olacak. Çıkışta iki harita mevcut olacak ve daha sonra dört tane daha gelecek. Son olarak, Far Cry 6’nın piyasaya sürülmesinden sonra her hafta, hikayeyi bitirenler ayrıca Yara’nın her yerinde ortaya çıkan yeni tehditleri takip edebilecek ve bu sayede yeni ekipmanlarla ödüllendirilecekler.

PC ÖZELLİKLERİ

far cry 6 image 6 768x432 1

Far Cry 6 PC’ye özgü çeşitli özellikler sunacağı söyleniyor. Ubisoft, oyunun PC versiyonunun Ultrawide çözünürlüğü destekleyeceğini, hibrit ışın izlemeli yansımalar ve gölgeler olacağını, sınırsız kare hızları ve çeşitli erişilebilirlik seçenekleri içereceğini onayladı. Oyuncular ayrıca doku filtreleme, gölgeler, su, arazi, hacimsel sis gibi çeşitli diğer görsel ayarları da değiştirebilecekler.

PC GEREKSİNİMLERİ

far cry 6 image 9 768x432 1

Far Cry 6’yı PC’de oynamayı planlıyorsanız tam olarak nasıl bir sisteme ihtiyacınız olacak? Düşük ayarlar için (30 FPS’de 1080p), bir RX 460 veya GTX 960 ile birlikte bir Ryzen 3 1200 veya bir i5-4460 ve 8 GB RAM’e ihtiyacınız olacak. Yüksek ayarlar için (60 FPS’de 1080p), bir RX Vega64 veya GTX 1080 ve 16 GB RAM ile birlikte Ryzen 5 3600X veya bir i7-7700’e ihtiyacınız olacak. Ultra ayarlar için (60 FPS’de 1440p), RAM gereksinimleri aynı olacak, ancak ayrıca bir RX 5700XT veya bir RTX 2070 Super ile birlikte bir Intel i7-9700’e ihtiyacınız olacaktır.

PC RAY-TRACING GEREKSİNİMLERİ

Far Cry 6 image 4 768x432 1

Far Cry 6, oyunu ışın izleme etkinken oynamak için iki ayrı ayara da sahip olacak. Birinci ayar, 1440p ve 60 FPS’de ışın izlemenin etkinleştirildiğini görecektir. RX 6900XT veya RTX 3070 ile birlikte bir Ryzen 5 5600X veya bir i5-10600 gerektirecek. RX 6800 veya RTX 3080 ile birlikte 7 5800X veya i7-10700k sistem gereksinimlerinde ışın izleme etkinken 30 FPS’de 4K’da da oynayabilirsiniz. . Her iki ayar için de RAM gereksinimleri 16 GB olacak.

ÜCRETSİZ YENİ NESİL YÜKSELTMESİ

Far Cry 6 768x432 1 1

Ubisoft, PS5 ve Xbox Series X/S’nin piyasaya sürülmesinden bu yana oyunlarının her biri için ücretsiz yeni nesil yükseltmeler sundu ve bu eğilim bir süre daha devam edecek. Far Cry 6, Xbox One ve Xbox Series X/S‘de Smart Delivery’yi desteklerken, oyunu PS4‘te satın alanlar PS5 sürümüne ücretsiz olarak yükseltebilecekler.

Bu makaleyi paylaş
Ad imageAd image
Takip et
Çıkış yılı, türü fark etmeksizin her oyunu deneyen, bunların yapılışı ve tekniğiyle de ilgilenen eski kafa bir "oyuncu" anil_er@hotmail.com
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad imageAd image