PCKONSOL

FIFA 21 Kariyer Modunda Büyük Değişiklik

FIFA 21 Kariyer Modunda Büyük Değişiklik

EA Games’in sevilen futbol oyununun sonuncusu FIFA 21’ in yayınlanma vakti hızla yaklaşıyor ve oyuncuların bu ikonikleşmiş futbol oyununun yeni sürümünü satın almaya teşvik etmek için birçok değişikliğe gidiyor.

Her ne kadar bir çok değişiklik olsa da bu yıl oynanış ve grafik bakımından devrim niteliğinde bir değişiklik görmeyeceğiz. Oyunun motoru Frostbite Engine’in değiştiğini görmek isteyen hayranların isteğine göre değilde, sadece kozmetik değişiklikler ya da EA sunucularına bağlantı kalitesindeki gelişmeler olacak. Ancak Electronic Arts, FIFA’nın yeni sürümünü satmak istiyorsa bazı değişiklikler yapmak zorundaydı. Yakın zamanda duyurdukları bilgilere göre, yıllarca neredeyse hiçbir şeyin ya da çok az şeyin değiştiği kariyer modu ile ilgili uzun zamandır beklenen değişiklikler geliyor gibi görünüyor.

Fifa 21

Kariyer modu tamamen yeni bir maç simülasyonu ile karşımıza çıkıyor.

Fifa oyuncularının bildiği gibi şimdiye kadar oyun sırasında sadece o maçın sonucu hakkında bize bilgi verirdi ve bunun oyuncular üzerinde pek bir etkisi yoktu. Şimdi ise daha iyi görünecek, çünkü sahadaki oyuncuları “daireler” şeklinde göreceğiz, maç derecelendirmeleri, bireysel oyuncuların dayanıklılığı, maç istatistikleri veya maç planımız gibi ayrıntılı verileri izleyebileceğiz bu yeni sürümde. Oyuncunun bakış açısıyla ilgili en ilginç çözüm ise oyun başladıktan sonra maça girme olasılığı gibi görünüyor, örnek vermek gerekirse kaybettiğimizde oyuna girip dizginleri kendi elimize alabileceğiz. Bir nevi 2K’nın NBA serisindeki “Simcast” fikriyle benzer bir durum olabilir. Oyunda “yeni” denilen içeriğin aslında mevcut olduğunu unutmamalıyız. Yani  FIFA 08’i es geçmemeliyiz. Eski oyunda maç başlamadan önce bu maçın simülasyonunu izlememize ve herhangi bir zamanda oyuna girmemize izin veren “görsel Sim” seçeneğini seçebiliriz. Fifa 21’de de sunulan özellik tam olarak aynı şey.

Başka bir güzel gelişme ise bir oyuncuyu istediğimiz yönde geliştirme olasılığımızın olması. Örnekle açıklamak gerekirse, orta saha oyuncusu olan bir oyuncumuzu, bir defans oyuncusu olarak daha iyi gelişim göstereceğini düşündüğümüzde, onun defansif özelliklerini geliştirerek defans oyuncusu yapabileceğiz. Antrenmandaki değişim ve oyuncuların seçtikleri nitelikleri yükseltmelerine, istatistiklere ve gelişimlerine derinlemesine bakmamıza izin verilecek. Bu kesinlikle önemli bir şey, çünkü oyunun bu yönü neredeyse her zaman zayıftı. Bu yüzden oyuncuları “özgürce” eğitme, kariyer modu için küçük bir devrim diyebiliriz.

Fifa 21

Asıl büyük değişiklik ise, özniteliğin eklenmesi ya da değişmesi. Bu, oyuncunun maç için fiziksel (dayanıklılık) değil, aynı zamanda zihinsel olarak nasıl hazırlandığını kontrol etmemizi sağlayacak. Bu durum, maç günü geldiğinde oyuncunun maç eğilimini ve performansını önemli ölçüde etkilemekte. Ayrıca maçı tam anlamıyla yönetmek için yeni aktif koçluk” ve “aktif takım yönetimisistemleri de kullanılacak.

Diğer küçük yenilikler arasında, oyunu daha zorlu hale getirmek için maçlar sırasında geliştirilmiş AI (yapay zeka) davranışı, kulüpler arasındaki işlemlerde daha fazla fırsat sağlayan gerçekçi bir transfer sistemi ve son olarak daha da kişiselleştirilmiş bir deneyim sağlamak amacıyla değişen kariyer ekranı bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu