Sony’nin Yeni Stüdyosu Firesprite’dan Yüksek Bütçeli Bir Korku Oyunu

Ömer Sefa Taşkın
Ömer Sefa Taşkın - Yazar
2 Dk Okuma Süresi

Sony’nin yakın zamanda satın almış olduğu İngiltere merkezli Firesprite Studios, Unreal Engine 5 motoru ile geliştirilecek yeni bir korku oyunu üzerinde çalışmalara başlıyor. Stüdyo, PlayStation 5 özel olarak geliştirilecek olan bu oyun için stüdyoya yeni bir anlatı yönetmeni (narrative director) arıyor.

Firesprite’ın açtığı iş ilanında; “Unreal Engine 5’te AAA anlatı odaklı bir korku-macera oyunu için geliştirme ekibimize katılacak bir anlatı yönetmeni arıyoruz” yazıyor. Stüdyo, anlatı yönetmeninin yerine getirmesi gereken görevleri ise şu şekilde açıklamış;

“Anlatı yönetmeni projenin hikaye anlatımından sorumludur, oyunun evrenini ve lore’unu oluşturmaya ve değerlendirmeye yardımcı olur ve projenin kilometre taşları için anlatı içeriğinin kaliteli bir şekilde uygulanmasından ve nihayetinde oyunun piyasaya sürülmesinden sorumludur.”

Firesprite’ın iş ilanları arasında ayrıca basitçe “çok oyunculu aksiyon” oyunu olarak adlandırılan şey için çok sayıda rol içeriyor. Ancak bu rollerden birinin “kıdemli tasarımcı: araç kullanımı” olması, bunun yeni bir Twisted Metal oyunu olabileceğini düşündürüyor. 

the persistence

Firesprite Stüdyosu, VR konusunda kendini öne çıkaran bir stüdyo

Stüdyonun aynı zamanda Guerrilla Games ile işbirliği içinde olduğunu belirtmeden geçmemek gerek. Bu işbirliği ile Firesprite, şimdiden Horizon Call of the Mountain adlı Horizon serisinin bir PlayStation VR 2 yan oyununu birlikte geliştiriyor.

Ayrıca stüdyonun geçmişine baktığımızda PlayStation 4’e özel olarak çıkardıkları The Playroom VR(2016) ve The Persistance VR(2018) oyunları Metacritic’te oyuncular tarafından geçer not almış oyunlar çıkardığını görebiliyoruz. Yani stüdyo, VR konusundaki uzmanlığı ile göze çarpıyor. Bu elbette geliştirmekte oldukları korku oyununun bir VR oyun olacağı anlamına gelmiyor. Ancak Sony, elinde VR konusunda böylesine tecrübeli bir stüdyo varken bu korku oyununun (en nihayetinde) bir VR versiyonunu çıkarmayı düşünecektir.

Bu makaleyi paylaş
Tam zamanlı çamaşır makinesi, yarı zamanlı MisteRNOOB'ta yazar.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir