Fortnite’ın Adalarına Yaş Sınırlaması Getirildi

Fortnite'ın her bir adası artık kendisine has yaş sınırına sahip olacak ve belirli kozmetikler bu adalarda kullanılamayacak.

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
2 Dk Okuma Süresi

Fortnite, çıkış yaptığı 2017 yılından bu yana oyun dünyasında çığır açan bir başarı elde etmiş ve küresel bir fenomen haline gelmiştir. Epic Games tarafından geliştirilen bu battle royale oyunu; oynanış ve grafiğinden çok sürekli olarak güncellenen içerikleriyle geniş bir oyuncu kitlesini cezbetmeyi başarmıştır.

Nitekim Fortnite, dün itibariyle sürpriz bir şekilde adalarına yaş sınırlaması getirildiğini açıkladı. ESRB derecelendirmelerine benzeyen bu kutular, asıl kullanılan ESRB sisteminden farklı olarak sadece görsellik açısından konulmuş durumda.

Fortnite’da yaş kısıtlaması

Her deneyim (ada) kendi önerilen yaş sınırını ve içerik derecelendirmesini içeriyor. Özellikle oyunda sayısız kozmetik eşya olduğunu düşündüğümüzde bu karar bir hayli ilginç geliyor. Dolayısıyla; envanterinizde olan birçok kozmetik ürün ve skin, adaların yaş ayarlarına göre kullanılacak veya kullanılamayacak.

Oyunda yer alan outfit’lerin %7’si sadece T (Teen) derecelendirmeye sahip adalarda oynanabiliyorken bunun altındaki derecelerde (E veya E10+) bu karakter modelleri kullanılamayacak. Adalar içerisinde bu derecelendirmeyi geçemeyen ürünler envanterde bir ünlemle işaretlenmiş olacak.

fortnite

Agent Peely, Lara Croft, Doctor Doom, Black Widow, Cable ve çoğunlukla silah içeren herhangi bir ürün yaş sınırlamasına tabi tutulacak.

Örneğin Cable outfit’i E derecesine sahip adalarda görülemeyecek ve bunu giyen oyuncu, otomatik olarak default skin’e çevirilecek. Ebeveynler, kendi oluşturduğu PIN koduyla çocuklarını koruyabilecek ve T derecesine sahip adalara girmelerini engelleyebilecek.

Bunun amacı ebeveynlerin ve oyuncuların Fortnite’taki binlerce oyun ve diğer deneyimler hakkında bilinçli oyun kararları vermelerine yardımcı olmak!”

ETİKETLER:
Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir