Fortnite’ın Öldürdüğü MOBA Türündeki Yapım Geri Dönüyor

Epic Games'in fişini çekmesinin ardından Paragon, üçüncü parti bir stüdyo ve farklı bir isimle sektöre yeniden adım atıyor.

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
2 Dk Okuma Süresi

Fortnite’ın yükselişinden önce çeşitli oyun türlerinde şansını deneyen Epic Games, bu uğurda birçok oyunu feda etmişti. Özellikle League of Legends’ın da bu noktadaki başarısından ilham alan stüdyo, Paragon’u strateji odaklı MOBA türünün bir temsilcisi olarak görüyordu.

Dört sene önce oyunun sunucularının kapanmasının ardından Paragon, tekrardan küllerinden doğuyor doğmasına ama elbette kendisi bunu farklı bir geliştirici ekibe borçlu.

Fortnite’ın başarısına yenilen yapım farklı bir ekiple hayat buluyor

2018 yılının Nisan ayında Paragon’un sunucularının yetersiz oyuncu sayısından dolayı kapanmasıyla Epic Games, ekibini sektörü kasıp kavuran Fortnite’a kaydırmıştı. Geliştiriciler ise kendilerine başarısızlık sağlayan bu yapımı direkt çöpe atmak yerine ilginç bir karar almış ve 12 milyon dolara kaynak kodlarını satışa çıkarmıştı.

O günden bugüne dek Epic, başka geliştiricilerin bu kaynakları kullanmalarını ve kendilerine fayda sağlamalarına yardımcı olmuştu. Güney Kore menşeili Netmarble ise aynı ismi ve kaynağı kullanarak orijinal oyunu yeniden canlandırmak için kolları sıvamıştı.

Paragon: The Overprime ismiyle kodlarından doğan oyun, sürece kaldığı yerden devam ederken üçüncü parti stüdyo sayesinde hem Steam hem de Epic Games Store’da ücretsiz şekilde yayınlanabilecek.

Steam’de yayınlanan mesaja göre iki gün önce başlayan ve 7 Kasım’a kadar devam edecek etkinlikte oyuncular bir dizi gerekliliği yerine getirerek erken erişim statüsünden önce oyunu kısa süreliğine deneyimleyebilecek. 10 Kasım tarihinde ise Paragon: The Overprime’ın son global test süreci başlayacak.

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir