GTA Serisi Yeniden Günah Keçisi İlan Edildi

Ülvi Gardaşov
Ülvi Gardaşov - Yazar
2 Dk Okuma Süresi

Avustralya Canberra’nın ulusal tartışmayı doğrudan Parlamento Binasındaki ve ülke genelindeki kadınlara yönelik muameleye odaklamasıyla son birkaç haftadır gündemde. Avustralya’nın bir sabah programında ülkenin en kıdemli bakanlarından biri olan Peter Dutton ile bir röportaj yapıldı. Röportajda Dutton Grand Theft Auto serisini tartışmaya dahil ederek seriyi adeta günah keçisi ilan etti.

Today Show‘da İçişleri Bakanı Peter Dutton, kadın hakları ve TikTok uygulaması üzerine konuştuktan sonra tartışmaya GTA da dahil oldu. Herhalde GTA bir konuya dahil olmasa şaşardık. Bakan Dutton, Avustralya’nın GTA gibi oyunların toplumsal etkileri hakkında daha kapsamlı bir konuşma yapması gerektiğinin açıklamasını yaptı:

13 yaşında bir çocuk olarak Grand Theft Auto oynuyorsanız, ergenlerin de oynayacağı izni varsa, bu oyunda sadece dikkatsizce araba sürmekle kalmaz, kucak dansına gidebilirsin, gidip polisi vurabilirsin. Bu nedenle, hem aile ortamında hem de sosyal ortamda ve özellikle online ortamda, bu genç erkekler üzerindeki etkiler hakkında daha geniş bir konuşma yapmamız gerekiyor.

Muhalefet Genel Başkan Yardımcısı da iddiaya itiraz etmedi. Ancak ülkenin video oyunları için en güçlü savunucularından biri olan Tim Watts, bu iddialara karşı çıktı.

Ne yazık ki, bakanın video oyunlarına karşı olan bu görüşü GTA ile sınırlı değil. Daha önceden de Mortal Kombat ve Night Trap gibi şiddet içeren oyunlar gerçek hayatta da şiddete sebep olduğu iddia etmişti.

Görünen o ki, bakan daha oyunlardaki yaş sınırlanması hakkında pek bir bilgisi yok. 13 yaşındaki bir çocuğun GTA oynaması yasal değil ve bunun en büyük sorumlusu GTA değil, ebeveynler. Zira her oyunun kendine uygun yaş sınırlaması var. Dolayısıyla ebeveynler de bu yaş sınırlamalarına dikkat ederek çocuklarının ne oynadığını gözlemlemeli ve gerekli durumlarda müdahale etmeli diye düşünüyoruz.

Daha önceden ABD’de de GTA serisine bu denli çıkış yapılmıştı. Hatta oyunun Amerika’nın bir kaç eyaletinde yasaklanması bile bekleniyordu. Ancak bu konu hala Amerikan Hükümeti tarafından tartışılıyor ve bir sonuca varılmış değil.

Bu makaleyi paylaş
By Ülvi Gardaşov Yazar
Takip et
Dünya adlı bu gezegende, kapladığım mekanın hakkını, yazmakla veriyorum.
1 yorum
  • 20 yaşımda Gta vice city oynuyordum. Ve ciddi anlamda bazen sokakta yürürken bir arabayı durdurup, sürücüyü yumruklayıp arabaya binme hissi geliyordu bana.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir