Bu Haftanın Öne Çıkan Indie Oyun Haberleri (28 Haziran 2021 – 4 Temmuz 2021)

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
9 Dk Okuma Süresi

Bu haftanın öne çıkan ve gelecek vaat eden indie oyun haberlerini tek haberde topladık. Indie oyunlara girmek istiyor veya onları takip etmek istiyorsanız, bu serilerimizi kaçırmamanızı öneririz. Bir önceki indie oyun haberlerimize ulaşmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Bu Haftanın Indie Oyun Haberleri (28 Haziran 2021 – 4 Temmuz 2021)

 

İzometrik RPG ve üçüncü şahıs sci-fi shooter oyunlarından haberler var! (28 Haziran Pazartesi)

  • Geliştirici Owlcat Games ve yayıncı Koch Media, yeni izometrik RPG oyunu Pathfinder: Wrath of the Righteous’u bu sonbaharda PS4 ve Xbox One için çıkaracağını duyurdu. Oyunun fiziksel kopyası Koch Media’nın “Prime Matters” damgası altında çıkacakken PC için SteamGOG, and Epic Games Store için 2 Eylül’de çıkış yapacak. Eleştirmenlerce beğenilen Pathfinder: Kingmaker’ın yaratıcılarından yeni bir destansı RPG’de iblislerin istila ettiği bir diyara yolculuğa çıkın. İyinin ve kötünün doğasını keşfedin, gücün gerçek maliyetini öğrenin ve ölümlülerin beklentilerinin ötesinde işler yapabilen Efsanevi bir Kahraman olarak yükselin. Geliştirici günlüğünü alttan izleyebilirsiniz.

  • Modern aksiyon oyunlarından esinlenilen ve üstesinden gelindikten sonra oyuncunun ağzında hoş bir tat bırakan zorluk derecesi ile titiz ve cömert bir dünya tasarımına sahip olan bilimkurgu üçüncü şahıs shooter oyunu Scars Above hakkında oynanış videosu yayınlandı. Mad Head Games’in geliştirmekte olduğu oyun, bizlere dokuz dakikalık bir pre-alpha aşamasından oynanış sunuyor. Metahedron adında fizik kurallarına uymayan ve bilinmeyen bir “şeyi” konu alan Scars Above’da, onun yüzünden bir uzaylı dünyasında kapana kısılmış ve hayatta kalmaya çalışan Kate’i kontrol ediyoruz. Gücünden ziyade aklını bir silah gibi kullanabilen Kate ile 2022’de PC platformunda bir yolculuğa çıkın.

  • Steam Next Fest videomuzda da bahsettiğimiz ve rakiplerimizin güçlerini kazanmak için onları emebildiğimiz roguelike oyunu GRIME‘ın, Stadia’ya da geleceği duyuruldu. Steam, Epic Games Store ve GOG için de gelecek oyun, geliştirici Clover Bite’ın açıkladığı şekilde 2 Ağustos tarihinde gelecek. On beş saatin üzerinde oynanışın yanında yüzlerce silah ve zırh kombinasyonu ve özgün yetenekler içeren GRIME, aksiyon RPG türünün yanında parry ve absorbment gibi kombat deneyiminizi çeşitlendirecek sistemler de içeriyor. Kendi dinamik ve özgü savaşma stilinizi bulun ve yüzlerce canavara karşı farklı taktikler geliştirin. Unutmadan söyleyelim, özellikle ekibimizden Serhat’ın mutlaka beklediği bir oyundur GRIME…

 

Karanlık bir atmosfere sahip side-scrolling oyunundan güzel, Magic markasından kötü haberler var… (29 Haziran Salı)

  • İlk önce güzel haberle başlayalım… Karanlık bir fantezi dünyasında geçen side-scrolling ENDER LILIES: Queitus of Knights, Xbox Series ve Xbox One için resmen çıkış yaptı. Geliştirici Live Wire ve Adglobe’a göre ise oyunun PS4 versiyonu, önceden planlandığı 6 Temmuz tarihinden bu yılın üçüncü çeyreğinde beklenmedik bir vaktine ertelendi. 22 Ocak’ta PC ve Switch için çıkış yapan Queitus of Knights’ın konsol ertelenmesi ise “beklenmedik teknik zorluklardan” kaynaklanıyor. 2D aksiyon RPG türündeki bu oyunda Kingdom of End, birden çökmeye başladığında ve tüm yaşayan canlılar kana susamış cesetlere dönüştüğünde Lily, eski bir kilisede gözlerini açar. Yolculuğunuz kolay olmayacak ve korkunç canavarlarla karşılaşacaksınız. Buna rağmen koşmaya devam edecek misiniz?

en 1

  • Arc Games ve Epic Games Store üzerinden 23 Mart tarihinde açık beta sürümüne çıkan Magic: Legends, sunucularını 31 Ekim’de kapatma kararı aldı. Cryptic Studios ve Perfect World Entertainment, önceden planlanan PS4, Xbox One ve Steam versiyonlarının da çıkmayacağını duyurdu. Steve Ricossa’nın yayınladığı mesaja göre hem yayıncı hem de geliştirici ekip, bu yolculukta çok değerli dersler öğrendiğini ifade ediyor ve kullanıcıları; The Wizards of Coast’a geldikleri için teşekkür ediyor. Bunun yanında kullanıcılar, tüm oyun içi satın alımlarında kullandığı paralarını da geri alabilecek. Ekip, ayrıca yakın zamanda Magic: Legends’i geri diriltmek için herhangi bir plan yapmamış.

indie oyun haberleri

 

3D aksiyon ve RPG oyunlarına şöyle bir göz atalım! (30 Haziran Çarşamba)

  • Geliştirici ekip GoldKnights, üçüncü şahıs aksiyon RPG türündeki The Last Oricru hakkında sekiz dakikalık bir oynanış videosu yayınlandı. Ortaçağ bilimkurgu havasında geçen ve kendimizi, bir çatışmanın ortasında bulduğumuz Oricru’da yüzlerce acımasız kavgaya katılın ve zorlu kombat mekaniğine alışmaya çalışın. Unutmayın, her savaşın hikayeye bir etkisi var ve oyunun ardında devasa bir karar ağacı olduğunu düşünürsek, neler bekleyebiliriz tahmin bile edemiyorum. İlgi çekici bir RPG oyunu olan The Last Oricru; PS5, Xbox Series ve PC için 2022 yılında çıkış yapacak.

  • Penumbra krallığındaki gizemleri çözdüğümüz ve tapınakları keşfettiğimiz 3D aksiyon macera oyunu Blue Fire, Xbox One’a 9 Temmuz tarihinde çıkış yapacak. Robi Studios, oyunun PS4 ve Switch’e de yakın zamanda geleceğini duyurdu. Macera boyunca oyuncular; göz korkutucu düşmanların arasından geçecek, hayatta kalanlarla karşılaşacak ve değerli eşyaları toplamak için tuhaf görevler üstlenecek. Zorlu platform seviyelerinin yanında The Void’a gidin ve korkutucu bir dünyanın kapılarını açın.

 

INDIE Live Expo’dan umut verici haberler ve çok oyunculu bir zindan tarayıcısı oyunu… (1 Temmuz Perşembe)

  • INDIE Live Expo Winter, Ryu’s Office organizatörlüğünde 6 Kasım tarihinde düzenlenecek. Genellikle Japon oyunlarının konu alındığı ve en az dört veya beş saat süren etkinliği; Youtube, Twitch, Twitter ve Bilibili’den takip edebilirsiniz. Bağımsız oyunların yanısıra yeni oyun duyuruları, eski oyunlarla alakalı güncellemeler ve çeşitli röportajların sunulduğu Indie Live Expo, sıkça takip edilen etkinlikler arasındaki yerini hiç kaybetmiyor.

Ryu’s Office’in kurucusu Ryuta Konuma bir basın açıklamasında, “Etkinlikler güçlü kilometre taşlarıdır ancak bağımsız oyun yaratıcılarının yıl boyunca mümkün olduğunca fazla yardıma ihtiyacı olduğunu biliyoruz.” dedi. “Bağımsız oyunları dünya çapındaki bir kitleye tanıtmak için büyük fırsatlar sağlamakla kalmayıp, bağlantılarımız ve harika sponsorlarımızla ortaklarımıza elimizden gelen her avantajı sağlamak bizim hayalimiz.”

  • Online cross-play özelliğine sahip karanlık atmosferli zindan tarayıcı Blightbound, artık erken erişimden çıkıyor. Ronimo Games ve Devolver Digital; oyunun PS4, Xbox One ve PC için 27 Temmuz tarihinde geldiğini duyurdu. El yapımı zindanları keşfedin, mistik ve canavarca düşmanlardan oluşan korkunç bir kadroyla savaşın, değerli ganimetler toplayın ve mevcut savaşçı listenizi genişletmek için düşmüş kahramanları kurtarın.

 

Indie oyun geliştiricileri oldukça kızgın! (2 Temmuz Cuma)

  • Geçtiğimiz haftanın bir başka önemli haberi de bağımsız oyun geliştiricilerinin Sony’ye olan sitemleriydi. Geliştiricilere göre çoğu oyun, indie başlığı altında satılmıyor yahut onlara kar kazandırmıyordu. Twitter üzerinden bir tartışma konusu açan Neon Doctrine ortak kurucusu Iain Garner, “Platform X” ismini verdiği markanın Game Pass’e sahip olmadığını belirtti. Gelen sorulara ithafen de markanın PlayStation olduğunu açıklayan Garner Sony’nin, bir oyun için indirim sunulup sunulamayacağını belirlediğini ve bağımsız geliştiricilerin indirimleri platformlar arasında senkronize etmesini önlediğini anlatıyor. Garner’ın gönderisinin ardından White Thorn Games’in CEO’su Matthew White, “Platform X’te” sattığı oyunların sadece %3’lük kısmının cüzdanına girdiğini anlatıyor. Zaten çoğu zaman uçurum kenarlarında iş yapan bağımsız oyun geliştiricileri, bunları söylemeye de çoğu zaman korkuyor veya susturulmuş oluyor. Bu durumda Sony ve PlayStation’un, indie oyunlar için pek de iyi bir yer olmadığını söylemekte yarar var.

ps 12

 

Indie Oyun Haberlerini her hafta takip etmeyi unutmayın. Bu haftanın her gününden en ilgi çekici haberleri derlemeye çalıştım nitekim bazen çoğu gün, maalesef sizin ilginizi çekeceğini düşündüğüm haberler çıkmıyor. Buna rağmen indie ve indie oyun gündemini takip etmek, artık çok kolay!

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir