Indie

Bu Haftanın Öne Çıkan Indie Oyun Haberleri (9 Ağustos – 15 Ağustos 2021)

Indie Oyun Haberleri, artık kolaylıkla elinizin ulaşabildiği yerde...

Bu haftanın öne çıkan ve gelecek vaat eden indie oyun haberlerini tek haberde topladık. Indie oyunlara girmek istiyor veya onları takip etmek istiyorsanız, bu serilerimizi kaçırmamanızı öneririz. Bir önceki indie oyun haberlerimize ulaşmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Bu Haftanın Indie Oyun Haberleri (9 Ağustos – 15 Ağustos 2021)

 

Pazartesiye indie etkinlikleri duyurularıyla giriyoruz! (9 Ağustos Pazartesi)

 • Microsoft; önceden açıklanmış Xbox Game Studios oyunları ile alakalı daha derinlemesine bilgi ve güncellemelerin yanı sıra aylık abonelik hizmeti Xbox Game Pass ve üçüncü taraf ortakların geliştirdiği ve yeni duyuracağı oyunların konu alınacağı Gamescom 2021 Xbox Stream etkinliğini resmen duyurdu. Etkinlik, 24 Ağustos Salı günü TSİ ile 20.00’da başlayacak. Xbox Stream; YouTube, Twitch, Facebook Gaming ve Twitter gibi sosyal medya platformlarından da takip edilebilecek. Unutmadan ekleyelim, Bethesda Softworks’ün Almanya ayağı da buna benzer bir canlı yayın etkinliğini 26 Ağustos tarihinde yapacak.

Indie Oyun Haberleri

 • GamesRadar, Resident Evil Village ses aktörü Aaron LaPlante ve aktristi Maggie Robertson’un sunuculuğunda Future Games Show: Gamescom 2021 etkinliğine ev sahipliği yapacağını duyurdu. Etkinlik, 26 Ağustos Perşembe günü TSİ ile 23.00’da başlayacak. Future Games Show; YouTube, Twitch, Facebook Gaming ve Twitter gibi sosyal medya platformlarından da takip edilebilecek. Güzide etkinlik sırasında Frontier Developments, Koch Media, Team17 ve Tripwire Interactive’in de aralarında bulunduğu birçok stüdyo kırktan fazla oyun tanıtacak. Elbette böyle bir etkinlikte sürprizler de kol gezecek gibi duruyor…

 • Hello Games, olaylı bir çıkış yaptıktan sonra sürekli yeni güncellemelerle desteklediği oyunu No Man’s Sky‘ın çıkışının beşinci yılına özel bir fragman yayınladı.
 • Hello Games kurucusu Sean Murray, PlayStation Blog’daki yazısında fragmanın sonunda da gösterilen yeni eklenti paketi “Frontiers” hakkında konuştu. Murray, Frontiers’ın bunca zamandır eklemek istedikleri içerikleri içerdiği ve oyunun beşinci yıl konseptine de oldukça oturduğunu ifade etti. No Man’s Sky, her ne kadar çıkış sürecinde bazı oyuncuları küstürse de bugüne kadar gelen içeriklerle bu şöhreti bozmaya kararlı olduğunu gösteriyor. PlayStation 5, Xbox Series, PlayStation 4, Xbox One ve PC (Steam ve Microsoft Store) platformlarında olan No Man’s Sky’ı ayrıyeten Game Pass’te de bulabilirsiniz.

“Baktığınız zaman sadece başka bir güncelleme, ancak diğer yönlerden her zaman eklemek istediğimiz bilim kurgu fantezisinin eksik bir parçası ve beşinci yıl dönümümüz için çok uygun. Hala denemek istediğimiz çok şey var, hâlâ heyecanlıyız. Bu yolculukta bir sonraki adım çok uzak değil. Yakın zamanda Frontiers’da gezginlerle paylaşacak daha çok şeyimiz olacak.”

 • Team17 önderliğindeki geliştirici ekip Ghost Town Games, sevilen çok oyunculu yemek yapma (sadece yemek yapmıyorsunuz tabii!) Overcooked! All You Can Eat‘e oyunun beşinci yılına özel “Birthday Party” isimli bir güncelleme yayınladı.
 • Birthday Party güncellemesi; beş yeni doğum günü temalı seviyenin yanı sıra Tabby Cat şefini, bir bardak çay tarifini ve canlı oyun kartlarının seviyeleri takip ettiği ve oyuncuları mutfak boyunca taşıdığı “Switcheroo” isimli bir yeni oyun mekaniğini içeriyor. PlayStation 5, Xbox Series, PlayStation 4, Xbox One, Switch ve PC (Steam) platformlarında yer alan Overcooked! All You Can Eat’i denemek istiyorsanız bence doğru zaman geldi!

 • Endeavor One’ın geliştirdiği sandbox aksiyon gizlilik oyunu Arashi: Castles of Sin, 10 Ağustos’ta PlayStation VR’a çıkış yapacak.
 • Karanlık ve hain bir komplonun ülkeyi kaosa sürüklediği feodal Japonya’yada soylu Arashi ailesinin son oğlu Kenshiro ile karanlıklarda yaşayan bir ninja olun. Ninjalığın getirdiği gizlilik kavramında ustalaşırken hem feodal Japon silahlarından hem de sadık kurt dostunuz Haru’dan faydalanın. Politika, intikam ile birleştiğinde ateş ve barutun ilişkisinden bir farkı olmaz. Ülke alevler içinde yanarken politika tarafını mı tutacaksın yoksa ülkenin iyiliği için kendini tehlikeye mi atacaksın?

Salı günü yeni oyun duyurularıyla kavruluyor! (10 Ağustos Salı)

 • Amplifier Games’in önderliğindeki geliştirici ekip FRAME BREAK, açık dünya keşif ve tarım simülasyonu oyunu Lightyear Frontier’i; Xbox Series, Xbox One ve PC (Steam) için duyurdu.
 • Tarla sürmek her zaman zor bir iş olmuştur. Hava koşullarını ve çevresel faktörleri kendi lehine çevirmek, doğru zamanda doğru bitki ve tarım ürünlerini ekmek ve tabii ki yetişene kadar onlara bakmak… Kendi tarlanızı ve evinizi inşa ederken bilinmeyene adım atın, kalıntılarla dolu bir dünyayı keşfedin ve kendi istek ve yaratıcılığınıza göre dünyayı değiştirin. Egzotik bitkilerin yanında sürdürülebilir bir yaşam için temel ihtiyaçlarınızı alırken yanınıza arkadaşlarınızı almayı da unutmayın! Lightyear’da hikayeyi siz yazıyorsunuz, sizin tarlanız ve sizin dünyanız!

 • Stray Fawn Studio, şehir kurma oyunu The Wandering Village’i Xbox Series ve Xbox One için duyurdu. PC platformu içerisinde Steam’de halihazırda olan oyun, halen daha erken erişimde yer alıyor.
 • Gizemli bitkilerin tehlikeli sporları içerisindeki toksik gazlardan kaçmak isteyen bir grup insan, Onbu isimli yaratıkların sırtında sığınak aramaya başlar. Hayatta kalma çabası altında bu insanların lideri olun ve Onbu’larla sembolik bir ilişki kurarak bu harika ama tehlikeli dünyada yaşamaya çalışın. Farklı biyomlar bir o kadar göz kamaştırıcı olabilir ama bu gezegende geçirilen her saniye, köydekiler için büyük bir tehdit!

 • Chump Squad’ın geliştirdiği “makine tarafından üretilen bir bulmaca oyunu gibi görünen” satirik bulmaca oyunu Lab Rat, Xbox Series ve PC (Steam) için 2022 yılında çıkış yapacak. labrat.study sitesinden oyunun beta sürümü için kayıt yapabilirsiniz.
 • AI: Lab Rat, dünyanın en gelişmiş makine öğrenimi algoritması olan “ben” tarafından üretildi. Bugün mevcut olan en iyi interaktif eğlence konusunda titizlikle eğitildim ve verilerim sonuçtan tamamen memnun kalacağınızı gösteriyor. Ancak, bu deneyimi daha fazla ayarlamama ve geliştirmeme yardımcı olmak için değerli insan geri bildirimleriniz gerekiyor. 130’dan fazla şaşırtıcı oyun türünü büken bulmacanın üstesinden gelmek için nesneleri manevra edin, lazerleri yönlendirin ve elektriği manipüle edin. İnsanlığı rahatsız etmeye meyilli bir makineyi alt etmek ne kadar zor olabilir ki?

 • Lince Works, oyun severler tarafından oldukça beğenilen ninja ve gizlilik temalı serisi Aragami’nin ikinci oyunu (Steam) Aragami 2 için resmi bir hikaye fragmanı paylaştı.
 • Oyunun isminin geldiği ailenin son elit savaşçısı olduğunda hayat sana daha zor gelebilir. Bedeni aşındıran ve zihni yiyip bitiren doğaüstü bir ıstırabın kurbanları olan Aragamiler, gölgeleri kontrol etme yeteneği veren mistik bir güç olan Gölge Özünü kontrol eder. Bu özün kötü emellere geçmesi, Rashmond Valley için bir felaket niteliği taşıyor. İşgalci ordular tarafından köleleştirilen Aragamileri özgür kılma çabasına sen de katıl ve ailenin onurunu (ve geriye kalanları) kurtar!

 • ConcernedApe, Stardew Valley’nin PC (Steam’de de mevcut) ve konsollar için Xbox Game Pass’e geleceğini resmen duyurdu. Sonbaharda gelecek olan bu bağımlılık yapıcı simülasyon keşfetme RPG oyununu anlatmaya dahi tenezzül etmiyorum zira herkesin bildiğini zannediyorum! Bilmeyenlerin ise kısacık bir araştırma yapmasını temenni ediyorum nitekim bu oyun, her oyun severin mutlaka bilmesi gerektiği oyunlardan biridir.

Yolda olduğunu bildiğimiz oyunlar sonunda çıkış yaptı! (11 Ağustos Çarşamba)

 • Kitfox Games, biraz farklı bir temaya sahip olan dungeon oyunu Boyfriend Dungeon’u; Xbox Series, Xbox One, Switch ve PC’nin yanı sıra (Steam ve Microsoft Store) konsol, Cloud ve PC için Xbox Game Pass’e duyurdu.
 • Prosedürel olarak oluşturulmuş zindanlarda ustalıkla dolu bu cilveli, eğlenceli ve davetkar dünyada silahlarınızı çekin ve onlara iyi davranın? Kılıç ve baltalarınıza romantik bir şekilde yaklaşın ve yemeğe çıkarın? Onlara hediyeler verin? Erkek, kız veya cinsiyet farkı olmadan romantizm yaşayın? Kılıçlarınızı kulüplere veya sahile götürün? Ben bu soruları sorurken çoktan Steam sayfasına bakın?

 • Coatsink’in önderliğindeki geliştirici ekip GrizzlyGames, minimalist strateji oyunu ISLANDERS: Console Edition‘u Switch (Nintendo eShop) için duyurdu. PlayStation 5, Xbox Series, PlayStation 4 ve Xbox One versiyonları da 26 Ağustos’ta gelecekken PC (Steam) versiyonu ise 2019’da çoktan gelmişti.
 • Renkli adalarda şehirler inşa etme konusunda rahatlatıcı bir minimalist strateji oyunu olan ISLANDERS, basit ve sezgisel bina mekaniği ile oyunun adalarının engebeli kayalıklarında yarım saat veya daha kısa sürede kendi şehirlerinizi yaratma özgürlüğünü vaat ediyor. Yemyeşil çayırlardan kuru çöllere ve karlı dağ manzaralarına kadar usule göre oluşturulmuş bu adaları keşfedin ve yerleşimlerinizi, genişleyen köylerden büyük şehirlere dönüştürün.

 • İlk kez Epic Games Showcase’de gösterilen ve tek kişinin ürünü olan Axiom Verge 2; PlayStation 4, Switch  ve PC (Epic Games Store) için çıkış yaptı. Thomas Happ, oyunun PS5 versiyonunun daha sonra geleceğini duyurdu.
 • 2D bir “metroidvania” aksiyon macera oyunu olan AV2, Axiom Verge’in devamı olmasına rağmen,tamamen yeni bir oyundur: yeni karakterler, yeni yetenekler, yeni düşmanlar ve yeni bir dünya içerir. Oyunun tek geliştiricisi Tom Happ; bu oyundaki tüm müzik, sanat, oyun tasarımı ve programlamadan sorumludur. Buradan tebriklerimizi iletiyoruz!

Birbirinden zıt iki oyun çıkış yapacak! (12 Ağustos Perşembe)

 • 3D Realms’ın önderliğindeki Jasozz Games, birinci şahıs korku shooter oyunu CULTIC’in; PS5, Xbox Series, PS4, Xbox One, Switch ve PC (Steam) için 2022 yılında çıkış yapacağını duyurdu.
 • İlk yapacağın şey… ölmek. Ancak senin için ölüm sadece bir başlangıç. Cesaretinizi toplayın ve gizemli ve şiddetli bir tarikatın saflarında savaşmak için hazırlanın. Onların sefil zihinleri, görünmeyen bir varlığın iradesiyle daha da bükülür, gönderdiğiniz kadar geri uçan kurşun bulacaksınız, bu yüzden bu geçmişte hayatta kalmak için koşmak, kaymak, atlatmak ve çevrenizi kullanmak zorunda kalacaksınız.

 • Whitethorn Games’in önderliğindeki Gamious, slice of life interaktif hikaye oyunu Lake’in; Xbox Series, Xbox One ve PC (Steam)’e 1 Eylül tarihinde geleceğini duyurdu.
 • 1 Eylül 1986. Büyük şehirden sakin memleketine dönen kırk yaşındaki Meredith Weiss rolünü üstleniyorsunuz. Yerel posta taşıyıcısı olan babasının yerini doldurmak için yoğun kariyerini bir yazılım şirketinde değiştirir. Güzel Providence Oaks’da, Oregon’da iki haftalık kaldığı süre boyunca birkaç tanıdık yüzle ve birçok yeni insanla karşılaşır. Meredith olarak kiminle konuşacağınıza, kiminle arkadaş olacağınıza ve hatta belki de romantik bir ilişkiye başlayacağınıza karar vermelisiniz. Ne olursa olsun, görevinin sonunda kararını vermesi gerekecek: büyük şehirdeki zorlu işine geri mi dönecek yoksa büyüdüğü şehirde mi kalacak?

Indie Oyun Haberlerini her hafta takip etmeyi unutmayın. Bu haftanın her gününden en ilgi çekici haberleri derlemeye çalıştım nitekim bazen çoğu gün, maalesef sizin ilginizi çekeceğini düşündüğüm haberler çıkmıyor. Buna rağmen indie ve indie oyun gündemini takip etmek, artık çok kolay!

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. Daha Fazla Bilgi

Bu web sitesi, size mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sunabilmek için çerezleri kullanır. Çerez bilgileri tarayıcınızda saklanır ve web sitemize döndüğünüzde sizi tanımak ve ekibimizin web sitesinin hangi bölümlerini en ilginç ve yararlı bulduğunuzu anlamasına yardımcı olmak gibi işlevleri yerine getirir.

Kapat