Mickey Mouse’un İlk Hali Kamuya Açıldı, 24 Saatte Neler Oldu Neler… İki Oyun Yolda!

Steamboat Willie'nin halka mal edildikten sonra başına gelmedik kalmadı.

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
4 Dk Okuma Süresi

Disney’in kendi çatısı altındaki markalarını ve karakterlerine gözü gibi baktığını hepimiz biliyoruz. Özellikle arkadaş canlısı fare Mickey Mouse, kurumsal maskot ve marka tanımlayıcı olarak halen daha firmanın elinde tutuluyor. Hepimizin çizgi filmlerden ve oyuncaklardan bildiği kırmızı şortlu dostumuz, orijinal yaratıcı dışından birinin elinde kullanılamıyor.

Mickey Mouse Protection Act olarak da isimlendirilen bu yasalar, Disney’in isteği ile sayısız kere düzenli şekilde uzatılsa da 2023’ün son bulmasıyla birlikte neredeyse tarihi bir gelişmenin önünü de açmış oldu. 1928’de yayınlanan Steamboat Willie, Mickey Mouse’un ilk versiyonu, sonunda halka açık bir marka haline geldi.

Siyah beyaz kısa animasyon filmden tanıdığımız ve bugünkü Mickey Mouse’a yol açtığı söylenen bir tasarıma sahip Willie’ye kamuya açıldıktan ilk 24 saat sonra neler oldu? Elbette iki oyun, bir film ve sayısız komik videonun baş kahramanı haline geldi!

Mickey Mouse’un abisi Steamboat Wille

Walt Disney Studios tarafından yayınlanan siyah beyaz animasyon türündeki Steamboat Willie, komik içeriğinden çok yapılma tekniklerinden ve o zamanda senkronize ses efektlerini ilk kez deneyen film olmasından ötürü bir hayli popülerleşmişti. 1928’den beridir Disney’in elinde olan bu marka ise geçtiğimiz sene sonunda bir kamu malı haline gelmişti.

1 Ocak 2024’te Willie’nin halka mal edilişinin hemen ardından kendisi önce bir NFT’nin yüzü oldu. Ardından gemiyi sürerken ki söylediği ıslığa güzel bir remix yapıldı. Üstüne yetmedi, sürdüğü geminin aslında Titanik’i batıran sebep olduğu ortaya çıktı. İyice tepesi atan Willie’nin, aslında o gemide silah sakladığı ve insanlara söverek ateş ettiği de ortaya çıktı. Durumlar karışık!

Aynı gün, bu sevimli karakterimizin bir korku filminin posteri ve fragmanı yayınlandı. Mickey’s Mouse Trap, Willie maskeli bir katilin arcade oyun salonunda bir grup genci avlamasını anlatan ucuz bir korku filmi olarak öne çıkıyor. Filmin henüz bir distribütörü olmasa da Hollywood Reporter’a göre Mart ayında çıkış yapması planlanıyor.

Bunun dışında geliştirici Nightmare Forge, nostalji ile Steamboat Willie’yi bir araya getiren bir korku oyunun da fragmanını yayınlamış oldu. Infestation Origins, klasikleşmiş ve halka mal edilen karakterlerin bir hastalık ile korkunç hale gelişinin ardından bu hastalığı yok etmeye çalışan bir grup haşere kontrol uzmanını konu alıyor.

1980’lerde geçen ve bu hastalık ile birlikte görünenden daha çirkin ve tehlikeli hale gelen Willie’yi durdurmak için elinizden geleni yapın. Bu hastalığın nasıl yayıldığını ortaya çıkarmak için dört kişilik ekibinizle birlikte harekete geçin. Co-op ve voice chat özelliği ile birlikte Willie’yi bir daha uyanmamak üzere avlayın.

Ancak bu da yetmez. Korku bir yere kadar ve bize shooter da lazım. MOUSE, Steamboat Willie’nin özel bir dedektif olarak dolandırıcılar ve tehlikelerle dolu bir şehirde yozlaşmasını konu alan bir shooter oyunu olarak öne çıkıyor.

1930’ların animasyon ve görsel tasarımlarından ilham alan yapım, o dönemin nostaljik duygularını ekrana taşırken eğlenceli bir aksiyonu beraberinde getiriyor. Çeteler, mafyalar ve karanlık taraftan gelen karakterlerle dolu bir kara şehirde gezinen özel bir dedektif rolünü üstlenin. Kaosa, yozlaşmaya ve canlı enerjiye batmış bir noir şehrinde adalet arayışını ortaya çıkarın; yozlaşmış politikacıların kontrolü ele geçirmesini engellemek için çeşitli silahlar, güçlendiriciler ve patlayıcılardan oluşan bir cephanelik kullanın.

Geleneksel FPS oyunlarının çizgi film ile birleştiği MOUSE, 2025 yılında çıkış yapacak.

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir