Microsoft, Call of Duty Serisini Nintendo’ya Getirmek Konusunda Anlaşmaya Vardı

Microsoft Nintendo ile anlaştı. Soruşturmalar bittikten sonra Call of Duty serisi Nintendo platformuna çıkış gerçekleştirecek.

Berke Sönmez
Berke Sönmez - Editör
3 Dk Okuma Süresi

Microsoft’un Activision Blizzard’ı bünyesine katması ile Call of Duty serisinde ipleri eline aldığı aşikar. İngiliz Rekabet Kurumunun hala sürdürdüğü sorgulamalar ise bu anlaşmanın sektörde nasıl büyük bir endişe yarattığını kanıtlar nitelikte.

Microsoft’un gerçekleştirdiği bu satın alım Sony ile girmiş oldukları rekabeti iyice kızıştırdı. Sony tarafı Call of Duty serisinin yakın bir gelecekte PlayStation platformuna çıkamayacağı endişesiyle çözüm yolları ararken Xbox patronu Phil Spencer ile bir türlü anlaşmaya varamadı.

Şirketin Call of Duty oyunlarının 10 sene boyunca PlayStation’da kalmasını içeren teklifi Sony tarafından reddedilse de Nintendo bu teklifi kabul etti. Bu satın alıma dair sorgulamalar düşerse anlaşma yürürlülüğe girecek.

Nintendo, Microsoft’un Yaptığı Call of Duty Teklifini Kabul Etti

Phil Spencer’ın Twitter hesabından paylaşmış olduğu Tweet dizisi Nintendo ile anlaşmaya varıldığını göstermekte. Call of Duty serisi sorgulamaların düşmesi durumunda Nintendo platformuna gelecek. Bu anlaşmanın yanı sıra Steam’in de ünlü oyun serisine ev sahipliği yapmaya devam edeceği gözler önüne serildi.

Nintendo platformun da güncel olarak herhangi bir Call of Duty oyunu bulunmaması ise birtakım soruları akla getiriyor: Önce eski oyunlar mı getirilecek veya getirilecek mi? Nintendo platformuna özel bir oyun mu yapılacak? Switch yeterince güçlü mü? Yoksa Nintendo yeni ve daha kapasiteli bir konsol mu geliştiriyor?

Şimdilik kesin bir ifade olmasa da zamanla sorgulamalarda ilerleme kaydedildikçe bazı detayların ortaya çıkması ve paylaşılması muhtemel.

Phil Spencer ve Xbox Yapıcı Bir Tutum Sergiliyor

Xbox camiası ve Phil Spencer şu ana kadar yaptığı açıklamalarda Call of Duty serisini anlaşma sağlayarak rakip platformlara da çıkartmayı umduğunu belirtti. Yapılan açıklamaların ardından Sony yorum yapmazken Valve patronu Gabe Newell şu sözleri sarf etti:

Microsoft’un Activision satın alımı hakkındaki soruşturma sona erdiğinde Steam üzerinden oyuncularla buluşmaya devam etmek istemesinden ötürü mutluyuz.

Microsoft uzun süredir Steam’de bunu, oyuncuların karşılamalarının ve yaptığımız işten duydukları memnuniyetin bir işareti olarak alıyoruz.”

Gabe Newell
Microsoft-Xbox-Nintendo-PlayStation

Sony’nin bu teklifi reddetmiş olması iki tarafı da daha kapsamlı bir düşünme etkinliğine sevk etmiş olsa gerek. Nintendo tarafı ise bir an evvel soruşturmaların çözüme kavuşmasını bekleyecek gibi duruyor. İlerleyen günlerde bu düğümün çözülüp çözülemeyeceği ise elbet tarafların alacağı kararlara bağlı.

Bu makaleyi paylaş
By Berke Sönmez Editör
Takip et
"Praise The Sun"
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir