Microsoft, FTC Tarafından Activision Blizzard Satın Alımına İlişkin Açılan Davayı Kazandı

Microsoft Activision Blizzard satın alımına ilişkin davalardan birini daha kazandı. İngiltere Rekabet Kurumu ile anlaşıldığı takdirde nihai zafer kapıda.

Berke Sönmez
Berke Sönmez - Editör
3 Dk Okuma Süresi

Microsoft‘un rekor bir fiyatla gerçekleştirdiği Activision Blizzard satın alımına ilişkin engeller, günlerin geçmesiyle beraber teker teker ortadan kaldırıyor. Bunlardan biri de bugün Amerika’da gerçekleşen mahkemede yargıç tarafından verilen kararla Microsoft lehine sonuçlanarak engel olmaktan çıktı.

Galibiyet Yakın Bayrakları Ası…

Kazanılan bu dava Xbox kullanıcıları ve elbet şirket için her ne kadar büyük bir ilerleme olsa da nihai zafer değil en azından şimdilik. Lakin belirtmekte fayda var ki oldukça büyük ve zorlu bir aşama daha geride kalmış oldu. Firmanın bu satın alımın önündeki engelleri kaldırmak adına 2 yolu bulunuyor diyebiliriz.

İngiltere’de yer alan Rekabet ve Piyasa Otoritesi olan CMA ile mücadele etmesi ya da İngiltere’nin bu düzenlemelerini atlatmanın bir yolunu bulması gerekecek. Bu bağlamda 28 Temmuz’da gerçekleşecek bir duruşma bulunuyor, bugün yaşanan gelişmelerinse şirketin elini güçlendirdiği aşikar.

Bir Davadan Öbürüne Mahkeme Salonlarında Microsoft

Davacılardan olan FTC’nin elbet bu karara itiraz etmesi yasal hakkı dahilinde ancak bunun gerçekten gerçekleşip gerçekleşmediğini yalnızca zaman gösterecek. Geçmişte bazı rakiplerin ve düzenleyici kurumların bunun aleyhinde konuşmasına rağmen, dünyanın büyük bir kısmı Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasını kabul ediyor ve onaylıyor. Bu durumsa yine firmanın elini güçlendiren ve güven veren etmenlerden biri oluyor.

Microsoft-Activision-Blizzard Davası

İki taraf da alınan karara ilişkin açıklamalarda bulundu ve sıradaki hamlelerine dair işaretler verdi.

Bu hızlı ve kapsamlı karar için San Francisco’daki Mahkemeye minnettarız ve diğer yargı yetkililerinin de zamanında bir çözüm için çalışmaya devam edeceğini umuyoruz.

ABD’de bugün alınan mahkeme kararından sonra, şimdi odak noktamız İngiltere’ye döndü. CMA’nın endişelerine nihai olarak katılmasak da, bu endişeleri CMA tarafından kabul edilebilir bir şekilde ele almak için işlemin nasıl değiştirilebileceğini değerlendiriyoruz. Bu teklifler üzerinde çalışmaya öncelik vermek için Microsoft ve Activision, İngiltere’de davanın durdurulmasının kamu yararına olacağı konusunda CMA ile anlaştı ve taraflar bu hususta Rekabet Temyiz Mahkemesi’ne ortak bir başvuruda bulundular.

Microsoft Başkanı Brad Smith

Davanın bir diğer tarafındaki FTC ise Douglas Farrar ile şu demeçleri verdi:

Bu birleşmenin bulut oyunları, abonelik hizmetleri ve konsollarda açık rekabete yönelik oluşturduğu açık tehdit göz önüne alındığında, bu sonuç ile hayal kırıklığına uğradık. Önümüzdeki günlerde, rekabeti koruma ve tüketicileri koruma mücadelemizi sürdürmek için bir sonraki adımımızı açıklayacağız.

Douglas Farrar -FTC

FTC’nin 14 Temmuz’dan önce itiraz etme hakkına sahip. Bu hakkı kullanıp kullanmayacaklarını zaman gösterecek.

Microsoft’un, 28 Temmuz’da başlayacak bir duruşma ile CMA’nın satın alımını engelleme kararına itiraz ettiği bir gerçek. Kartların alınan karara göre yeniden dağılacağı oyun sektörünü hareketli günler bekliyor. Microsoft eli kuvvetli olan taraf olarak gözükse de ihtimallerden biri olan anlaşmanın iptal olması durumunda Activision Blizzard Microsoft’tan 3 milyar dolarlık bir fesih ücreti alacak. Nihai karara şu an hiç olmadığı kadar az kaldı.

Bu makaleyi paylaş
By Berke Sönmez Editör
Takip et
"Praise The Sun"
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir