İÇERİKLER

Microsoft Store’a Yeni Kurallar Geliyor

Microsoft Store’a Yeni Kurallar Geliyor

Epic Games ve Apple anlaşmazlığından sonra içinde Spotify’ında bulunduğu bir dizi firma mağazalarına yeni kurallar getirmişti. Bütün bu dava sürecinde Epic Games’e destek çıkan Microsoft da yeni kurallarını duyurmaktan çekinmedi. Tahmin edebileceğiniz üzere yeni kurallar daha çok üreticileri desteklemek için çıkarıldı.

Microsoft Store’un 10 Yeni Kuralı:

  1.  Geliştiriciler, Windows için uygulamalarını uygulama mağazamız aracılığıyla dağıtıp dağıtmamayı seçme özgürlüğüne sahip olacaklar. Windows’ta rakip uygulama mağazalarını engellemeyeceğiz.
  2. İçeriğin bir cihaza yüklenip yüklenmediği veya buluttan aktarılıp aktarılmadığı da dahil olmak üzere üreticinin içerik veya hizmetleri nasıl sunduğuna karışmayacağız.
  3. Bir geliştiricinin uygulamasında satın alım işlemlerini hangi ödeme sistemi ile yapacağına karışmayacağız ve herhangi bir uygulamayı bu sebepten engellemeyeceğiz.
  4. Birlikte Çalışabilirlik İlkelerimizde belirtildiği gibi, geliştiricilere Windows’ta kullandığımız birlikte çalışabilirlik arayüzleri hakkındaki bilgilere zaman zaman erişim vereceğiz.

  5. Her geliştirici güvenlik, gizlilik, kalite, içerik ve dijital güvenlik dahil olmak üzere uluslararası standartları ve gereksinimleri karşıladığı sürece uygulama mağazamıza erişebilecek.

  6. Uygulama mağazamız, Windows’daki diğer rakip mağazalara göre daha makul  ücretler alacak  ve bir geliştiriciyi uygulaması içinde satmak istemediği herhangi bir şeyi satmaya zorlamayacaktır.
  7. Uygulama mağazamız, geliştiricilerin  uygulamaları aracılığıyla kullanıcıları ile doğrudan iletişim kurmalarını engellemeyecektir.
  8. Uygulama mağazamız, kendi uygulamalarımızı rakip uygulamalarla aynı standartlarda tutacaktır.
  9. Microsoft, bir geliştiricinin uygulamasıyla ilgili herkese açık olmayan bilgileri veya uygulama mağazasındaki verileri rekabet etmek için kullanmayacaktır.

  10. Uygulama mağazamız, kuralları ve politikaları ile tanıtım ve pazarlama fırsatları konusunda şeffaf olacak, bunları tutarlı ve objektif bir şekilde uygulayacak, değişiklikleri bildirecek ve anlaşmazlıkları çözmek için adil bir süreç sunacaktır.

Ancak bu kuralların Xbox Store’a gelmemesi oldukça ilginç. Bazıları bunun sebebini Xbox’a yeni Microsoft Store gelmesine bağlıyor.  Microsoft bu konuda farklı bir politika izleyebilir.

Umarız yeni gelen kurallar hem üreticiler hem de oyuncular için yararlı olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu