Minecraft Live’da Neler Duyuruldu? – Yeni Dungeon ve Mob Geliyor!

Minecraft Live 2023 ile birlikte oyuna yeni eklenecek içeriklere kısa bir bakış atıyoruz.

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
3 Dk Okuma Süresi

Minecraft, bildiğiniz üzere artık sadece sandbox temalı bir oyun değil ancak eli neredeyse sektörün her yerine uzanabilen ve geniş kitlelere seslenen bir marka haline geldi. Özellikle Mojang, diğer türdeki yapımlarına odaklanırken Minecraft’a da düzenli içerikler getirmeyi ihmal etmiyor.

Bugün itibariyle gerçekleştirilen Minecraft Live 2023’de oyun severler olarak Minecraft’a getirilmesi planlanan yeniliklere ve diğer oyunlarla alakalı yeni detaylara kısaca bakma şansı bulduk.

Minecraft Live 2023’de duyurulanlar neler?

Öncelikle Minecraft’ın ana sürümünün güncellemesi de çok uzakta değil. 1.21 vanilla sürümüne tahmini olarak 2024’ün yaz ayında geçilmesi düşünülüyor olsa da birçok yeni özellik önümüzdeki haftalarda erken şekilde deneyimlenebilecek.

Oyuna geleceklerden belki de en önemlisi ve ilginci otomatik crafting diyebiliriz. Minecraft’ın mihenk taşı haline gelmiş crafting, artık kızıltaş devreleri ve Crafter isimli bir blokla otomatik şekilde yapılabilecek. Özellikle mühendislikle uğraşmayı sevenler için hoş bir eklenti olmuş. Crafter’a inşa etmek istediğiniz bloğun veya objenin malzemelerini koyuyorsunuz ve bir butonla aktifleştiriyorsunuz. Bu kadar basit!

Minecraft Live

Caves and Cliffs güncellemesiyle birlikte değişen mağara sistemlerinin yanında bir de yeni yapılar geliyor. Trial Chambers isimli bu zindana benzeyen yapı, yer altında çıkıyor ve sizlere tamamen keyifli ama zorlu bir mücadele sunuyor. Prosedürel olarak oluşan bu lokasyonda spawner’lardan çıkan moblarla birlikte PvP ve PvE yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz. Bakır bloklarına da sonunda bir kullanım amacı bulunmuş…

Trial Chambers’ın spawner içerdiğini söyledim. Ama bu spawner’lar artık bir değişik! Trial spawnerları, zindana giren oyuncu sayısı kadar mob ortaya çıkarıyor. Üstelik, diğer spawnerlar aksine bunu kıramıyorsunuz. Loot elde etmek için dalga dalga üstünüze gelen düşmanların hepsini alt etmelisiniz. Doğru duydunuz, Minecraft biraz Diablo olmaya başladı sanırım.

Bu spawner’lardan çıkan yeni moblardan birisi de The Breeze. Blaze’lere benzeyen ama daha az zararsızı olan bu canlı, rüzgar bombası atıyor ve duruma göre çevreyi etkileyip sizi bir uca doğru fırlatabiliyor. Ayrıca, Mob Vote’un kazananı olan Armadillo da oyuna eklenecek. Armadillo savana biyomunda yaşıyor. Armadillo’nun döktüğü pulları kullanarak kurt zırhı adında yeni bir tür zırh oluşturabiliyorsunuz. Bu da evcil kurtunuza ekstra koruma sağlıyor.

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir