Mini İnceleme – Sea of Thieves: A Pirate’s Life

Gurur Gökçay
Gurur Gökçay
6 Dk Okuma Süresi

Rare tarafından geliştirilen korsanlık temalı aksiyon – macera türündeki Sea of Thieves, yeni gelen ve ücretsiz olarak yayınlanan A Pirate’s Life güncellemesiyle birlikte Microsoft tarafından bizlere ücretsiz olarak sağlandı. Hal böyle olunca da sizler için yeni gelen güncellemeden ve oyunun genel yapısından biraz bahsedelim istedik.

Çoğumuzun bildiği üzere Sea of Thieves, korsan temalı oyun deyince ilk akla gelen oyunlardan. İster arkadaşlarla, ister tek başınıza, isterseniz de başka oyunculara katılarak çeşitli görevler yapabildiğiniz, diğer oyuncularla birlikte NPC düşmanlara karşı aksiyona girerek ilerleyebildiğiniz temasının hakkını veren nadir oyunlardan biri. Yer yer heyecanlı yer yer ise aksiyon dolu birbirinden farklı, doğaçlama gelişen, hele arkadaşlarınızla birlikte bu heyecanı aksiyonu ikiye katlayabileceğiniz, korsan temalı oyun dediğimizde aklımıza ilk gelen oyunlardan biri Sea of Thieves.

Oyunu FPS bakış açısıyla oynuyoruz. Atmosferi, grafikleri, hele arkadaşlarla enstrüman çalarak birbirimize eşlik edebileceğimiz kaliteli müzikleriyle her oynadığımda beni koltuğuma çivilemeyi başardı. Ancak ne yazık ki FPS bakış açısı, aksiyonu sanki biraz basitleştiriyor ve tekrara düşürüyor gibi, bu da bazı oyuncuları (aynı zamanda beni de) oyundan biraz uzaklaştırabilir ve uzun süre oynama hevesini kırabilir. Fakat korsanlık temalı oyunları fazla göremememizden dolayı yine de Sea of Thieves’i bulunmaz bir cevher.

king of seas sistem gereksinimleri

Yapımcı firma Rare, oyuna hala sağlam güncellemeler ve içerikler getirmeye devam ediyor. Dolayısıyla oyunu severseniz veya sevdiyseniz yeni içerik geldiğinde muhakkak göz atabileceğiniz yapımlardan biri. Tabi ki Xbox Game Pass üzerinden kolayda erişilebilir olması da cabası.

Her ne kadarda oyun, zaman zaman görevleri tekrar etse de gelen güncellemelerle birlikte oyunu ve oyuncu sayısını oldukça diri tutmayı başaran ve kurtaran oyunlardan. Öyle ki “Gittikçe Gelişen Oyun” dalında BAFTA ödülü almış bir yapım.

Son gelen ve Sea of Thieves oyuncuları tarafından merakla beklenen güncelleme ise A Pirate’s Life adında ücretsiz yayınlanmış bir güncelleme olarak karşımıza çıktı. Özellikle son gelen ünlü isimleri de içerisinde barındırması bu güncellemeye olan ilgiyi bi hayli arttırdı. Dilerseniz bu güncellemenin mini incelemesini yapalım.

Mini İnceleme – Sea of Thieves: A Pirate’s Life

Captain Jack Sparrow scaled

A Pirate’s Life adlı güncellemeyle birlikte Sea of the Damned, Sailor’s Grave ve the Sunken Kingdom gibi yeni mekanlara gidebiliyoruz. Bu bölgeler ise ana dünyaya yani Tunnels of the Damned’e bağlı. Bu bölge oyunun dünyasını yeni mekanlara bağlamakta. Bununla birlikte isterseniz ana oyundan kopmadan bahsettiğim yerlere gidebiliyorsunuz.

Aynı zamanda gelen ücretsiz güncellemeyle birlikte yeni hikaye serisi yani Tall Tales’lerde beraberinde gelmekte. Bu hikaye serisinin ilkinden biraz bahsetmek gerekirse. Disney’in sevilen film serisi Karayip Korsanları’ndan tanıyabileceğiniz Nam-ı diğer Jack Sparrow‘u arıyoruz. Bu yeni gelen hikayeler her ne kadar da aksiyona oynanışa ve mekaniklere fazla etki etmese de özellikle oyunu sevenler veya şans vermek isteyenler için gayet güzel kurtarılmış bir iş var önümüzde. Bazen tekrar eden ama idare eder seviyesinde diyebileceğimiz bulmacaları, mekanikleri, aksiyonu, sevilesi hikaye anlatımı, atmosferi ve yeni mekanları ile birlikte beni etkilemeyi başardı.

Hikayeler genellikle karada veya yeni hazırlanmış bölgelerde ve haritalarda geçiyor. İçerisinde tamamlayacağınız bulmacalar ve aksiyona gireceğiniz düşmanlar bulunmakta. Fakat yine de bulmacaların tekrarı ve aksiyonun yavanlığı beni biraz hikayeler boyunca sıktı. Güncelleme gerçekten de güzel, kötü veya oynanamaz bu ya! diyeceğiniz bir durumda değil. Ancak bildiğimiz Sea of Thieves hikayeleri veya görevlerinin üzerine fazla bir şey ekleyememiş. Kısacası sevilen korsan oyununa dev bir güncelleme gelmiş ve bu güncellemeyle birlikte yeni mekanlar, bir kaç yeni düşman tipi, silahlar ve Karayip Korsanları’ndan tanıyabileceğimiz karakterleri barındırması bazılarımızı bu güncellemeye hatta oyuna daha çok çekebileceğini düşünüyorum.

Güncelleme beş yeni hikaye yani Tall Tale barındırmakta. Bu yeni hikayelerin oyuna gelmesi beni mutlu etse de bazı ufak teknik sıkıntıları ile biraz üzdü. Fakat yine de özellikle arkadaşlarınızla yeni gelen güncellemeyle birlikte bir şans verin. Yukarıda da bahsettiğim yenilikler ile birlikte 1 – 2 gün fazla kafa yormadan oynayabileceğiniz, hoş vakit geçirebileceğiniz bir güncelleme.

Son Söz

Çok sevdiğim Sea of Thieves oyununa yeni hikayeler getiren bu güncelleme hem yeni oyuncular hem de sevenleri için güzel olmuş. Benimde arkadaşlarla girip, sakin kafayla oynayıp eğlendiğim bir güncelleme Hikaye dizisi oldu. Tekrardan Sea of Thieves’i bizlere ücretsiz bir şekilde sağlayan Microsoft’a çok teşekkürler ederiz. Şayet Game Pass sahibi iseniz oyuna ekstra ücret ödemeden erişebileceğinizi tekrar hatırlatayım.

Ayrıca Xbox Game Pass üzerinde ne oynamak istediğinizde kararsızsanız veya oyun arıyorsanız 30 oyun / seri önerdiğim yazıya da buradan ulaşabilirsiniz. Aşağıda da Pirate’s Life güncellemesi için yayınlanan oynanış videosunu bulabilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak veya satın almak isterseniz bu bağlantıdan oyunun sayfasına da ulaşabilirsiniz.

Bu makaleyi paylaş
Ad imageAd image
Takip et
Müzikle uğraşan bir yazar. gururgokcay@misternoob.com / g5buyukgokcay@gmail.com
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad imageAd image