Xbox Game Pass’de Hangi Oyunları Oynasam? – 30 Adet Oyun Önerisi

Gurur Gökçay
Gurur Gökçay
17 Dk Okuma Süresi

Microsoft’un, kütüphanesindeki 100’lerce oyuna aylık abonelik ücreti ödeyerek ulaşabildiğiniz servisi Xbox Game Pass, her geçen gün yeni oyunları bünyesine katmaya ve daha geniş kitlelere ulaşmaya devam ediyor. Bize de sağ olsunlar Xbox tarafından ücretsiz olarak Xbox Game Pass Ultimate aboneliği sağlandı.

Durum böyle olunca bizler de sizler için Game Pass sahibi iseniz veya aldığınızda denemek isteyeceğiniz hatta Game Pass aldıracak bazı oyunları liste halinde sizlere sunalım istedik. Ancak eklemediğimiz, gözden kaçan oyunlar olursa af ola. Ayrıca isterseniz serilerin, oyunların başlığına tıklayarak ilgili fragmana veya oynanış videosuna ulaşabilirsiniz.

Game Pass’i kısaca özetlemek gerekirse PC ve Xbox platformlarında aylık ücret ödeyerek kütüphanesindeki bütün oyunlara sınırsız bir şekilde erişebildiğiniz bir platform. Ayrıca Ultimate versiyonun farkından bahsetmek gerekir ise hem konsol hem PC üzerinden kullanılabilir olması. Bununla birlikte içerisinde ayrıca EA Play ve Xbox Live Gold barındırması diye özetleyebiliriz. Ayrıca Xbox Game Pass Ultimate, Microsoft’un bulut tabanlı oyun servisi XCloud’ı da barındırıyor, ancak şu an için ülkemizde kullanılamıyor. Game Pass’ten de biraz bahsettiğimize göre dilerseniz gelin listemize geçelim.

Battlefield Serisi

Battlefield 4

FPS ve yoğun savaş atmosferi dediğimizde aklımıza ilk gelen serilerden olan Battlefield serisi Xbox Game Pass (EA Play) ile birlikte bizlere sunuluyor. Seriyi hiç oynamadıysanız veya kaçırdığınız oyunları varsa Xbox Game Pass ile birlikte denemenizi tavsiye ederim. Ayrıca serinin yeni oyunu Battlefield 2042 çıkmadan önce sizler için bir ısınma olmuş olur.

A Plague Tale: Innocence

a plague tale innocence

A Plague Tale Innocence, büyük bütçeli bir yapım olmasa da yapmak istediği işi gayet güzel kurtaran, hikayesiyle sizi etkileyebilecek 1300’lü yılların Fransa’sında veba dönemini konu alan basit ama tatmin edici mekanikleriyle kaçırılmayacak gayet güzel bir yapım. Game Pass sahibiyseniz kesinlikle denemenizi tavsiye ederim. Hazır 2. oyununda duyurusu tazeyken seriye Game Pass ile giriş yapabilirsiniz.

A Way Out

a way out 3

A Way Out, Hazelight Stuidos’un geliştirdiği split screen – co-op yani bölünmüş ekran olarak arkadaşınızla oynayabileceğiniz bir aksiyon macera oyunu. Tek başınıza bile oynasanız gayet tatmin edici aksiyon sekanslarına yer veren a way out, arkadaşınızla birlikte oynayınca daha eğlenceli yer yerde komik sekanslara yer veriyor. Ayrıca bir o kadarda hikayesiyle duygusal bir hal alıyor. Oyunun hikayesini tanımlamak gerekirse bir nedenden dolayı atıldıkları hapishaneden kaçmak için anlaşan iki kişiyi konu alıyor ancak olaylar sarpa sarıyor. Fakat şunu da belirtmek isterim oyunda bir matchmaking sistemi yani yabancı bir oyuncuyla eşleşme olayı bulunmuyor. Ancak 1 kişi oyuna Game Pass (EA play) üzerinden sahipse diğer arkadaş “a way out friend pass” eşliğinde oyunu ücretsiz oynayabiliyor. Bu nedenle A way out, Game Pass aldırabilecek bir oyun diyebilirim.

Crusader Kings 3

Crusader Kings III çıkış tarihi

Crusader kings 3, Paradox Interactive’in geliştirdiği bir rol yapma strateji oyunudur. Seçtiğiniz ülkede oyuna başlayarak ve karakterinizle istediğiniz yolu izleyerek ilerlemeye çalışıyorsunuz. Kimi zaman entrika yolunu kimi zamanda kaba kuvvet kullanarak şanınıza şan katacağınız klasik strateji oyunlarının üstüne ayrıyeten rol yapma ögelerini ekleyerek strateji oyunu kavramını bambaşka bir yere taşıyor. Crusader kings 3’ü strateji sevmeseniz dahi tavsiye edebilirim çünkü ben bile strateji oyunlarından fazla haz etmesem de beni koltuğuma çivilemeyi başarmıştı. Game Pass ile göz atmak isteyebileceğiniz kaliteli oyunlardan biri.

Crysis Serisi

crysis remastered ertelendi 1

Crysis serisini fazla anlatmama gerek yok diye düşünüyorum. Yerli kardeşlerin geliştirdiği Türkçe dublaj bir aksiyon Fps oyunu. Sizi Hikayesiyle ve eski de olsa hala taş gibi duran grafikleriyle etkileyebilecek olan bu aksiyon Fps serisini Game Pass (EA play) üzerinden değerlendirebilirsiniz.

Control

Control Ultimate Edition

Evet biliyorum, Control Epic Games üzerinden 1 hafta boyunca ücretsiz dağıtıldı. Fakat bir şekilde alamayanlar, fırsatı kaçıranlar olduğunu da biliyorum. Bu yüzden Epic fırsatını kaçıranlara Game Pass fırsatıyla oynamayı tavsiye ediyorum. Tps kamera açısıyla oynadığımız, ortalama bir hikayeye sahip, atmosferi ve özellikle uçup kaçabileceğiniz aksiyonuyla geçen yılların “gayet güzel” diye nitelendirebileceğimiz yapımlardan biri Control.

Dead Space Serisi

dead space

Dead Space serisi her ne kadar eski olsa da ilk oyunu dahi günümüzde taş gibi duruyor. Karakterin ağır hareket etmesi, düşmanların uzuvlara sıkılarak öldürülmesi gibi günümüzde biraz daha alışılmışın dışında mekaniklere yer veren Dead Space serisi, korku ve aksiyonun bir arada gördüğümüz oyunların azalmasıyla günümüzde oynamayanlar için altın değerinde diyebilirim. Korku severim ama aksiyon sossuz yapamam diyorsanız, seriyi Game Pass (EA play) üzerinden kesinlikle değerlendirmelisiniz. Ayrıca yakında bir Dead Space devam oyunu veya yeniden yapım yani Remake duyurusu geleceği hakkında söylentiler varken seri dikkatinizi çektiyse bir giriş yapın derim.

Dishonored Serisi

Dishonored vampir

Arkane Stuidos tarafından geliştirilen Dishonored serisi, birinci şahıs bakış açısına sahip aksiyon macera türünde olan, hikayesiyle ve Bioshock tarzı özel güç kullanımıyla sizleri etkileyebilecek mekaniklere sahip oynamadıysanız kesinlikle Game Pass ile şans verilesi serilerden bir tanesi diyebilirim. Aynı zamanda yine Arkane Studios tarafından geliştiren Dishonored benzeri aksiyona sahip Deathloop’un 14 Eylül tarihinde çıkış yapacağını belirtmek istiyorum.

Desperados 3

desperados3

Desperados 3, eski serilerden Commandos benzeri bir gerçek zamanlı Strateji taktik oyunu. Çok fazla hikaye beklemeyeceğiniz fakat bölüm tasarımları ve strateji türünde ortaya koyduğu işle size gayet güzel zamanlar geçirtebilir. Fiyatının pahalı olması yine denemek isteyenleri Game Pass Fırsatına sürüklüyor. Bu nedenle oyunu merak ediyorsanız Game Pass ile bir şans vermelisiniz.

Doom Eternal

doom eternal genişleme

Karşınızda Game Pass’in enlerinden biri Doom Eternal. İblislerle dolu bir evrende bir avcı ve sürüsüne bereket av yani iblis var desem ve bu evrendeki avcıda sizsiniz desem? eğer dikkatinizi çektiyse sizi Doom Eternal’ın saf, hızlı ve tatmin edici aksiyonunu oynamaya Game Pass Fırsatına doğru alalım. Oyunun Fiyatı biraz fazla fakat Game Pass ile birlikte bu aksiyon dolusu oyunu kaçırmayın derim.

Fallout Serisi

fallout 76

Bethesda’nın Klasik kıyamet sonrası bir dünyada geçen efsane aksiyon Rpg serisinden biri Fallout serisi. Daha önce oynamadıysanız aksiyon ve Rpg türündeki oyunları seviyorsanız kesinlikle Game Pass ile seriye girmenizi tavsiye ederim. Özellikle Obsidian Entertainment’ın geliştirdiği Fallout New Vegas oyununu öneriyorum vuruş hissi gibi ögeler biraz zayıf fakat Rpg tarafı diğer oyunlara nazaran daha kuvvetli olduğunu söyleyebilirim.

Elder scrolls Serisi

the elder scrolls

6. oyununu dört gözle beklediğimiz, 5. oyun olan Skyrim’in neredeyse çıkmadığı platform kalmayan Bethesda’nın sevilen eski dönemlerde geçen güzide Akiyon – rpg serisine Game Pass fırsatıyla oynamadıysanız ve dikkatinizi çektiyse kesinlikle seriye girmenizi, başlamanızı öneriyorum. Tekrar oynamak istiyorsanız veya eski oyunları kaçırdıysanız seriye Game Pass ile birlikte tekrar şans verin pişman olmazsınız.

Gears 5

gears 5

Gears of War 5 geçtiğimiz yılların en iyi saf aksiyonlarından biriydi diyebilirim. Oyunun fiyatı Steam üzerinden de uygun. Fakat tabii ki yinede Game Pass ile oynamanızı tavsiye ediyorum. Gears of war 5 kendini belli eden, farkını ortaya koyan hikayesiyle ve yıllardır aradığımız tatta olan saf aksiyonuyla Game Pass ile denemeye değer bir yapım. Umarız ilerde bir devam oyunu da görürüz.

Hellblade Senua’s Sacrifice

Hellblade Senua

Hellblade, oyun sektörü içerisindeki en özgün ve özel işlerden bir tanesi. Özellikle ses dizaynının 3D bir şekilde bizlere sunulması oyunu en özel kılan teknik unsurlardan bir tanesi. Bunların dışında tabii ki oyunun atmosferi ve özellikle hikayesi gayet güzel. Bulmacalar yer yer sıksa da yeterli olduğunu söyleyebilirim. Fakat oyunun aksiyonu biraz zayıf. Yine de Game Pass ile birlikte kesinlikle göz atmanız gereken oyunlardan bir tanesidir Hellblade Senua’s Sacrifice.

Mass Effect Serisi

mass effect legendary

Bioware’in sevilen bilim kurgu aksiyon Rpg serisi olan Mass Effect serisini oynamadıysanız kesinlikle içerisinde kaybolacağınız bu uzun macerayı Game Pass ile denemenizi tavsiye ediyorum. Remaster versiyonu henüz Game Pass içersin de bulunmuyor. Fakat eski oyunların bazı eksikleri olsa da hala taş gibi ve kendini oynattığını söyleyebilirim. Sırf hikayesi, karakterleri ve Rpg ögeleri için dahi kendini oynatabilen bir seridir Mass Effect serisi. Game Pass ile bir göz atın derim. Ayrıca isterseniz Mass Effect Legendary Edition incelememize buradan ulaşabilirsiniz.

Katana Zero

katana zero

Katana Zero, tıpkı Hotline Miami gibi hızlı ve düşmanın veya sizin birbirinizi tek hasarda indirdiğiniz bir aksiyon yapısına sahip. Gerek hikayesi gerek sanat ve bölüm tasarımı olsun gayet keyifli ve güzel bir oyun diyebilirim katana Zero için. Basit ama kaliteli bir oyun arıyorsanız ve Game Pass sahibiyseniz kesinlikle şans verin derim.

Resident Evil 7

resident evil 7

Hayatta kalma korku dediğimizde ilk aklımıza gelen serilerden olan Resident Evil serisinin 7. oyunu Game Pass’te bulunuyorken listeye eklememek olmazdı doğrusu. Klasik serinin 7. oyun ile birlikte Ethan Winters hikayesine 1. şahıs bakış açısı ile tanık olduğumuz yer yer gerildiğimiz, mermi saydığımız yer yerde bulmacaları ve hafif gerilimli keşif unsurlarıyla Resident Evil 7, Game Pass sahibiyseniz kesinlikle denemeniz gereken oyunlardan biri. Ayrıca Ethan Winters hikayesinin devamını konu alan Resident Evil Village incelememize buradan ulaşabilirsiniz.

Star Wars Jedi Fallen Order

Star Wars Jedi Fallen Order EA Playe

Namıdiğer EA’e ders niteliğinde olan hikayeli oyunların hala sattığının kendi ellerinden çıkan kanıtları diyebileceğimiz Jedi Fallen Order, Respawn Entertainment tarafından geliştirilen bir aksiyon macera Star Wars oyunudur. Ortalama bir hikayeye sahip atmosferi, aksiyonu ve özel güç yani force kullanımı yeteri kadar iyi diyebileceğimiz ortalama 15-20 saat arası süren günümüzde bulunmaz bir Star Wars macerası. Özellikle Game Pass alıp EA play üzerinden kesinlikle denemenizi tavsiye ediyorum.

Subnautica

subnautica mn

Subnautica, çoğunlukla su altında geçen bir hayatta kalma macera oyunu. Su altını keşfederken aynı zamanda hayatta kalmaya çalışacağınız, atmosferine kapılıp gideceğiniz yeri geldiğinde kendi su altı aracınızı ve üssünüzü inşa edeceğiniz eşi benzeri bulunmaz deneyimlerden biri. Game Pass sahibiyseniz veya Game Pass alacaksanız bir göz atın derim.

The Outer Worlds

the outer worlds 2

The Outer Worlds, Obsidian Entertainment tarafından geliştirilen bir açık dünya aksiyon Rpg oyunudur. Ufak tefek eksikleri olsa da Game Pass ile bir deneyin derim hazır 2. oyun ve Bethesda’nın yeni uzay rpg’si olan Starfield’da yoldayken Game Pass sahibiyseniz bakılası oyunlardan biridir The Outer Worlds.

The Evil Within Serisi

The Evil Within

Resident Evil ve Dead Space benzeri bir hayatta kalma korku oyunu daha. Evil Within diğer benzeri serilere göre biraz daha pasif kalsa da parlayamamış, parlamayı bekleyen sönmüş bir seri. Fakat bu demek değil ki oyun diğer serilere nazaran kötü, tam tersi yer yer türüne göre daha iyi işler başarmış aksiyonu da fena olmayan şans verilesi serilerden birisi. Game Pass sahibiyseniz bir göz atın derim.

The Long Dark

TheLongDark

The long Dark, soğukta hayatta kalma temalı ve bu temayı iliklerimize kadar hissettiren atmosferi ve ses dizaynı ile eksikleri olsa da hayatta kalma seviyorsanız Game Pass ile bir şans verin derim. Oyun 5 bölümden oluşuyor ve henüz sadece 3 bölümü bulunmakta ve diğer bölümlerde ilerde paylaşılacak. Fakat şimdiden hikaye bitmese de 3 bölüm bile yeteri kadar uzun diyebilirim.

Titanfall 2

Titanfall 2

Bir aksiyon Fps oyunu daha.  Titanfall 2, hikayesiyle sizi etkileyebilecek aksiyon ve platform unsurlarıyla gayet başarılı bir yapım. Game Pass sahibiyseniz kesinlikle EA play üzerinden şans verin. En azından hikayesinin veya aksiyon sekanslarının sizi tatmin edeceğini umuyorum.

Wolfenstein Serisi

wolfenstein

Machine Games tarafından geliştirilen Wolfenstein serisi, Düz aksiyon Fps dediğimizde ilk aklımıza gelen serilerden biri diye düşünüyorum. Wolfenstein oldukça güzel ve köklü bir seri. Aksiyon ve Fps ikilisini seviyorsanız Wolfenstein serisine Game Pass fırsatıyla başlayabilirsiniz

Yakuza Serisi

Yakuza Like a Dragon Icin Inceleme Puanlari

Yakuza serisi, Önceden erişilmesi ve ulaşılması zor olan uzak doğu mafya temalı bir aksiyon serisidir Yakuza serisi. Uzak doğu kültürünü, çevresini severim ve aksiyonsuz da yapamam diyorsanız Yakuza serisi bazı oyunları Remaster şeklinde Game Pass üzerinden kolayca erişip oynayabilirsiniz. Üstelik fiyatı pahalı olan sıra tabanlı olan serinin son oyunu Yakuza Like a Dragon’da Game Pass içerisinde yer almakta. Dikkatinizi çekerse kaçırmayın, bir şans tanıyın derim bu seriye.

Undertale

undertale chapter 2

Tek kişinin geliştirdiği çapına göre bir şaheser. Undertale, karakterleri, hikayesi ve bullet hell oynanış mekanikleriyle gayet etkileyici ve kendine hayran bırakan bir iş ortaya sunuyor. Özellikle bölüm tasarımlarıyla sizi sürekli merak üzerinde tutması ve hazırlıksız yakalaması oyunu özel kılan unsurlardan bir tanesi. Sistem yakmaması, düşük sistem istemesi de cabası.

World War Z

World War Z

Arkadaşlarınızla girip sürüsüne bereket üstünüze doğru koşan zombi sürülerini temizleyerek ilerlediğiniz bir yapıya sahip olan World War Z, Game Pass ile birlikte arkadaşlarınızla değerlendirilebilirsiniz.

Super Hot

3.gün ücretsiz oyunu superhot

Basit gibi gözükse de gayet eğlenceli bir mekaniğe sahip Super Hot. Zamanı ileri ve geri sararak düşmanlarınızı indirdiğiniz fakat en ufak hatada tek hasarda öldüğünüz eşi benzeri bulunmaz pekte uzun olmayan Game Pass ile çıtır çerezlik deneyebileceğiniz bir yapım. Game Pass sahibiyseniz bir boşlukta şans verin pişman olmazsınız diye düşünüyorum.

Sea of Thieves

king of seas sistem gereksinimleri

Anlatmaya gerek yok Rare tarafından geliştirilen Online bir korsan oyunu. Arkadaşlarınızla oynarken eğleneceğiniz yağma yapacağınız diğer oyuncularla çarpışacağınız çeşitli görevler yaparak ilerleyeceğiniz mükemmel bir deneyim. Sık sık gelen güncellemelerle de oyun taze tutulması sağlanıyor. Arkadaşlarınızla kesinlikle Game Pass üzerinden denemenizi tavsiye ederim.

Need For Speed Serisi

needforspeed

Evet listemizde Forza serisi yok. Fakat onun yanı sıra değerlendirebileceğiniz Need For speed serisi var. Forza Game Pass’in vazgeçilmezi ve enlerinden olduğundan listeye eklemedim. Fakat eski yıllarda gönüllerimize taht kuran şimdi eski şaşalı günlerinde olmasa da araba yarışı olarak gayet güzel işler çıkaran bu Arcade araba yarışı serisini Forza alternatifi olarak Game Pass sahibiyseniz EA Play üzerinden değerlendirebilirsiniz.

Listemiz bu kadardı, umarım beğenmişsinizdir. Ekleyemediğimiz veya gözden kaçan oyunlar olmuş olabilir, olduysa kusura bakmayın. Tekrardan Game Pass Ultimate’i bizlere sağlayan Microsoft ve Xbox’a teşekkür ederiz. Game Pass gerçekten günümüz şartlarında özellikle biz Türk oyuncular için bulunmaz, kaçırılmaz bir fırsat.

Xbox Game Pass Ultimate fiyatı tüm platformlarda aylık 44.99 TL’den, konsol fiyatı EA play ve Xbox Gold hariç aylık 29.99 TL’den, PC fiyatı ise EA Play dahil ve Xbox Live Gold hariç aylık 29.99 TL’den satılmakta. Dilerseniz buradan paketlere ve fiyatlara ayrıntılı bir şekilde bakabilirsiniz.

Bu makaleyi paylaş
Ad imageAd image
Takip et
Müzikle uğraşan bir yazar. gururgokcay@misternoob.com / g5buyukgokcay@gmail.com
1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad imageAd image