Oyun Dünyası’nın Kaderini Değiştirmiş Oyun Serileri

Hüseyin Oğuz
Hüseyin Oğuz
3 Dk Okuma Süresi

Oyun Dünyası’nın Kaderini Değiştirmiş Oyun Serileri

Gerçek şu ki her oyun başka bir oyundan ilham almıştır. Örneğin günümüzde birçok kopyası bulunan Minecraft bile tamamen orijinal bir fikir değildir. Sadece zincire bir halka ekleyen yani yeni bir mekanik ya da grafik güncellemesi getiren oyunlar diğerlerinden ayrılır. Peki hiç düşündünüz mü ilk fikir kimden çıkıyor ? Bu yazımızda oyun dünyasına o büyük patlamayı getiren zinciri başlatan, birçok oyuna öncülük etmiş oyunlara göz atacağız.

1.Doom

İlk olarak 1993 yılında karşımıza çıkan Doom zindanda dolaşarak odalarda karşınıza çıkan düşmanları öldürmek üzerine kurulu bir FPS oyunudur. Henüz yeni yeni First Person Shooter türünün çıkmaya başladığı dönemde türünün en iyi ve stabil temsilcisi olarak bilinir. Dönemi için kalite sınırını belirlemiştir.

2.Call of Duty

İlk Call of Duty 9 Ekim 2003 çıkışını gerçekleştirdi. Onu bu zamanki popüler oyun serisi haline getiren yönü ise harika sinamatik hikaye sunumuydu. Doom’un öncüsü olduğu FPS akımı iyice yaygınlaşmaya başladığı yıllarda Infinity Ward aksiyon filmlerine taş çıkaracak ara sahneler ve şahane bir hikaye ile ortaya bir oyun koydu ki günümüzde bile en popüler shooter serilerinden biri.

3.Half-Life

Her yeni oyunu ile kaliteyi zirveye çıkaran, standartları belirleyen bir oyun daha. Call of Duty’nin aksine hikayeyi sinamatik ve ara sahneye dayandırmadan anlatan oyun ilk çıktığı zaman oyunları epey şaşırtmıştı. 2. oyun ile ekledikleri fizik motoru ve gravity gun ise seriyi iyice akıllara kazımıştı. Keza son oyun Alyx’i de biliyorsunuz VR için kayda değer sayılı oyunlardan.

4.Super Meat Boy

Oyun dünyasının iyice firmaların eline geçtiği bir dönemde adete parlayan oyun, oyunculara alternatif sunmuştu. Bağımsız oyunları başlatması haricinde eklediği platform mekanikleri günümüzdeki oyunlara da örnek olmuştur. Ayrıca Bağımsız Oyun Önerileri yazımıza bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

5.Halo

PC’de FPS oyunları iyice oturmuştu lakin konsollar için aynı şey geçerli değildi. Halo ise konsollarda FPS oynanmaz imajını yıkarak bir numaraya oturdu. Halo’nun getirdiği kontrol şeması günümüzde bile kullanılır. Zaten kendisi Microsoft Xbox’ın en değerli markalarından biri.

6.The Elder Scrolls

İlk olarak sadece zindanlar olarak tasarlanan oyun zaman içinde açık dünya RPG’ye doğru çekildi. Çıktığı dönemde RPG elementleri ve daha önce görülmemiş kadar dolu ve büyük açık dünyası ile oyuncuları cezbetmişti.

7.FarCry

Aslen Türk kökenli kardeşlerin yaptığı oyun günümüzdeki oyunlara oldukça fazla örnek oldu. Harika bir hikaye sunuyordu ama o hikayeyi siz yönetiyordunuz. Oyun sizi bir adaya atıyordu ve geri kalan sizde. Yani Sandbox türünün ilk temsilcilerinden. Günümüzde birçok oyun kendini bu tarafa çekip oynanış süresini uzatmaya çalışıyor. Ayrıca Sandbox Türünde Oyun Tavsiyeleri yazımıza bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Evet listede bu kadar. Listeye kesin eklenmeli dediğiniz oyun serisi varsa önerileriniz yorumlarda bekliyoruz.

Bu makaleyi paylaş
Takip et
Ben, uykusunda yazan adam henüz daha uyanmadım.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir