Sony, Xbox Game Pass’e Rakip Çıkartıyor!

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
2 Dk Okuma Süresi

Geçtiğimiz vakitlerde eski Sony CEO’sunun Xbox Game Pass’in sürdürülebilir olduğuna inanmadığına yönelik açıklamaları artık boşuna tüketilen bir nefes misali çünkü Sony, radikal bir karar alarak Xbox Game Pass’e karşı bir rakip çıkartacağını göstermiş oldu.

Bloomberg’in gördüğü belgelere göre şimdilik Spartacus kod isimli üyelik servisi, Sony’nin PS Plus ve PS Now servislerini bir araya getirecek ve iki ayrı markalaşmayı aşamalı olarak kaldıracak. Gelecek baharda hizmete girmesi beklenen bu servisin PS4 ve PS5’te kullanılabileceği düşünülüyor.

Xbox Game Pass’e rakip olan Spartacus nasıl işleyecek?

Üç farklı ödeme seviyesine sahip olması planlanan Spartacus’un ilk aşaması PS Plus avantajlarını yani çevrimiçi oynama ve ücretsiz aylık oyunları kapsarken ikinci aşaması ise Microsoft’un Game Pass’ine benzer olarak oynaması ücretsiz oyunlardan oluşan bir katalog içerecek. Üçüncü aşama ise uzatılmış demolar, oyun yayını ve PS1, PS2, PS3 ve PSP oyunlarını içeren bir kütüphaneyi gösterecek.

sonygamepass

PlayStation henüz Bloomberg’e karşı bir yorumda bulunmasa da Sony’nin Microsoft’un gün geçtikçe artan başarı modelini benimsememesi için hiçbir engeli yok gibi duruyor. 2017’de başlayan ve o günden bugüne toplamda 18 milyondan fazla kullanıcıyı bünyesine çeken Xbox Game Pass, halen daha aylık değişen oyunları ve içerdiği katalog ile oyun severleri cezbetmeye devam ediyor.

Daha önce Xbox’ın modelinin kendileriyle uyuşmadığını defalarca söyleyen Sony, rakibine benzer olarak farklı bir abonelik sistemi benimseyeceğinin de altını çiziyor. Nitekim GI.biz’e de konuşan SIE CEO’su Jim Ryan, abonelik tipi bir modelin PlayStation Studios için sürdürülemez olacağını çünkü birinci taraf oyun bütçelerinin genellikle “100 milyon doların üzerine çıktığını” söylüyordu.

 

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir