Star Wars: Eclipse İle İlgili Yeni Bilgiler Sızdırıldı

Ömer Sefa Taşkın
Ömer Sefa Taşkın - Yazar
3 Dk Okuma Süresi

The Game Awards 2021’de duyurulduğundan beri çeşitli sızıntı haberlerini yapmış olsak da Star Wars: Eclipse, resmi açıklama anlamında hala bir yol alabilmiş değil. Oyunlar ile ilgili twitterda pek çok sızıntı haberleri ile tanınan AccountNGT adlı twitter kullanıcısı, Quantic Dream’in Star Wars: Eclipse’si ile ilgili yeni sızıntılar paylaştı. Paylaşılan bu tweet serisinin en ilginç kısmı ise Star Wars: Eclipse’nin, Naughty Dog’un The Last of Us’ından esinleniyor olması.

Verilen bilgilere göre hikayesel dönem olarak High Republic’de geçecek oyunun tarzı, Aksiyon-Macera türünde olacak. Ayrıca oyunun açık dünyaya sahip olacağı ve oynanış bakımından Jedi: Fallen Order’a benzeyeceği söyleniyor. Ancak oyunun hikayesinin hala yazılma aşamasında olduğunu ve Montreal ekibinin The Last of Us’tan ilham alarak farklı oyun prototipleri üzerinde çalıştığını düşünürsek, erken aşamada olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Star Wars Eclipse

Oyunun geliştirme süreci Quantic Dream’in iki farklı stüdyosu tarafından devam eden oyunun sinematik, hikaye, seviye sanatı(level art) ve oyun motoru, Fransa’da bulunan Quantic Dream Paris stüdyosunda geliştirilirken, Kanada’da bulunan Quantic Dream Montreal stüdyosu da oyunun çok oyunculu, oynanış ve seviye tasarımı özellikleri üzerine çalışıyor. 

Her ne kadar oyun 2021’in erken safhalarından itibaren geliştirilmeye başlansa da, oyun motoru ile oyunun aynı dönemde geliştirilmesi, geliştirme aşamaları gerçekten karmaşıklaşabiliyor ki bu tarz bir oyun geliştirme sisteminin bize en yakın örneği Mount and Blade II: Bannerlord’dur. TaleWords bu tarz bir eşgeliştirmeli bir sistemle çalışarak serinin ikinci oyununu ancak 9 senede çıkarabilmişti. Quantic Dream’in imkanlarının çok daha fazla olduğunu biliyor olsak da şirket hala personel bulmakta zorlanıyor. 

AccNGT’nin tweet dizisinde sızdırdığı bir diğer bilgiye göre de Quantic Dream’in Paris geliştirme ekibinin tamamı, Star Wars: Eclipse üzerinde çalışmıyor. Bu da daha önce haberini yaptığımız gibi, Star Wars: Eclipse’nin, Quantic Dream’in öncelik verdiği bir oyun olmadığının bir diğer işareti olarak görünüyor.

https://twitter.com/accngt/status/1487462264819048451

Quantic Dream’in The Game Awards’ta söylediği gibi; “Oyun, Quantic Dream’in derinden dallara ayrılan anlatılar sunma konusundaki uzmanlığı üzerine inşa edilecek ve halihazırda kurulmuş olan beğenilerinin ötesine geçecek. Her kararın hikayenin gidişatı üzerinde dramatik bir etkisi olabileceğinden, oyuncunun seçimleri deneyimin merkezinde olacak.”

Oyunun ne zaman çıkacağı hakkında elimizde net bir bilgi yok fakat biliyoruz ki Star Wars: Eclipse, PC ve konsollara gelecek. Quantic Dream verdiği her sözü tutabilecek mi ? bunu bize zaman gösterecek.

Star Wars: Eclipse Sinematik Duyuru Fragmanı

Bu makaleyi paylaş
Tam zamanlı çamaşır makinesi, yarı zamanlı MisteRNOOB'ta yazar.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir