Starfield, Skyrim, Elder Scrolls 6… Todd Howard Reddit AMA’sında Neler Söyledi?

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
4 Dk Okuma Süresi

Fallout ve Skyrim gibi markaların bugünkü hallerine ulaşmasına öncülük eden yapımcı Todd Howard, geçtiğimiz hafta Elder Scrolls’un 10. yıl şerefine bir Reddit AMA’sına katılmıştı. Peki ona yöneltilen sorular neydi ve Howard, özellikle de geliştirilmekte olan oyunlar hakkında neler dedi?

Todd Howard Elder Scrolls ve diğer oyunlar hakkında ne konuştu?

Öncelikle soruların büyük bir çoğunluğu şaşırtıcı derecede Skyrim yerine The Elder Scrolls 6 hakkındaydı.  Oyun severler, beşinci oyunun yeni bir versiyonu çıkması bir yana şimdiden yeni yapımı görmek için can atıyorlar. Hayranlar arasında Howard’ın oğlu da var tabii.

TES6 hakkında herhangi bir gelişme olup olmadığını soran kullanıcılara Howard, Babalar Günü’nde kendisine gelen komik bir hediyeden bahsetti. Öyle ki anlattığına göre oğlu ona, “Sen harika bir babasın ama TES6 nerede?” yazılı bir kart hediye etmiş. İnan biz de senin kadar merak içindeyiz ama Howard, IGN ile yaptığı bir röportajda oyunun 2026’dan önce çıkış yapamayacağını göstermiş. Sonuçta Starfield’ın Kasım 2022’de çıkış yapacağını düşünürsek TES6’nın da en az bir dört veya beş senesinin olmasını tahmin etmek roket bilimi değil. Eh, en azından Fallout 5’i de 2030’da görürüz!

Fallout dedik, madem onla devam edelim. Bir Reddit kullanıcısı, Fallout 4 dosyalarında bulunan bir su altı sığınağı olan Vault 120’nin orijinal planlarını ve neden oyuna aktarılmadığını sordu. O da çok kısa şekilde ile “kesilmiş, talihsiz bir içerik; BioShock tarzı bir Vault ve dışında yaşayan devasa bir ahtapot”  ifadelerini kullandı. Ahtapot karşısında Speech yeteneğini mi kullanacaktık yoksa su altında muazzam bir savaş mı görecektik? Başka bir AMA’ya mı kaldık?

Howard, son olarak Bethesda’nın en yeni oyunu olan Starfield hakkında da bilgiler verdi. Herhangi bir oynanış detayıyla ilgili ipucu vermese de yapım hakkında şu cümleleri kullandı:

“Önümüzdeki yaz sadece göstermeyi tercih ediyoruz. Şu anda oyun içi fragmanda gördüklerinizden ilerliyoruz ve bundan da memnunuz.”

Önümüzdeki yazdan kasıt, eğer E3 2022 etkinliği ise yine kabul edilebilir bir tarih olduğunu söylemekte yarar var. Geçtiğimiz E3’te oyun içi fragmanı gördükten sonra neden bir sonraki yayında oynanış fragmanı görmeyelim ki? Unutmadan söyleyelim,  Starfield’ın tamamıyla mod kurulumlarına açık olacağı ve modları destekleyeceği de yine kendisi tarafından doğrulandı.

Tabii ki etkinliğin ana konusu olan The Elder Scrolls V: Skyrim de gerektiği yerlerde anıldı. Howard’a Skyrim’in güçlü olduğu ve bugünlere gelebilmesinin ardında “oyuncunun kendisini ifade etmek için zorluk yaşamadığını” ve bunu yaparken de “milyonlarca yol” sunduğunu belirtti.

skyrim

Howard için elbet tarihi bir gün ama bugün de The Elder Scrolls V: Skyrim Anniversary Edition’un çıkış tarihi olarak takvimlerdeki yerini aldı. 10. yıl dönümünü kutlayan marka ve yapım için bir de çıkış fragmanı yayınladı. Oyunun kendisinin yanında ek hikaye, hayatta kalma modu ve balıkçılık gibi özellikler de içeren Anniversary Edition Yükseltmesi 99 TL, kendisi ise 249 TL’ye satılıyor.

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir