Starfield’ın Geliştiricisi Bethesda Bir Soru Cevap Etkinliği Gerçekleştirdi, Oyuna Dair Yeni Detaylar Ortaya Çıktı

Bethesda geliştirici koltuğunda olduğu Starfield üzerine bir soru cevap etkinliği geliştirdi ve tam 16 soruya cevap verdi.

Berke Sönmez
Berke Sönmez - Editör
8 Dk Okuma Süresi

2023 yılı şimdiye değin pek çok büyük ve ses getiren oyuna sahip olmasıyla 2018 ile kıyaslanıyor. Yılın üçte biri henüz geride kalmışken çıkış yapması heyecanla beklenen yapım sayısı bir hayli fazla. Bunları örneklendirecek olursak Assassin’s Creed Mirage, Alan Wake 2 ve konsol savaşlarının taraflarının en büyük kozları Marvel’s Spider-Man 2 karşısında ise Starfield diyebiliriz.

Xbox tarafının gerçekleştirmiş olduğu rekor satın alım, oyun sektöründe oldukça sesin yanı sıra tartışmayı da beraberinde getirmişti. Ülkelerin rekabet kurumları bunu tekelleşme tehdidi olarak görmüş ve Microsoft’a pürüzler çıkarmıştı hatırlayacağınız üzere. Neticede Xbox elini yeniden güçlendirmek adına birtakım adımlar atmıştı.

Xbox’ın belki de bu rekabete yeniden dahil olmasını sağlayacak en yakın tarihli oyun Starfield olarak görülüyor. Oyunun çıkış tarihinin yaklaşmasıyla beraber oyundan bilgi bombardımanına tutulduğumuz şu günlerde bir de soru cevap etkinliği gerçekleşti. Discord üzerinden gerçekleşen soru cevap etkinliği tam olarak 16 soruya cevap getirdi.

Starfield geliştirici soru cevap etkinliğinde ne gibi bilgiler edindik?

Baş görev tasarımcısı Will Shen ve baş oyun tasarımcısı olarak görev yapan Emil Pagliarulo sunuculuğunca gerçekleşen etkinlikte; mülk sahibi olmak, suç sistemi, oyunda yer alacak zaman döngüsü ve dahası hakkında sorulara cevaplar verildi.

Haydi gelin daha fazla oyalanmadan yeni detaylarımıza bir göz atalım.

Mülk sahibi olmak

Starfield’ın sahip olduğu devasa şehirlerde sokakta yatacak halimiz veya sürekli gemide konaklayacak halimiz yoktu herhalde. Arada bir eve gitmek gerekiyor. Starfield’de mülk sahibi olabiliyor olmanızsa bunu mümkün kılacak. Bazı yerleri satın almanız gerecekken bazılarınınsa belirli görevler karşılığında ödül olarak verileceği bilgisi paylaşıldı.

Starfield

İşlediğimiz suçların bir karşılığı olacak mı?

Her ne kadar ahlaklı ve iyi bir insan olmayı hedeflesek de oyunlarda arada bir bu değerlerden ödün vermenin zararı olmaz. Lakin Starfield’da bunu gerçekleştirmek isterseniz birtakım sonuçları da göz önünde bulundurmanız gerekecek.

Yakalandığınız takdirde hapse atılmak, cezanızın maddi karşılığını ödemek veya direnmek seçeneklerinizden birkaçı olacak. Fütüristik temadaki bir evrende suç ve cezaların da bu temada sırıtmaması üzerine çalışıldığı söylendi. Bu suç ceza sisteminin Skyrim’dekine benzer olduğu bilgisi de verildi.

Starfield

Kan bağımız olan kişilerin bize benzerliği

Oyunda yer alacak Kid Stuff özelliği sayesinde anne ve babamızı ziyaret edebileceğiz. Bu özelliğin tüm detayları henüz açıklanmasa da her hafta %2’lik bir para kesintisi yapacağı bilinmekte.

Ailemizin bize benzeyip benzemeyeceği oluşturduğumuz karaktere göre değişecek mi acaba sorusu, oyuncuların kafasında yer edinmiş olmalı ki geliştiriciye yönelttiler. Her karaktere göre ailenin de değişeceği bilgisi verildi. Hatta bu rol üzerine çalışılan aktörlerin oyuncuları epey şaşırtacağı ve memnun edeceği söylendi.

Önceki Bethesda oyunlarını oynamaya gerek var mı, oynamamış biri nelere dikkat etmeli?

Bethesda’nın oyunlarını oynanabilir birer yapım olarak değil de yaşanılacak, deneyim edilecek bir evren olarak gördüğü pekala bilinmekte. Bu yüzden kendi karakterimizi, kendi hikayemizi ve elbette kendi arka plan hikayemizi oluşturmamız beklenmekte. Neticede bu denli büyük bir rol yapma oyununun tadı en iyi o şekilde çıkar. Nasıl diliyorsak ister hızlı ister yavaş tamamen oyuncunun takdirinde. Starfield’da bulunan yetenek ve arka plan hikayesi oluşturma kısımları ise bunu tamamen desteklemekte.

Starfield

Kaçakçılık ve püf noktaları

Starfield’ın kendi içerisinde işleyen bir ekonomisinin olacağı bekleniyordu fakat sabit olmasıyla ufak bir hayal kırıklığına sebep oldu. Lakin bazı eşyaların fiyatının yeteneklerimize göre değişkenlik göstereceği bir nebze de olsa tolere edici.

İşin can alıcı noktası kaçakçılığa gelecek olursak bu şekilde edinebileceğimiz eşyaların bazıları kaçak (Contraband) olarak nitelendiriliyor ve doğal olarak satışı illegal. Bu eşyaları sınır güvenliklerinden özel modüller ile saklayarak geçirmeniz gerekmekte. Bunların fiyatlarının da değerlerine oranla olacağı aşikar.

Starfield

Birden fazla gruba dahil olmak ne denli işlevsel?

Grupların sunmuş olduğu görev dizileri birbirinden bağımsız olarak tamamlanabilecek. Birbirine düşman iki grup arasındaki bir görevde karşı tarafa sızmanız istenirken ihanet edip etmemek veya ne zaman ihanet etmekse sizin elinizde.

Mürettebat sınırı, maaşları ve yetenekleri

20’nin üstünde isimlendirilmiş karakteri mürettebatımıza dahil etmek mümkün. Bunlardan dördü seçkin olup daha geniş çapta bir geçmişe ve görev dizisine sahip olacak. Ayrıca yanınızda gezdirip bir şeyler taşıtarak amelelik de yaptırabileceksiniz kendilerine, nihayetinde seçkin olmanın bedelini ödemeleri gerekmez mi?

Starfield maaş noktasında normalin aksini tercih ediyor. Oyuncular tarafından belli bir aralıkla ödenen maaşlar beklenirken alınan karar tam aksi. Mürettebatımıza yapılacak ödemeler yalnızca tek seferlik olacak ve miktarı yeteneklerimize göre değişebilecek. Bu kararın alınmasında, sürekli işleyen bir sistem kurmanın zorluğunun etkili olduğu açıklandı.

Bu karakterler kendileri seviye atlamazken bazı durumlarda bizim yeteneklerimize belli katkılar sunacaklar. Örnek vermek gerekirse Astrodinamik uzmanı birini geminizi görevlendirdiğiniz takdirde yer çekimine göre atlama mesafenize iyileştirmelerde bulunabilecek. Bu yeteneklerin, karakterlerin arka plan hikayelerine açılacak pencereler olarak da kullanıldığı verilen bilgiler arasında.

Starfield

Starfield’ı elimizi kana bulamadan bitirmek mümkün mü?

Her görevde olmasa da çoğu görevde ölümcül olmayan bir silah veya karakterimizin farklı yeteneklerini kullanmak mümkün kılınmış. Tamamen ölümcül olmayan bir yol üzerine tartışıldığı fakat belli nedenlerden ötürü mümkün olmadığı kararına varıldığı geliştirici tarafından aktarıldı.

Dinler

Starfield’da günümüzde bulanan dinlerin de yer alacağı bilgisini verdikten sonra oyuna has dinlere geçebiliriz. 3 yeni din bulunmakta bunlar: Sanctum Universum, The Enlightened ve House Va’ruun olarak adlandırılmış. Her birini kısaca özetleyecek olursak:

Universals olarak adlandırılan Sanctum Universum mensupları, Tanrı’nın evrende bir yerlerde var olduğuna inanıyor. İnsanlığın evreni dolaşma ve yerçekimi atlama yeteneğinin Tanrı’nın “Ben buradayım gel beni bul.” deme şekli olduğuna inanıyorlar.

The Enlightened ise kaba tabiriyle örgütlenmiş ateistler olarak özetlenebilir. İlahi bir güce inanmamakla beraber insanlığın bir birine göz kulak olması gerektiğini topluma aşılamak amacındalar.

Son dine mensup kişilerinse söylemleri epey kafa karıştırıcı cinsten. Bu dine mensup Zealotların bile bağlılığı tartışılabilecek seviyede. Nitekim oyuna renk katacak din de bu olacak çünkü öne sürdükleri şey insanoğlu kolonisinin yeni bir dünya olarak isimlendirdiği yere yolculuğunda şekilleniyor. Yolculardan biri Great Serpent isimli bir celestial varlıkla iletişime geçtiğini iddia ediyor ve gemiye binmeyen herkesin yılan tarafından yutulacağını iddia ediyor. Böylelikle de Great Serpent isimli yılana tapıyorlar. Şahsen oyunu oynayıp bu dine dair varsa kaynak araştırması yapmak şimdiden epey ilgi çekici gelmiyor değil.

Starfield

Oyunda bulunulmayan saatler içerisinde zaman akmaya devam edecek mi?

Hayır.

Starfield için gerçekleştirilen soru cevap etkinliği, pek çok yeni detayı beraberinde getirdi. Oyunun çıkış tarihinin de epey yaklaştığını göz önünde bulundurursak önümüzdeki günler, daha pek çok yeni bilgiyi de oyuncularla buluşturacak.

Bu makaleyi paylaş
By Berke Sönmez Editör
Takip et
"Praise The Sun"
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir