Take Two, GTA San Andreas’ın En Büyük Modlarından Birini Kaldırdı

Ülvi Gardaşov
Ülvi Gardaşov - Yazar
3 Dk Okuma Süresi

Take Two Interactive birkaç gün önce kaldırılan modlar ile yetinmedi ve GTA San Andreas’in için yapılmış büyük modları da kaldırdı. Take-Two, modlarla olan savaşı ne zaman biter bilemiyoruz ama hayranların senelerce uğraştığı modları kaldırmak hiç hoş karşılanmadı.

GTA San Andreas’in en büyük modlarından biri sayılan GTA: Underground, Take Two tarafından DMCA ile kaldırıldı. Bullworth (Bully), Carcer City (Manhunt), Vice City, Liberty City (GTA 3) gibi 3D evrende geçen şehirleri içeren Underground’ın yapımcısı bu üzücü haberi Discord sunucusu üzerinden duyurdu. Ancak, yapımcı modu kurtarmak için çözümler arıyor. Birkaç güne büyük güncelleme gelecekti ama ne yazık ki, bu olaylardan dolayı bir süre yeni versiyonların yapımına ara verilecek.

GTA Modlar - Underground

Sadece GTA: Underground değil, Vice City haritasına HD kaplamalar getiren Vice Cry modu da tarih oldu. Bu olayların ardından hayranlar ve mod yapımcıları Take Two’nun bu hareketlerine karşı çıktı.

Kaldırılan modlar ise şöyle:

  • GTA: Underground
  • GTA: Liberty City
  • GTA State of Liberty
  • GTAV on San Andreas
  • Vice Cry
  • Liberty City Stories: PC Edition
  • Vice City Stories: PC Edition

Görünen o ki, Take-Two’nun Rockstar ile birlikte 2017’de modlar üzerine imzaladığı anlaşma değiştirilmiş olabilir. Ancak ne yazık ki, değiştirildiğine dair herhangi bir kanıt yok. Rockstar, Wayback Machine üzerinden eski anlaşmaya görmeyi de engelledi.

Anlaşma ise böyle:

Rockstar Games, makul düzeyde hayran yaratıcılığına inanır ve özellikle içerik oluşturucuların oyunlarımıza olan tutkularını sergilemelerini ister. Take-Two ile görüştükten sonra Take-Two, Rockstar’ın tek oyunculu, ticari olmayan ve üçüncü kişilerin fikri mülkiyet (IP) haklarına saygı duyan PC oyunlarını içeren üçüncü taraf projelerine karşı genellikle yasal işlem yapmayacağını kabul etti. Bu, (i) çok oyunculu veya çevrimiçi hizmetler için geçerli değildir; (ii) çok oyunculu veya çevrimiçi hizmetleri etkilemek için kullanılabilecek araçlar, dosyalar, kitaplıklar veya işlevler veya (iii) projedeki diğer IP’lerin (diğer Rockstar IP’leri dahil) kullanımı veya içe aktarılması; veya (iv) yeni oyunlar, hikayeler, görevler veya haritalar yapmak. Bu bir lisans değildir ve herhangi bir üçüncü taraf projesinin onaylanması veya yetkilendirilmesi anlamına gelmez. Take-Two, herhangi bir üçüncü taraf projesine itiraz etme veya kendi takdirine bağlı olarak herhangi bir zamanda bu beyanı revize etme, iptal etme ve/veya geri çekme hakkını saklı tutar. Bu beyan, Take-Two’nun üçüncü şahıs projelerine ilişkin sahip olabileceği herhangi bir haktan feragat ettiği anlamına gelmez.

Rockstar Games

GTA Series Videos, bu olaylara karşı çıkmak için bir video da yayınladı.

Umarız, Rockstar, Take Two ve mod yapımcıları ortak noktaya ulaşır ve bu tatsızlık ortadan kaldırılır.

Bu makaleyi paylaş
By Ülvi Gardaşov Yazar
Takip et
Dünya adlı bu gezegende, kapladığım mekanın hakkını, yazmakla veriyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir