Take-Two, Hayran Yapımı GTA 3 ve GTA Vice City “Remastered” Sürümünü Kaldırdı

Ülvi Gardaşov
Ülvi Gardaşov - Yazar
4 Dk Okuma Süresi

Biliyorsunuz ki, son zamanlarda GTA: Trilogy Remastered hakkında sızıntılar, dedikodular ve söylentiler gittikçe büyüyor. Take-Two ise bu duruma sessiz kalmış ve açık kapı bırakmıştı. 

Son gelen haberlere göre, hayran yapımı GTA III ve GTA: Vice City tersine mühendislik sürümü Rockstar Games’in çatı şirketi Take-Two tarafından fişi çekildi. Bu projeye Github üzerinden ulaşabiliyordunuz ama şimdi telif hakları sebebiyle kaldırılmış durumda.

GTA III ve GTA VC tersine muhendislik versiyonu kaldirildi

GTA hayranlarının oluşturduğu bu sürüm GTA III ve GTA: Vice City’de bulunan hataları düzeltmeyi, adalar arasında geçiş yaparken yükleme ekranını kaldırmayı, geniş ekran desteği, güncelleştirilmiş HUD, güncel gamepad desteği ve daha fazla özellik vaat ediyordu.

Bu iki oyunu günümüz standartlarına uygunlaştıran bu yapım, Take-Two tarafından Rockstar Games’in olası yeni oyunu GTA: Trilogy Remastered ile çakışmasın diye kaldırmış olabilir. Evet, Rockstar Games bazı hayran yapımlarına karşı hassas ama böyle bir yapımı durduk yere fişini çekmesi anlamsız. Bizce bunun tek mantıklı sebebi var, o da GTA: Trilogy Remastered’ın geliştiriliyor olmasıdır. Çünkü böyle bir sürü yapım var….

Dilerseniz Take-Two’dan gelen DMCA talebinin tamamını aşağıdan okuyabilirsiniz:

Telif hakkı sahibi siz misiniz veya telif hakkı sahibi yerine geçme yetkiniz var mı?

Evet, telif hakkı sahibiyim.

Lütfen telif hakkı sahipliğinizin yapısını veya sahibin yerine geçme yetkinizi açıklayın.

Rockstar Games’in çatı şirketi Take-Two Interactive Software, Inc.’de [özel] biriyim.

Lütfen ihlal edildiği iddia edilmiş telif hakkıyla korunan orijinal çalışmanın ayrıntılı bir açıklamasını sağlayın. Mümkünse, online olarak yayınlandığı yerin URL’sini ekleyin.

Aşağıdaki bağlantılardaki içerik, Take-Two’ya ait telif hakkıyla korunan materyallerden oluşmaktadır. Telif hakkıyla korunan içeriğimizin bu bağlantılarda kullanımı yetkisizdir ve derhal kaldırılmalıdır.

GTA 3 sayfasına bağlantı

Vice City sayfasına bağlantı

Hangi dosyalar kaldırılmalı? Lütfen her dosya için URL’ler sağlayın veya topluysa, toplunun URL’sini sağlayın.

(Tüm Github bağlantıları bu bölüme eklendi)

İhlal ettiği iddia edilen dosyaların veya toplu olanların fork’larını aradınız mı? Her fork, ayrı bir depodur ve ihlal ettiğine inanıyorsanız ve kaldırılmasını istiyorsanız ayrı ayrı tanımlanmalıdır.

Evet. Bunların hepsi yukarıda bağlantılıdır.

Çalışma, açık kaynak lisansı altında lisanslı mı? Varsa, hangi açık kaynak lisansı? Hak ihlalinde bulunduğu iddia edilen dosyalar açık kaynak lisansı altında mı kullanılıyor yoksa lisansı mı ihlal ediyor?

Proje hiçbir şekilde lisanslı değildir.

İddia edilen ihlal için en iyi çözüm ne olabilir? Diğer kişinin görevden alma dışında yapabileceği belirli değişiklikler var mı? Depo özel hale getirilebilir mi?

En iyi ve tek çözüm, yukarıda belirtilen sayfaların tamamen kaldırılmasıdır.

Hak ihlalinde bulunduğu iddia edilen kişinin iletişim bilgilerine sahip misiniz? Öyleyse, lütfen sağlayın.

Sahip değiliz.

İhlal eden web sayfalarında yukarıda açıklanan telif hakkıyla korunan materyallerin kullanımına telif hakkı sahibi veya temsilcisi veya yasalar tarafından izin verilmediğine iyi niyetle inanıyorum.

Adil kullanımı dikkate aldım.

Yalan beyanda bulunma cezası altında, bu bildirimdeki bilgilerin doğru olduğuna ve ihlal edildiği iddia edilen münhasır hakkın telif hakkı sahibi olduğuma veya sahibi yerine geçme yetkisine sahip olduğuma yemin ederim.

GitHub’ın DMCA Kaldırma Bildirimi Gönderme Kılavuzunu okudum ve anladım.

Size geri dönebilmemiz için lütfen telefon numaranızı veya fiziksel adresinizi belirtin.

[özel]
Take-Two Interactive Software, Inc.
110 W. 44th Street
New York, NY 10036
E-posta: [özel]

Bu isteği imzalamak için lütfen aşağıya tam yasal adınızı yazın.

[özel]

Bu makaleyi paylaş
By Ülvi Gardaşov Yazar
Takip et
Dünya adlı bu gezegende, kapladığım mekanın hakkını, yazmakla veriyorum.