Bağımsız Korku Oyunları! – The Indie Horror Showcase’den Seçmeler

The Indie Horror Showcase'e kısa bir bakış atıyor ve gözümüze çarpanları not ediyoruz.

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
3 Dk Okuma Süresi

Özellikle geçtiğimiz senelerle birlikte bilinenden daha farklı bir yolda ilerleyen bağımsız oyunlar çoğaldı. Hikaye ve anlatımın önemi değişmezken oynanış, görsellik veya müzikler anlamında başka yaklaşımlar görebiliyoruz. Bunun yanında korku türü de kendisini yaratıcı bir şekilde indie yapımlarda gösteriyor.

Bağımsız geliştiricilerin oyunlarının Steam’de yer aldığı The Indie Horror Showcase, birçok korku yapımına ev sahipliği yaptı. Dün itibariyle gösterilen sunumda önümüzdeki günlerde sükse yapacağını düşündüğümüz oyunları sizler için derledik. Elbette bu etkinlikte sürüsüyle oyun bulunuyor ama herkesin korkma derecesi farklı tabii ki…

The Indie Horror Showcase’den Seçmeler

Hollowbody

2000’lerin klasik korku yapımlarından esinlenmiş olan Hollowbody, sabit kamera açısıyla birlikte sizi sürekli diken üstünde tutacak bir atmosfer vaat ediyor. Çöküş döneminden sonra karaborsa sektöründe bir Shipper olarak çalışan Mica, kasabanın ıssız ve terk edilmiş tarafına gitmeli ve işini halletmelidir. Çürümenin ve yalnızlığın bir betimlemesi olan bu yerde Mica, hayatta kalmaya çalışmalıdır. Farklı sonlar, keşif hissine odaklanma, kaynak yönetme ve anlatıya verilen önem. Mutlaka bakın derim.

Saturnalia

İtalya’nın Sardinya Bölgesi’nin yerel hikayelerinden esinlenen yapım, birlikte maceraya çıkan dört karakterin geçmişlerinin eski bir köyün rahatsız edici gelenekleriyle ne kadar derinden bağlı olduğunu anlatıyor. Köy, başlı başına bir gizem olarak karşınıza çıkarken her öldüğünüzde köyün yeni bir versiyonuna bakıyor olacaksınız. Maceran esnasında bulduğun aletlerle yolunu oluştur ve bulmacaları çöz. Kendine özgü güçlere sahip farklı karakterlerin keşif ve araştırma alanındaki çeşitli yeteneklerini kullanarak tüm gizemi ortaya çıkar. Stilize bir yapım, 1980 temaları. Daha ne olsun! Epic Games’e çıkış yapan oyun, Kasım’da Steam’de yer alacak.

Pneumata

O adada bir şeyler oldu ama aklın bunu senden korumaya çalışyor. Birisi veya bir şey Jamie’yi öldürdü. Clover Hill sakinleri birer birer eksiliyor ve bunun arkasında yatan sebebi bulmadan yaşamaya devam edemezsin. Psikolojik ve kozmik korkuyu bir araya getiren Pneumata’da hayatta kalmak için saklan ve bulabildiğin her türlü eşyayı (silahı, kaynağı) almaya çalış. Suç mahallerini inceleyip ipuçlarını keşfederken tahmin edilemeyen yapay zekaya sahip varlıklara karşı saklan. Çaresizlik, rahatsız olma hissiyatı ve gittikçe fırlayan tedirginlik ve gerginlik.

Go Home Annie

SCP organizasyonunda bir çalışan olan Annie, burada yaptığı işlerin mantığını çözememektedir. Neden her gün aynı replikalara sonucun ne olduğu bilinmesine rağmen testler uygulamaktadır? Tehlikeli ve paranormal olaylara karşı savaşan bir grupta yer alan Annie olarak olaylar hiç tahmin edilemeyecek bir yere evirilecek ve sizler de burada yatan gizemi çözmeye çalışacaksınız. Birinci şahıs kamera açısından olan Go Home Annie, köşe başında bir gizem ve korku unsuru barındıran ve çeşitli bulmacalar içeren bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.

Bu oyunların dışında halihazırda çıkmış olan My Friendly Neighborhood, Amanda the Adventurer ve Blood West gibi yapımlara da bakmanızı öneririm.

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir