The Matrix Awaken’ın PC Sürümü Nvidia RTX 3090’ı Zorladı

Unreal Engine 5'in tam sürüme geçmesi ile The Matrix Awaken teknoloji demosu PC'ler için çıkış yapmıştı.

Bilal Yusuf Ersin
Bilal Yusuf Ersin - Yazar
2 Dk Okuma Süresi

Geçen seneki The Game Awards etkinliği itibariyle yeni nesil konsollara çıkışını gerçekleştirmiş olan Unreal Engine 5 için teknoloji demosu görevi gören The Matrix Awaken, bildiğiniz üzere yakın zamanda Unreal Engine 5’in tam sürüme geçmesi ile PC platformu için de çıkışını gerçekleştirmişti.

PC için çıkışını gerçekleştiren yapım, sistemleri oldukça zorluyor gibi görünüyor. Oyunun geçtiği örnek şehirde kullanılan  Lumen, Nanite ve Metahumans projelerinin grafik kartları üzerinde yaşattığı zorluklar sebebiyle bütçe dostu denilebilecek mütevazı sistemlerde çalışması epey zor görünüyor. En üst seviye AMD Ryzen işlemcilerde bile zaman zaman darboğaz yaptığı söylenen demonun İntel işlemciler üzerindeki etkisi nispeten daha olumlu duruyor.

The Matrix Awaken

The Matrix Awaken’ın PC Sürümü Nvidia RTX 3090’ı Zorladı

Beyond3D’den Andrew Lauritzen’ın yaptığı performans testlerinde oyun; 32GB RAM, NVIDIA GeForce RTX 3090 ekran kartı ve Intel i9 12900k işlemcisiyle birlikte ancak 40-50 fps arasında çalışabilmiş. AJ Gaming isimli YouTube kanalı da yine aynı şekilde benzer bir sistem kullanmış ve 4K çözünürlükte 30-50 fps arasında bir değer aralığı elde etmiş.

Oyunun bu derece son nesil ekran kartı ve işlemcilerin bulunduğu sistemlerde bile stabil 60 üzeri fps verememesinin temel sebeplerinden birinin ciddi optimizasyon eksikliği olduğunu da dile getirmek gerek. Bu sorun, üst seviye sistemlerde bile alınan fps değerlerini açıklar nitelikte.

Bu makaleyi paylaş
Takip et
:)
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir