The Sinking City Davasından Sevindirici Haber Geldi

Frogwares, The Sinking City davasında mutlu sona ulaştıklarını bildirdi.

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
2 Dk Okuma Süresi

Geliştirici Frogwares ve yayıncı Nacon arasında geçen davayı birçoğunuz eminim ki bilirsiniz. The Sinking City, bu iki firma için dört sene önce büyük bir probleme yol açmış ve oyun endüstrisinde çok izine rastlanmayan birtakım olaylara sebep olmuştu. O zamandan beridir de bu dava devam etmekteydi.

Frogwares, dün itibariyle X’den yayınladıkları bir bildiriyle oyunun yayın haklarının tamamen kendisine geçtiğini duyurdu. Böylelikle davanın geçici bir sonucu olarak bazı platformlardan kaldırılan The Sinking City’nin tekrardan gelişi de kesinleşmiş oldu.

The Sinking City olayları

Kısa bir özet geçmeden olmaz: Big Ben Interactive (şimdiki ismiyle Nacon) dört sene önce geliştirici Frogwares’den oyunun kaynak kodlarını istemiş ama aralarındaki kontrat sebebiyle bu isteğini yerine getirememişti. İki stüdyo arasındaki anlaşmazlıklar ve sözleşme ihlalleri nedeniyle oyun, bazı platformlardan kaldırılmıştı.

Bunun üzerine yayıncı ekip tuhaf bir yola girerek oyunu korsan olarak ele geçirmiş, kırdırtmış ve kaldırılan platformlara korsan oyunu öne sürmüştü. Birçok platformda görülen The Sinking City, aslında oyunun korsan elde edilen bir sürümüydü.

Dün itibariyle bu davanın sonuçlandığı ve Frogwares’ın oyunun yayın haklarını tümden aldığı da duyuruldu. Oyunun yeni sürümünün (orijinal yapımı); Steam, Epic Games, GOG ve Gamesplanet’de birkaç haftaya geleceği belirtildi.

Oyuna Epic Games Store ve Steam’de sahip olan oyuncuların 28 Şubat 2024’e kadar deneyimlemelerini bitirmeleri de önerildi zira oyunun gelecek yeni ve orijinal sürümü, eski ve korsan sürümüyle uyumlu olmayacak.

Sürüm uyuşmazlığından dolayı eski kayıt dosyalarınız da kullanılamayacak. Frogwares, bu duruma ilişkin yeni kayıt dosyalarının oyun severler için yayınlanacağını da duyurdu.

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir