Twitch’te Büyük Çaplı Bir Veri Sızıntısı Yaşandı

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
3 Dk Okuma Süresi

Geçtiğimiz saatlerde anonim bir hacker; Twitch’in kaynak kodlarını sızdırarak platformda ciddi bir güvenlik açığı yarattı.

VGC’ye konuşan isimsiz bir şirket, Twitch’in bu sızıntıdan haberi olduğunu ifade etti. O zamandan itibaren kişisel kullanıcı ve ödeme bilgilerinin açığa çıkmadığı iddia edilse de Twitch’i aktif olarak kullanan kişilere hesaplarını güvence altına almalarını öneriyoruz. Kesin olan bir durum var ki bu açık, Twitch’in Ağustos 2019’dan beri yayıncılara ne kadar para ödediğini eksiksiz olarak gösteriyor.

twitch

KnowSomething isimli bir Twitter kullanıcısı, çıkan finansal değerlerin şirketten yayıncılara aktarılan ve buna ek olarak üyeliklerden ve reklamlardan kazanılan paraların da eklendiği sayıların gün yüzüne çıktığını söyledi. Liste, bahsi geçen tarihten itibaren 1 milyon dolardan fazla ödeme alan 81 Twitch kullanıcısını içeriyor. Listenin birinci sırasında ise Dungeons & Dragons yayınları yapan Critical Role yer alıyor. İki yıl içerisinde birkaç ses aktöründen oluşan bu hesap, 9.6 milyon dolardan fazla para kazanmış.

Twitch’in en çok ödeme yapılan yayıncıları

 1. CriticalRole – 9.6 milyon dolar
 2. xQcOW – 8.4 milyon dolar
 3. summit1g – 5..8 milyon dolar
 4. Tfue – 5.2 milyon dolar
 5. NICKMERCS – 5 milyon dolar
 6. ludwig – 3.2 milyon dolar
 7. TimTheTatman – 3.2 milyon dolar
 8. Altoar – 3 milyon dolar
 9. auronplay – 3 milyon dolar
 10. LIRIK – 2.9 milyon dolar
 11. __unknown__ – 2.8 milyon dolar
 12. Gaules – 2.8 milyon dolar
 13. HasanAbi – 2.8 milyon dolar
 14. Asmongold – 2.5 milyon dolar
 15. loltyler1 – 2.4 milyon dolar
 16. RanbooLive – 2.4 milyon dolar
 17. MontanaBlack88 – 2.3 milyon dolar
 18. ibai – 2.3 milyon dolar
 19. Castro_1021 – 2.3 milyon dolar
 20. MOONMOON – 2.2 milyon dolar
 21. TheRealKnossi – 2.1 milyon dolar
 22. moistcr1tikal – 2 milyon dolar
 23. Mizkif – 2 milyon dolar
 24. CohhCarnage – 2 milyon dolar
 25. shroud – 2 milyon dolar

Bildiğiniz üzere dün itibariyle 4chan sitesine 125 GB’lık bir torrent linki paylaşılmış ve bunun nedeninin “eşitsizlik ve haksız rekabet dolayısıyla yayıncı topluluklarının iğrenç bir zehirli lağım havuzu” olmasından kaynaklı olduğu yazılmıştı. Tahmin edeceğiniz gibi bu link, platformun da farkında olduğu sızıntının ta kendisiydi.
Bazı Twitter kullanıcıları bu dosyanın içinde şifrelenmiş parolaların da olduğunu ve bu yüzden kullanıcıların hesap şifrelerini değiştirmeleri gerektiğini söyledi. Kullanıcılara hesaplarında iki faktörlü koruma kısımlarını açmalarını ve şifrelerini değiştirmelerini ivedilikle tavsiye ediyoruz.
Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir