Windows 10 DirectStorage’i Resmi Olarak Destekleyecek

Emre Özcan
Emre Özcan - Editor
2 Dk Okuma Süresi

Haziran ayında gerçekleşen Windows 11 lansmanı sırasında Microsoft, DirectStorage’in sadece Windows 11’e özgü olduğunu duyurmuştu. Görünüşe göre bu durum, kullanıcıların Windows 11’i pek benimseyememelerine yol açacağını düşündürtmüş olacak ki artık Windows 10 da resmi olarak bu özelliği destekleyecek. Microsoft’un aldığı bu yeni karar, Windows 11’e geçecek olan kullanıcı sayısını muhakkak etkileyecektir.

DirectStorage

DirectStorage Windows 10’da da olacak mı?

Microsoft, oyun geliştiricileri yeni bir API benimsedikleri zaman daha fazla oyuncuya ulaşmayı hedefliyorlar. Bu sebeple firmalar DirectStorage SDK’sına sahip oyun geliştirdiklerinde oyunları Windows 10 1909 ve üzeri sürümler ile uyumlu olacak. DirectStorage SDK’sı DirectX 12 Agility SDK’sı ile aynı.

Microsoft’un da belirttiği üzere Windows 10 resmi olarak DirectStorage’ı destekleyecek. Peki Windows 11’de durumlar nasıl olacak zira bu özellik, Windows 11 üzerinde oynadığımız oyunlarda depolama optimizasyonları sorunlarının yanı sıra bir çok konu da bizlere yardımcı olacak.

DirectStorage Nedir?

DirectStorage temel olarak Xbox’ta bulunan bir özellik lakin Microsoft bu özelliği PC’lere getiriyor. DirectStorage, geliştiricilerin oyunlarda ki yükleme sürelerini, gecikmeyi ve işleme yeteneklerini büyük ölçü de iyileştirerek giriş/çıkış kuyruğu yaratmalarına yardımcı oluyor.

DirectStorage API, teorik olarak oyunlarda karşılaştığımız yükleme sürelerini tamamen ortadan kaldırabiliyor. NVMe SSDlerin dahi bir nokta da gecikme yaşama problemlerini tamamen ortadan kaldırıyor. Geliştiriciler oyunlarını geliştirirken DirectStorage API kullandıklarında oyunlarının yüklenme sürelerini en aza indirebiliyor.

Bu makaleyi paylaş
Ad imageAd image
By Emre Özcan Editor
Takip et
Kendi yolumu bulmak için yazıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad imageAd image