Windows 11 İşlemci Gereksinimi Tarafında Biraz Can Yakacak

Emre Özcan
Emre Özcan - Editor
1 Dk Okuma Süresi

Geçtiğimiz günlerde Microsoft, resmi olarak Windows 11’i duyurmuş ve sitemizde de bu sistem hakkında bildiklerimizi anlatmıştık. Gelecek haftalarda Windows Insider kullanıcılarının yeni nesil işletim sistemini deneyeceklerini de belirten Microsoft, bu doğrulamanın ardından CPU gereksinimlerini de netleştirdi.

Microsoft’un yayınladığı CPU listesinin ilk olarak OEM sistemler için verildiği iddia edilse de Twitter’dan gelen bir mesaj, bu listenin Windows 11 için olduğunu doğrulamış oldu. Listeye göre PC oyuncularının en az 8. Nesil Intel Core veya 2. Nesil AMD Ryzen ve üzeri CPU’ya sahip olması gerekiyor. Nitekim Intel i7-77000K veya Ryzen 1xxxx CPU sahibi oyun severler, ne yazık ki Windows 11’i yükleyemiyor. Eski fakat bütün oyunları oynayabildiğiniz bir sisteme sahip iseniz bile ki örneğin Intel i7-4930K, Windows 11 yükleyemezsiniz.

windows 11

Windows 11 ve getirdiği CPU hüznü…

Bundan çıkarılabilecek tek sonuç ise Windows 11’e geçiş yapacak olan oyuncu sayısının oldukça kısıtlı olacağı olabilir. DirectStorage’ın sadece yeni işletim sisteminde mevcut olması da tabii ki kafaları karıştıran bir başka özellik oluyor. Olası bir ilgi düşüklüğü ki çoğunluk PC oyuncularının 8. Nesilden aşağısına sahip olduğu düşünülürse belki Microsoft’a geri adım attırabilir. Dolayısıyla Microsoft, çoğunluk oyuncuları yüz üstü bırakmak istemeyebilir.

 

Bu makaleyi paylaş
By Emre Özcan Editor
Takip et
Kendi yolumu bulmak için yazıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir