Xbox Game Pass Aboneleri İçin Birbirinden Güzel 20 Oyun Önerisi

Ömer Sefa Taşkın
Ömer Sefa Taşkın - Yazar
18 Dk Okuma Süresi

Oyun fiyatlarının cep yaktığı şu günlerde maalesef Türk oyuncular olarak zor bir zamandan geçiyoruz. Bir oyunu her ne kadar heyecanla beklesek de bir tarafımızın “O oyunu alabilecek miyim?” veya “Alsam bile benim cihazım (konsol veya bilgisayar) o oyuna yetecek mi?” gibi sorularla karşı karşıya kalması maalesef bu heyecanın yok olmasına neden oluyor. Bu durumu aşabilmek için bazen oyun indirimleri kovalıyoruz, bazen de firmaların bize sağladığı oyun servislerinden yararlanıyoruz. Bu servislerin meşhur olanlarından biri de tabi ki Xbox Game Pass.

Xbox Game Pass, ayda 30 TL gibi bir fiyata yüzlerce oyunu oynayabileceğiniz ve daha da fazlasının sürekli olarak eklendiği bir oyun servis hizmetidir. Bu servisten faydalanarak yeni çıkış yapacak Rainbow Six: Extraction gibi veya Battlefield serisi ve Fallout gibi popüler oyunları ek bir satın almaya gerek kalmadan istediğiniz gibi oynayabilirsiniz. MisteRNOOB ekibi olarak Xbox Game Pass’e eklenen her yeni oyunu haberlerimizde sizlerin bilgisine sunuyor ve böyle oyun servis hizmetlerinin daha da gelişmesini temenni ediyoruz.

Ancak Xbox Game Pass kütüphanesindeki bu kadar oyun içerisinden hangilerini oynayabileceğimiz konusunda kafamız biraz karışabiliyor. Bu nedenle MisteRNOOB Pazar klasiklerinin bu yazısında sizlerle beraber Xbox Game Pass’in konsollar için sunduğu 20 oyuna kısa bir göz atacağız. Ayrıca listedeki oyunların “yaklaşık olarak hepsi” PC Game Pass içerisinde de bulunuyor. Yani PC Game Pass sahipleri de gönül rahatlığı ile yazıyı okumaya devam edebilirler.

Xbox Game Pass Aboneleri İçin Birbirinden Güzel 20 Oyun Önerisi

1-HADES

Supergiant Games’in geliştirdiği, izometrik kamera açısına sahip roguelike bir oyun olan Hades, sizi Yunan tanrılarının bulunduğu bir evrene ışınlıyor. Bu evrende siz Hades’in oğlu Zagreus olarak ölüler diyarından kaçmaya çalışıyorsunuz. Bu sırada da Yunan tanrılarının size verdiği hediyelerle karakterinizi her başlangıçta daha da güçlendiriyor ve hikayenin erişilmemiş kısımlarına ulaşabiliyorsunuz. Roguelike oyunlarda tekrar tekrar başlamak biraz can sıkıcı olabiliyor fakat bu oyunda tekrara düşmeyen bir hikaye anlatımı bulunduğundan oyunu tekrar oynasanız bile yeni karakterlerle tanışıp yeni yetenekler kazanarak ilerleyebiliyorsunuz. Bu sayede oyuncuyu sıkmayan, yetenekleri dağıtma şeklinize göre farklı şekillerde oynayabileceğiniz eğlenceli bir oyun olarak listemize girmeyi başarıyor.

Hangi Platformlarda Mevcut: Xbox Konsol, Xbox PC Game Pass

Hitap ettiği oyuncular: Roguelike, aksiyon oyunlarını severler, Yunan mitolojisinden hoşlananlar ve derin bir hikaye anlatımı isteyenler.

Ortalama oyun süresi: Toplam 45.5 Saat.

2-Boyfriend Dungeon

Boyfriend Dungeon, silahlarınızın erkek arkadaşlarınıza dönüştüğü, ve bu “erkek arkadaşlarınızı” kullanarak, korkularınızın şeytani varlıklar olarak tezahür ettiği zindanlardan geçmeye çalıştığınız, hikaye anlatımına sahip bir oyun. Oyunda hangi silahı daha fazla kullanırsanız o erkek arkadaşınızla daha fazla bağ kuruyorsunuz ve hikaye bu şekilde ilerliyor. 

Hangi Platformlarda Mevcut: Xbox Konsol, Xbox PC Game Pass

Hitap ettiği oyuncular: Flört simülasyonu ve zindan oyunları severler.

Ortalama oyun süresi: 8 Saat.

3-The Pedestrian

Pedestrian, aksiyon oyunlarından ziyade biraz daha kafa yormanızı gerektiren bir puzzle-platform oyunu olarak biraz daha sakinlik arayan oyuncular için güzel bir seçim olabilir. Oyundaki amacınız, uygun yollar oluşturmak için kapıları, merdivenleri ve diğer geçiş biçimlerini birbirine bağlayarak bir tabeladan diğerine geçmek. Kulağa basit gelebilir, ancak The Pedestrian çok hızlı bir şekilde karmaşık bir bulmaca oyunu haline geliyor. Bu karmaşık bulmacalardan birini çözdüğünüzde sizi bir dahi gibi hissettiren oyunlardan biri.

Hangi Platformlarda Mevcut: Xbox Konsol, Xbox PC Game Pass

Hitap ettiği oyuncular: Puzzle oyunu severler, kafa dinlemelik oyun arayanlar.

Ortalama oyun süresi: 4 Saat.

4-Unpacking

Adının anlamından da anlayacağımız üzere Unpacking, evimize gelen kolileri açıp içindeki malzemeleri odaya sığdırmaya çalıştığımız hikayeli bir puzzle oyunu. İzometrik bir kamera açısıyla oynadığımız oyunda amacınız, basitçe, nesneleri kutulardan çıkarmak ve bu nesneleri normalde gidecekleri yere (banyoya diş fırçası, mutfağa gümüş eşyalar) koymaktır. Ancak bütünlük içinde ele alındığında bu öğeler size karakterinizin hayatında yaşamın her aşamasıyla birlikte onun alanına girip çıkan yeni insanlar ve yeni sorunlar hakkında neler olup bittiğini anlatır.

Hangi Platformlarda Mevcut: Xbox Konsol, Xbox PC Game Pass

Hitap ettiği oyuncular: Dekor odaklı oyuncular. Kısa, rahatlatıcı bir oyun arayanlar.

Ortalama oyun süresi: 4 Saat.

5-Outer Wilds

Outer Wilds; evrenin her 22 dakikada bir patladığı ve yeniden başlamanız gereken Groundhog Day tarzı bir zaman döngüsünden kaçmak için uzayın enginliğini keşfetmekle ilgili ilginç bir oyundur. Oyunda bir bilim insanı olarak Nomai tabletleri denilen yazıtları çözmeye çalışıyor ve araştırmalar yaparken başka gezegenlere de uğruyoruz. Evrenin her 22 dakikada bir yok olmasının ardından kendinizi oyuna ilk başladığınız kamp ateşinin etrafında otururken buluyorsunuz. Yanınızdakiler hiçbir şey hatırlamıyor fakat siz her şeyi tek tek hatırlayabiliyorsunuz. Bunun sonucunda da herkesin size deli gözüyle baktığı bu gezegende neden sizin her şeyi hatırladığınızı ve köy halkının hiçbir şey hatırlayamadığını araştırmaya başlıyorsunuz.

Hangi Platformlarda Mevcut: Xbox Konsol, Xbox PC Game Pass

Hitap ettiği oyuncular: Meraklı oyuncular için bire bir.

Ortalama oyun süresi: 21 Saat.

6-Dead Cells

Dead Cells kelimenin tam anlamıyla bir Roguelike oyunu. Oyunda ölü bedenlerin içerisine girebilen bir varlık olarak her öldüğümüzde oyuna tekrar başlayıp hikayeyi tekrar tekrar ilerletmeye çalışıyoruz. Pixelart tasarımları olarak gayet göz alıcı, hikaye bakımından sizi derin bir paradoksa sürükleyen ve kesinlikle oynanılması gereken bir oyun.

Hangi Platformlarda Mevcut: Xbox Konsol, Xbox PC Game Pass

Hitap ettiği oyuncular: Roguelike severler, derin hikaye anlatımı severler.

Ortalama oyun süresi: 18.5 Saat.

7-Scarlet Nexus

Scarlet Nexus, manga tarzına benzer bir hikaye anlatıma sahip, iki ana karakterli bir rol yapma oyunu olarak, RPG oyunu severler için güzel bir seçim olabilir. Oyunda çocukları savaşmak için eğiten bir askeri akademideki iki öğrenci olarak, farklı bir boyuttan gelen zombilere karşı savaşıyorsunuz. Bu ikilinin hikayesini öğrenmek için iki karakteri oynamak zorunda olmasanız da, tamamını görmek istiyorsanız oynamanız gerekecek. Ve neyse ki, her iki hikaye de isteyebileceğiniz kadar sürükleyici. Oyunda psikokinetik güçlerinizi kullanarak rakiplere araba fırlatabileceğinizden bahsetmiş miydim ? Neyse…

Hangi Platformlarda Mevcut: Xbox Konsol, Xbox PC Game Pass

Hitap ettiği oyuncular: Bandai Namco’ya benzer tarzdaki Tales serisinin hayranları.

Ortalama oyun süresi: 34.5 Saat.

8-Unsighted

Kotaku’nun 2021 için yılın en iyi oyunlarından biri olan Unsighted, tatmin edici olduğu kadar kavraması da kolay bir metroidvania. Karmaşık bir combata sahip değil, ama kesinlikle tatmin edici. Boss savaşları, tam bir yetenek patlamaları şöleni olarak görülüyor. Tüm oyun, çok önemli NPC’lerin haritadan silinmesine neden olabilecek acımasız bir kıyamet saati tarafından yönlendiriliyor. Majora’s Mask’in ağır ayak izlerini takip edecek bir oyun varsa, o da budur.

Hangi Platformlarda Mevcut: Xbox Konsol, Xbox PC Game Pass

Hitap ettiği oyuncular: Zindan oyunu severler, RPG’lerin ve minimalist oyunların hayranları.

Ortalama oyun süresi: 11.5 Saat.

9-The Riftbreaker

Riftbreaker, fikirlerin bir karmaşası gibi gelebilir. Diablo’nun yukarıdan aşağıya aksiyon-RPG combatını temel bina ve bilimkurgu keşfi ile birleştirir. Hatta içerisinde yetenek ağaçlarını, işçiliği ve güç yönetimini de bulunduruyor. Kağıt üzerinde, bu çok karışık bir şey gibi görünüyor, ancak The Riftbreaker aslında tüm bu özellikleri (ve daha fazlasını) zahmetsizce bir araya getiriyor. Ayrıca bir podcast’i dinlerken oynayacak yeni bir oyun arıyorsanız, The Riftbreaker’a göz atabilirsiniz. Oyun, bunun için de mükemmel.

Hangi Platformlarda Mevcut: Xbox Konsol, Xbox PC Game Pass

Hitap ettiği oyuncular: Yapı unsurlarıyla ile birlikte sağlam bir gerçek zamanlı strateji isteyen herkes. 

Ortalama oyun süresi: 36.5 Saat.

10-Control

Birkaç üçüncü şahıs nişancı oynayarak türün sunduğu her şeyi görmüş gibi hissedebilirsiniz. Control ile durum böyle değil. Oyun özellikle size bazı müthiş psikokinezi güçleri vererek standart bir üçüncü şahıs nişancı oyunundan ayrılıyor. Evet, Control’de zihninizle ağır şeyler atabilirsiniz. Remedy Entertainment tarafından geliştirilen Control, stüdyonun önceki oyunu Quantum Break’i andırıyor. 

Hangi Platformlarda Mevcut: Xbox Konsol, Xbox PC Game Pass

Hitap ettiği oyuncular: Üçüncü şahıs nişancı oyuncuları.Bir şeyler fırlatmak isteyenler.

Ortalama oyun süresi: 18.5 Saat.

11- Octopath Traveler

Octopath Traveler, Square Enix tarafından geliştirilen sıra tabanlı rol yapma oyunu. Oyun görsel olarak, bazı modern Square Enix oyunlarını (Bravely Default 2, Triangle Strategy) tanımlayan, “2D HD” stilini destekleyen modern bir başyapıt. Sekiz ana karakter arasında sekiz bölüme ayrılan hikaye, takip edilmesi gereken çok şey var, ancak her baş karakterin kendi özel yeteneği var. Bu da büyüleyici olduğu kadar sürekli olarak sürükleyici bir RPG ile sonuçlanıyor.

Hangi Platformlarda Mevcut: Xbox Konsol, Xbox PC Game Pass

Hitap ettiği oyuncular: Güvenilir bir sıra tabanlı RPG arayan oyuncular.

Ortalama oyun süresi: 79.5 Saat.

12-Hollow Knight

Hollow Knight, kurgusal bir antik krallık olan Hallownest’te geçen bir 2D Metroidvania aksiyon-macera oyunu. Enfeksiyon tarafından diz çökmüş bir böcek krallığında yer alan, sessiz seyahat eden bir savaşçı olarak oynuyorsunuz ve dark soulsvari bir oyun olduğu için sıradan düşmanlar zor, bosslar ise daha da zor. Ek paketsiz oynadığınız zaman oyunda bir haritanız olmadığı için, yaptığınız her türlü keşif çok değerli oluyor.

Hangi Platformlarda Mevcut: Xbox Konsol, Xbox PC Game Pass

Hitap ettiği oyuncular: Metroidvania severler. Platform oyunu severler. Müzisyenler.

Ortalama oyun süresi: 40 Saat.

13-A Plague Tale: Innocence

Yüzyıl Savaşı sırasında Fransa’nın Aquitaine kentinde geçen oyun, Amicia de Rune ve hasta kardeşi Hugo’nun Fransız Engizisyonu askerlerinden ve kara vebayı yayan fare sürülerinden kaçarken içinde bulundukları kötü duruma odaklanıyor. Amicia olarak, askerlerden saklanmak, dikkatlerini dağıtmak veya askerleri nakavt etmek, fare sürülerinden kaçmak ve bulmacaları çözmek için gizli ve sınırlı araçların bir kombinasyonunu kullanarak hayatta kalmaya çalışıyoruz. 

Hangi Platformlarda Mevcut: Xbox Konsol, Xbox PC Game Pass

Hitap ettiği oyuncular: Gergin macera oyunları arayan oyuncular.

Ortalama oyun süresi: 12.5 Saat.

14-Spiritfarer

Spiritfarer size, ruhlarından ayrılmış varlıkları öbür dünyaya götürmek için bir taşıyıcı rolü veriyor. Amacınız oyunda kendi teknenizi inşa edip kaybolan ruhları Charon’a iletmek. Kulağa biraz karanlık ve üzücü gelebilir ancak tüm bu kayıp ruhlar, belirgin bir şekilde cana yakın, karşı konulmaz büyüleyici antropomorfik hayvanlar şeklini alıyor. Bu ruhların geminizde geçirdikleri süre boyunca, diğer yönetim oyunlarında olduğu gibi, gemidekilerin ihtiyaçlarına (genellikle yiyecek) yönelmeniz gerekiyor. Hepsinden iyisi, moralleri bozuksa ruh arkadaşlarınızdan herhangi birine sarılabiliyorsunuz. Böyle tatlılıklara sahip olsa da Spiritfarer oyun boyunca çeşitli yerlerde sizi üzebilir.

Hangi Platformlarda Mevcut: Xbox Konsol, Xbox PC Game Pass

Hitap ettiği oyuncular: Biraz huzur ve sessizlik arayanlar. 

Ortalama oyun süresi: 30.5 Saat.

15-Deep Rock Galactic

Bundan önceki tavsiyelerden farklı olarak Coop olarak arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz bir oyun olan Deep Rock Galactic; birbirinden farklı 4 sınıf cüce olarak oynayabileceğiniz, uzayda değerli madenler aradığınız ve bu arayış sırasında size saldıran uzay böceklerini yok etmeye çalıştığınız bir oyun.

Hangi Platformlarda Mevcut: Xbox Konsol, Xbox PC Game Pass

Hitap ettiği oyuncular: Left For Dead formülünü seven herkes.

Ortalama oyun süresi: 103 Saat.

16-Narita Boy

Narita Boy, Metroidvania unsurlarına sahip bir 2D platform oyunu olarak bizi 1980’lere götürüyor. Ama bunu sadece pixelart’ı ve oynanış tarzı ile değil; anlattığı hikaye ile de yapıyor. Oyunun başlangıcında ergenlik çağlarında ve sürekli oyun oynayan Lio-Chan isimli karakterimizi yönetiyoruz. Karakterimiz kötü niyetli birinin elinde felaketin eşiğinde olan bilgisayar dünyasına çekiliyor ve onu kurtarmakla görevlendiriliyor.

Hangi Platformlarda Mevcut: Xbox Konsol, Xbox PC Game Pass

Hitap ettiği oyuncular: Eski tarz oyunları sevenler ama yeni oyunlar kadar akıcı oynamalarını isteyenler.

Ortalama oyun süresi: 8.5 Saat.

17-Slay The Spire

Slay the Spire, Amerikan stüdyosu MegaCrit tarafından geliştirilen ve Humble Bundle tarafından yayınlanan roguelike bir güverte oluşturma oyunudur. Slay the Spire’da, oyuncu, dört karakterden biri aracılığıyla, düşmanlar ve bosslarla savaşarak, çok katlı bir kuleye tırmanmaya çalışır. Dövüş, kart oyunu tabanlı gerçekleşir. Oyuncu, dövüş ve diğer yollardan ödüller olarak yeni kartlar kazanır ve oyuncunun, tırmanışı tamamlamak için etkili bir deste inşa etmek için deste oluşturma oyunlarının stratejilerini kullanmasını gerektirir.

Hangi Platformlarda Mevcut: Xbox Konsol, Xbox PC Game Pass

Hitap ettiği oyuncular: Bir şeyleri tekrar tekrar denemeyi sevenler.

Ortalama oyun süresi: 44.5 Saat.

18-Hellblade: Senua’s Sacrifice

Hellblade: Senua’s Sacrifice, sağlam bir üçüncü şahıs aksiyon oyunudur, ancak neden oynanır sorusunun cevabı kesinlikle bu değil. Hikayede karakterimiz Senua, 900’lerde yaşayan kurgusal bir Pict savaşçısı olup psikozdan muzdariptir. Geliştirici Ninja Theory, durumun gerçeklerini doğru bir şekilde tasvir etmek için zamanında bir ruh sağlığı uzmanı kadrosuna başvurmuştu bile. Senua işitsel halüsinasyonlar yaşadığından, bunu kesinlikle kulaklıkla oynamak isteyeceksiniz. Oradaki ses tasarımı rakipsiz. Bu bile tek başına bu oyuna bir şans vermeye değer.

Hangi Platformlarda Mevcut: Xbox Konsol, Xbox PC Game Pass

Hitap ettiği oyuncular: Psikolojik korku ve standart aksiyon oyunlarının hayranları.

Ortalama oyun süresi: 8 Saat.

19-NieR: Automata

NieR: Automata, 2B, 9S ve A2 androidlerinin hikayesini ve makineler tarafından istila edilen distopyayı geri almak için verdikleri mücadeleyi anlatan üçüncü şahıs bir aksiyon RPG oyunu. Oyunu ilk defa oynuyorsanız 2B’nin hikayesini yaklaşık 10 saat gibi bir süre içerisinde bitirebilirsiniz fakat oyunun size verdiği hikayenin tüm detaylarına erişmek için oyunu birkaç defa oynamalısınız. Yapısal olarak oynadığınız oyuna tekrardan başlamak biraz can sıkıcı olabilir fakat detay meraklısı değilseniz ana hikayeyi oynayıp yolunuza devam edebilirsiniz.

Hangi Platformlarda Mevcut: Xbox Konsol, Xbox PC Game Pass

Hitap ettiği oyuncular: Harika bir hikaye anlatımı bekleyenler, hem tanıdık hem de farklı bir şey arzulayan oyuncular.

Ortalama oyun süresi: 37.5 Saat.

20-UnderMine

Çoğu roguelike, başarısızlığın iyi olduğu, tekrar tekrar deneyebileceğiniz mesajını verir. Bu durum UnderMine için geçerli değil. Evet, ekipmanlarınız ölümler arasında taşınır, ancak her öldüğünüzde, oynadığınız o karakter sonsuza dek ölür. Oyunun ana ekranında, onları sonlarına göndermeye hazır uzun bir yeni madenci hattı bile görebilirsiniz. UnderMine, Zelda hissiyatına sahip, kuş bakışı kamera açısına sahip roguelike bir zindan oyunu olarak her öldüğünüzde, oluşturduğunuz avatarın da öldüğü ve yeni avatarlar oluşturduğunuz bir oyun.

Hangi Platformlarda Mevcut: Xbox Konsol

Hitap ettiği oyuncular: Roguelike severler, eski Zelda oyunu hayranları ve zindan severler.

Ortalama oyun süresi: 27 Saat.

GÜNCELLEME: Maalesef listemizdeki bu oyun Xbox Game Pass kütüphanesinden geçtiğimiz Temmuz ayında çıkartılmış. Ancak geçen sene severek oynadığımız bir oyun olmuştu. 

Bu oyun ile Xbox Game Pass aboneleri için birbirinden güzel oyun öneri listemizin sonuna geldik. Yeni içeriklerde ve yeni öneri listelerinde görüşünceye dek hoşçakalın oyunla kalın…

Bu makaleyi paylaş
Tam zamanlı çamaşır makinesi, yarı zamanlı MisteRNOOB'ta yazar.
2 Yorumlar
    • Evet oyun geçtiğimiz Temmuz ayında kütüphaneden çıkartılmış. Oysa ki geçtiğimiz sene severek oynadığımız bir oyun olmuştu. Yapılan hata için özür dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir