Activision Blizzard’dan 20 Çalışan Cinsel Şiddet ve Kabadayılıktan Dolayı Kovuldu

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
2 Dk Okuma Süresi

Blizzard’a açılan dava sonunda bir yerlere varıyormuş gibi görünüyor zira şirketten şu ana kadar 20 kişi kovulmuş durumda ve yetkili merciiler bir sonraki adımlarını da çoktan çalışanlara açıkladı.

Activision Blizzard’da neler oluyor?

Birkaç aydır Activision Blizzard’ı sarmalayan skandal, hız kesmeden devam ediyor. Çalışanlara yollanan bir mektupta Kurumsal İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Frances Townsend, soruşturmanın sonucunda 20’den fazla çalışanın işten ayrılması için gerekli adımların atıldığını ve bir o kadar kişinin de disiplin eylemleri aldığını belirtti. Yönetim kurulundan kimsenin isminin geçmediği bu liste, geliştirici ve proje yönetimi kadrosundan oluşuyor. Financial Times ile konuşan Townsend, şu cümleleri sarf etti:

“Hangi pozisyonda veya hangi işte çalıştığınız önemli değil. Herhangi bir yanlış yaptıysanız veya değerlerimizle tutarsız bir kültüre hoşgörülü bir liderseniz, harekete geçmeye hazırız. İşimize etkisi değerlendirmeye alınmayacaktır.”

Ek olarak şirket, son üç ayda üç kişinin katıldığı etik ve uyum ekibine 19 yeni çalışan atamayı planlıyor. Eğitim kaynaklarına olan yatırımları üç katına çıkarmayı hedefleyen Townsend, yaşanan çirkin olayların genellikle dışarıda gerçekleştirilen ve alkolün serbest olduğu çalışan parti/toplantılarında yaşandığını aktarıyor.

activision blizzard

Farklı tarzlarda suçlara farklı şekillerde yaklaşan Townsend, bir seferlik kınama verilenlerin uygun görüldüğü takdirde işten atılmaya da değiştirilebileceğini söylüyor. Başkan Bush döneminde iç güvenlik danışmanı olarak görev yapmış Townsend’in şimdilik attığı adımlar doğru görünüyor. Bunların dışında Diablo 4’ün ana tasarımcısı Jesse McCree, World of Warcraft’ın tasarımcısı Jonathan LeCraft ve Diablo 4’ün direktörü Luis Barriga’ya ne olacağı ise bilinmiyor.

Bu makaleyi paylaş
Ad imageAd image
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad imageAd image