Embracer Group’dan Yeni Satın Alımlar Gelecek

Embracer Group, gelecek planları için başarılı firmaları bünyesine katıp daha da büyümeyi hedefliyor.

Emre Özcan
Emre Özcan - Editor
3 Dk Okuma Süresi

Oyun dünyasında son yıllarda oldukça fazla satın alım meydana geldi. Bu satın alımların en büyükleri ise bu yıl içerisinde gerçekleşti. Microsoft’un oldukça dev bir bütçe ile Activison Blizzard‘ı, Sony’nin ise Halo ve Destiny serilerinin yapımcısı Bungie‘yi bünyesine katması gündeme bomba gibi düşmüştü.

Ancak her ne kadar satın alımlar yaşanmaya devam etse de oyun dünyası son yıllarda konsolidasyonun oldukça artış gösterdiği sektörlerden yalnızca bir tanesi. Bu konu da en aktif şirketlerden bir tanesi hiç şüphesiz ki Embracer Group. Group CEO’su Lars Wingefors, Financial Times ile yaptığı röportajda Embracer Group’un daha fazla satın alım için hazırlandığını dile getirdi.

Son yıllarda bünyesine kattığı firmalar ile 115 stüdyoya sahip olan şirketin pek de yavaşlama planları yok gibi duruyor. Şirket 2020 yılından bu güne kadar tamı tamına 8.1 milyar dolar harcayarak 62 şirketi bünyesine kattı. Bu sayı oldukça büyük ve etkileyici.

Embracer Group
Embracer Group

Embracer Group Daha Fazla Satın Alım Yapacak

Embracer Group, oyun pazarında ki gücünü daha da güçlendirmek için daha fazla şirket almaya hazırlanıyor. Şirketin öncelikli amacı ise ücretsiz oyunlar geliştirmede uzmanlaşmış firmaları bünyesine katmak. Wingefors, şirketin gelecek planları için, başarılı firmaları bünyesine katıp daha da büyümeyi sağlamak olduğunu söyledi. Ancak satın aldıkları firmaların iç ilişkilerine karışmayı düşünmediklerini de dile getirdi. Çünkü rakip firmaların satın alımlar sonrası şirketlerin kültürlerini değiştirdiklerini ve bunun kötü bir şey olduğunun altını çizdi.

Embracer Group, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Polonya ve Çin gibi ülkelerde potansiyel satın alım için aday şirketler arıyor. Bu ülkelerde bulunan oyun geliştiricilerden bazılarının yakın bir zamanda satın alındığı haberlerini duyabiliriz.

Embracer Group rakiplerine nazaran oldukça küçük bir şirket. Ancak rakiplerinin aksine oldukça fazla satın alım gerçekleştiriyor. Şirketin son satın alımlarının ardından net değeri ise 9.9 milyar dolar. Şirketin en büyük satın alımı ise Fransız masa oyunları geliştiricisi Asmodee’yi 2.75 milyar Euro ile bünyesine katması oldu. Diğer önemli satın almalar arasında Gearbox Entertainment ve Sabre Interactive yer alıyor.

Bu makaleyi paylaş
By Emre Özcan Editor
Takip et
Kendi yolumu bulmak için yazıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir