Epic Games’in Mağazası İçin Harcadığı Paralar Dudak Uçuklatıyor

Bilal Yusuf Ersin
Bilal Yusuf Ersin - Yazar
3 Dk Okuma Süresi

Epic Games, son zamanlarda dijital satış mağazasının hem Steam’e rakip olmak, hem de piyasada belli bir kitleyi yakalamak için attığı adımlar sonrasında büyük paralar harcadığı gözle görülebilir bir gerçek ve bunu hepimiz biliyoruz.

Son iki yıl içinde Epic Games, popüler oyunu olan Fortnite üzerinden kazandığı paraları 100’den fazla özel oyun ve her hafta yayınladığı ücretsiz oyunlar için Epic Games Store’a yatırım amaçlı harcadı. Epic Games’in, dijital mağazası için çok para harcadığını bilmemize rağmen hiç ayrıntılı bir fikre sahip değildik. Şimdi ise Epic Games’in Apple ile girdiği davada, firmanın mağazası için harcadığı paraları öğrenme fırsatı yakaladık. Bu öğrendiğimiz veriler ışığında harcanan paralara dilerseniz bir göz atalım.

Epic’in kendi platformunda yayınlayıp diğer platformlarda olmayan oyunlar için yani sadece Epic Games Store’a özel oyunlar için 2020 yılında 444 Milyon dolar yıllık bütçe ayırmış. Ama bu bütçenin asıl ilginç yanı ise satışlardan hiç kâr edememesi. Zira 2020 sonu verilerine göre Epic Games, mağazanın kullanıcılarından (çoğu Fortnite’dan) yaklaşık 700 milyon dolar gelir elde etmiş. Bu gelirin içinde sadece 265 milyon doları 3. parti oyunlardan geliyor. Yani 444 milyon dolar yatırım yapıp, 265 milyon dolar gelir elde etmek düşündürücü.

Ayrıca Apple’ın açıkladığı verilere göre Epic Games, 2019 yılında 181 milyon dolar, 2020 yılında ise 273 milyon dolarlık bir zarara uğramış. 2021’in sonuna kadar da 139 milyon dolar zarar edeceği tahmin ediliyor. Böylece 3 yıllık zararı yaklaşık 600 milyon dolar civarında olacağı ön görülüyor.

Bu veriler geçtiğimiz sene ortaya çıkan Epic Games ile Apple arasında yaşanan anlaşmazlık sonucu dava sürecinin devam etmesi ve Apple avukatlarının yaptığı bir savunma ile ortaya çıktı. Avukatlar bu verileri, Epic Games Store’un App Store ile karşılaştırılmasının gereksiz olduğunu, Epic Games’in kar edemeyen bir şirket olduğunu kanıtlamak için paylaştılar. Ayrıca Epic Games’in 2027 sonuna kadar kar elde edemeyeceği düşünülse de Epic, daha iyimser bir yaklaşımla 2023 sonunda kar elde etmeye başlayacağını ama bunu da çok umursamadıklarını söylüyor.

Bu makaleyi paylaş
Takip et
:)
1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir